İngiltere: Türkiye'ye minnettarız

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond,Türk meslektaşlarıyla yakından çalıştığını ve onlara desteklerinden dolayı minnettar olduklarını söyledi.

İngiltere: Türkiye'ye minnettarız
10 Mart 2015 Salı 14:14

Philip Hammond, Suriye'ye giderek IŞİD'e katılıdığı iddia edilen üç İngiliz kızla ilgili, "Türk meslektaşlarımızla fazla fazla yakından çalışıyoruz. Onlardan aldığımız destekten ötürü minnettarız" dedi.

Hammond, Londra'da savunma ve güvenlik sahalarında çalışmalar yürüten Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsü (RUSI) isimli fikir kuruluşunda konuştu ve soruları yanıtladı.

İngiltere'den Suriye'ye giderek IŞİD'e katıldığı iddia edilen üç kızla ilgili "Türkiye ile bilgi paylaşımı meselesi için bir şeylerin aksadığı söylenebilir mi?" sorusu üzerine, Hammond şunları kaydetti:

"Türkiye, Suriye'den gelen ve gidenlerin kullandığı transit bir güzergah bulunduğu için kocaman zorluklarla karşı karşıya. Batı Avrupa ülkelerinden giden fazla fazla sayıda kişi, mesafe geçiş noktalarıyla gezi ediyor. Türk meslektaşlarımızla fazla fazla yakından çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili Türk Dışişleri Bakanıyla geçen cumartesi günü Riga'da konuştum.

Türkiye bu konuyla ilgili fazla fazla şey yapıyor. Türk yetkililerden aldığımız destekten ötürü minnettarız, bunu yine kamuoyu önünde anımsatmak isterim. Ancak hepimiz birtakım şeyleri yaşadıkça öğreniyoruz. Üç kızla ilgili konu, eksiklikleri ve geliştirmemiz gerekenleri ortaya çıkarmıştır. Aynı sürede toplumda birtakım insanların güvenliğimizi sağlamak için atması gereken adımları da ortaya koymuştur. Ebeveynlerin, okulların, cemiyet çalışanlarının sorumlulukları var, tıpkı sürede havaalanlarının, havayollarının da sorumlulukları bulunuyor."

İngiliz Bakan, IŞİD saflarında savaşmak için Suriye yada Irak'a giden İngiliz vatandaşlarının ülkeye dönüşlerinde yargılanabileceğini dile getirerek "Yurt dışında çatışmaya katılmış herkes ülkeye döndüğünde kanunlarla karşılaşır. Bu çeşit eylemlerde bulunmak hukuk dışıdır" dedi.

Hammond konuşmasında, Rusya'ya da yer vererek "Rusya'nın Kırım'ın işgali dahil ortaya koyduğu agresif davranış sebebi ile güvenlik için tek tehdit olabileceğini" söyledi. Rusya'nın kapasitesi ve niyetini anlamadan istihbarat toplamanın önemine yer vererek "Bu çerçevede, bütün istihbarat servislerimizin Rusça konuşan insanları işe alması rastlantı değildir" ifadesini kullandı.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×