İhsanoğlu: Görüşmelerde uzlaşmanın temelinin sağlam olduğunu gördüm

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) ziyaret etti. Siyasi partilerle yaptığı görüşmelerde, CHP ve MHP arasında başlayan uzlaşmanın giderek büyüdüğünü söyleyen İhsanoğlu, “Bu uzlaşmanın temelinin...

İhsanoğlu: Görüşmelerde uzlaşmanın temelinin sağlam olduğunu gördüm
26 Haziran 2014 Perşembe 14:38

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) ziyaret etti. Siyasi partilerle yaptığı görüşmelerde, CHP ve MHP arasında başlayan uzlaşmanın giderek büyüdüğünü söyleyen İhsanoğlu, “Bu uzlaşmanın temelinin ne kadar sağlam olduğunu ve atılan adımların ne kadar milli menfaatlere ve hedeflere uygun olduğunu ve Türkiye’yi büyük bir badireden kurtaracağını gördüm.” ifadelerini kullandı.

İhsanoğlu, Türk halkının, hakkında duymak istedikleri olduğunu belirterek, kendisini şöyle tanıttı: “Ben okur yazar bir insanım. İlgilendiğim konularda fikrini beyan eden, yazan ve anlatan bir insanım. Onun için gizli gündemi olan ve günlük politika peşinde bir şeye evet deyip ertesi gün kara diyen ve pozisyon değiştiren bir insan değilim.”

CHP ve MHP’nin ortak çatı aday olarak belirledikleri cumhurbaşkanı adayı Ekmeledin İhsanoğlu, Ankara’daki ilk ziyaretini Büyük Birlik Partisi'ne (BBP) yaptı. Daha sonra Demokratik Sol Parti'yi (DSP) ziyaret eden İhsanoğlu’nun bir sonraki durağı ise Cumhuriyet Halk Partisi oldu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından karşılanan İhsanoğlu, adaylık sürecinde nasıl bir program izleneceği konusunda fikir alışverişi yaptı.

“O BİLGE BİR KİŞİ”

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu için “O bilge bir kişi.” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, “Siyasetle ilgisi yok ama ülkenin ve dünyanın sorunlarını yakından izleyen birisi. Toplumun her kesimini kucaklayacak ve bu onun en önemli özelliği. Hiçbir kesimle ilgili şu ana kadar ve bundan sonra da negatif bir dil kullanmaması. O nedenle biz onun cumhurbaşkanlığı adaylığını destekliyoruz.” dedi.

“TÜRKİYE’DE KUTUPLAŞMA VE CEPHELEŞMEYE ENGEL OLUNMASI GEREKİR”

Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu da CHP ve MHP arasında başlayan uzlaşmanın giderek büyüdüğüne işaret etti. “Bugün iki önemli, Meclis'te temsil edilmeyen ama Türk siyasi haritasında önemli yeri olan BBP ve DSP ile görüştüm. Orada bu uzlaşmanın temelinin ne kadar sağlam olduğunu ve atılan adımların ne kadar milli menfaatlere ve hedeflere uygun olduğunu ve Türkiye’yi büyük bir badireden kurtaracağını gördüm.” diyen İhsanoğlu, Türkiye’nin kutuplaştırılmak, cepheleştirilmek istendiğini ve buna engel olunması gerektiğini söyledi. İhsanoğlu, “Türkiye içeride huzur, dışarıda ise itibar sağlaması lazım. Bu, her Türk vatandaşının hedefidir. Çok huzursuzluk ve sıkıntılar var. Bunları gidermek, siyasette alternatif yapmakla mümkündür. O bakımdan ben bu görevi bu anlayış içerisinde kabul ettim.” diye konuştu.

“BEN OKURYAZAR BİR İNSANIM”

Türk halkının, adaylık süresinde kendisinden duymak istediği hususlar olduğunu belirten İhsanoğlu, “Bazı çevreler beni tanımıyor. Onları tanıtmak benim görevim. Bazı çevreler beni yanlış tanıyor. Bunları düzeltmem gerekiyor. Bazılarıyla da ben meşgul değilim. Ben okur yazar bir insanım. İlgilendiğim konularda fikrini beyan eden, yazan ve anlatan bir insanım. Onun için gizli gündemi olan ve günlük politika peşinde bir şeye evet deyip ertesi gün kara diyen ve pozisyon değiştiren bir insan değilim. Yazılarım mevcuttur. Bir kısmı internettedir. Kütüphanelerdedir, evlerdedir, koleksiyonlardadır. Herkes bunlara ulaşabilir.” açıklamalarında bulundu.

“ATATÜRK’E KARŞI HERKESİN SAYGILI OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM”

Kendisi hakkında ortaya atılan 'Atatürk’e karşı' şeklindeki değerlendirmelerin de yersiz olduğunu belirten İhsanoğlu, laiklik konusunda da yaptığı çalışmaların mevcut olduğunu kaydetti. İhsanoğlu, şöyle devam etti: “Ben bu Cumhuriyet’in kurulu olduğu ilkelere ve Anayasa’da beyan eden vasıflarına sadık bir Türk vatandaşıyım. Atatürk konusunda; her zaman büyük bir milli kahraman olduğunu ve İstiklal Savaşı’nı kazandığını ve kurucusu olduğuna inanıyorum. Ona karşı herkesin saygılı olması gerektiğine inanıyorum. Laiklik meselesinde 'Yeni Yüzyılda İslam Dünyası' adlı kitabımda açıklıkla söylüyorum. Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması lazım. Ne din siyasete ne siyaset dine tahakküm etmeli. Dini değerler inanç sahipleri için mutlak değerlerdir. Siyaset, günlük meselelerle ve dünyevi işlerle ilgilidir. Tarihte bunun yanlış örneklerini görüyoruz. Bugün İslam dünyasının çekmekte olduğu sıkıntının baş müsebbiplerinden bir tanesi dini siyasete, siyasete din karıştırmaktı.”

“IRAK’TA SÜNNİ VE Şİİ LİDERLERLE BARIŞI SAĞLADIM”

İslam dünyasında aşırıcılık ve şiddet kullanarak dini anlayışları zorlamanın ve mezhepçiliğin kötü sonuçlar doğurduğuna değinen İhsanoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği döneminde, 2006 yılında Irak’ta yaptığı çalışma hakkında bilgi verdi. İhsanoğlu, “Bunlar İslam dünyasını perişan eden ve bunların hiçbirisinin doğru bir hedefi, amacı olan siyasi ve dini hareketler değil, karanlık hareketlerdir. Bunlar ne kendi ülkelerine ne de mensup oldukları bölgelere, temsil etme iddiasında oldukları dine hizmet etmiyorlar. Bütün bu değerlere ters düşen ve o değerleri yerle bir eden hareketlerdir. Ben 9 sene İslam Teşkilatı Genel Sekreteri olarak, şiddetle, mezhepçilikle uğraştım. Bununla ilgili çalışmalar yaptım. 2006 senesinde Irak’ta mezhep savaşları içinde büyük mücadeleler vererek, o gün 15 Sünni ve 15 Şii alimi ikna ederek, bunların 10 madde üzerinde anlaşmalarını sağladık. Bu anlaşmanın bugün Irak’ta liderler altına imza attı. Genel Sekreter olarak son imzayı ben attım. O anlaşma bütün İslam dünyasına ve dünyaya yayıldı. Aynı anda bütün İslam dünyasında ve Batı dünyasında açıklamalar yaptılar ve bundan memnuniyet duyduklarını açıkladılar. Birkaç sene bu çatışmalar önlendi. Oradaki Sünni ve Şii liderler çok büyük bir anlayış içerisinde oldular. Ne yazık ki daha sonra yapılan seçimlerde bu söndürülen mezhep çatışması siyasiler arasında çıktı. Buradaki en büyük tehlike, bu mezhepçiliği kullandığımız zaman Irak’taki problemler çıktı. Geçen 4 sene önce seçimler yapıldığında 1 sene hükümet kurulamadı. Aşırılık, mezhepçilik ve dini siyasete alet etmek hususunda benim fikirlerim çok açıktır. Bunları görebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇMAK İSTİYORUZ”

Önümüzdeki günlerde cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda temaslarının devam edeceğini kaydeden İhsanoğlu, şöyle devam etti: “Ben herkesten buradan destek istiyorum. Bu büyük uzlaşma hiçbir partili adına değildir. CHP Genel Başkanı çok büyük bir insiyatif almıştır. Ben memnuniyetle kabul ettim. Biz Türkiye’nin önünü açmak istiyoruz. Cepheleşen, kutuplaşan bir Türkiye değil, dünyada itibar gören bir Türkiye istiyoruz. Bu değerlerimizi gelecek yıllara taşımak için elbirliği ile çalışmak istiyoruz.” CİHAN

İhsanoğlu: Görüşmelerde uzlaşmanın temelinin sağlam olduğunu gördüm


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×