Hüseyin Çelik'ten boykot etmeme açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde “İsrail mallarının boykot edilmemesi” yönünde talimat verdiği iddialarına yazılı açıklama ile cevap verdi. Açıklamasında,...

Hüseyin Çelik'ten boykot etmeme açıklaması
21 Temmuz 2014 Pazartesi 15:38

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde “İsrail mallarının boykot edilmemesi” yönünde talimat verdiği iddialarına yazılı açıklama ile cevap verdi.

Açıklamasında, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin, iki gün önce TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetleri döneminde yaptığı konuşmaya değinen Çelik, “Kendince İsrail'e yönelik politikalarımızdaki çelişkilerden söz etmiş, şahsımla ilgili olarak da bir iddiada bulunmuştur. İnce, konuşmasında, ’13 Şubat 2009'da Genel Başkan Yardımcınız Hüseyin Çelik imzasıyla bütün okullara gönderilen genelgede 'İsrail'in mallarını boykot etmeyin' denildi mi?’ diye soruyor. Peşinen söyleyeyim: Denilmedi.” diye kaydetti.

Çelik, ardından iddia edilen genelgeye ilişkin şu şekilde devam etti: “Konunun aslı şudur: Milli Eğitim Bakanlığım döneminde, yine İsrail'in Gazze'ye saldırıları ile ilgili olarak toplumumuzda ciddi bir hassasiyetin var olduğu bir zamanda, Yabancı Sermaye Derneği yönetim kurulu üyeleri ziyaretime gelerek, Türkiye'de faaliyet gösteren, binlerce insana istihdam sağlayan, ülkemize vergi veren, ekonomimize ciddi katkılar sağlayan birçok uluslararası firmanın kasıtlı bir şekilde, hiç ilgisi olmadığı halde İsrail'le ilişkilendirilerek söz konusu firmaların mallarının boykot edilmesi çağrısında bulunulduğunu, yalan ve yanlış bilgilerle kamuoyu hassasiyetinin istismar edilerek haksız rekabet oluşturulduğunu, okullarımızın ve öğrencilerimizin de buna alet edildiğini örnekleriyle aktardılar. Ben de küresel sermayenin önemine vurgu yapan, ülkemizin yabancı yatırımcılar nezdindeki güvenine zarar verilmemesi gerektiğine dikkat çeken bir genelge yayımlayarak okullarımızın ve öğrencilerimizin bu yanlışlıklara alet edilmemesini istedim. 13 Şubat 2009 tarih, 2009/17 sayılı genelgede, ‘İsrail mallarını boykot etmeyin’ veya bu anlama gelecek bir ifadeye asla yer verilmemiştir. Genelge'de ‘İsrail’ kelimesinin geçtiği birinci paragraf şöyledir:

‘İsrail'in Gazze'ye saldırılarını finanse ettiği iddiasıyla Türkiye'de bulunan birçok uluslararası şirkete ve ürünlerine yönelik boykot çağrıları yapıldığı, çeşitli kurumların bu yönde girişimleri olduğu, bu faaliyetlerde okullarımızın ve öğrencilerimizin de kullanılabileceği duyumları alınmıştır. Ayrıca, söz konusu genelge, ekte de mevcut olup, tümü rahatlıkla görülebilir. Bugün de genelgedeki tavır ve yaklaşımımın, ülkemizin ve halkımızın menfaatleri doğrultusunda doğru bir tavır ve duyarlılık olduğunu düşünüyorum. Hükümetlerimizin bu doğru yaklaşımındandır ki 2002'de ülkemizdeki yabancı sermayeli şirket sayısı 3 bin 200 iken, bu sayı 2014'ün birinci yarısında 38 bini geçmiştir. 1923-2002 yılları arasında ülkemize gelen doğrudan yatırım sermayesi 19 milyar dolar iken; 2002-2014 yılları arasında bu rakam 145 milyar dolar olmuştur. Bu vizyona sahip olmayanların bizim yaptıklarımızı anlaması elbette mümkün değildir. Hal böyle iken, çarpıtmaları ile ünlü CHP'li Grup Başkanvekilinin meseleyi bu şekilde sunması ve daha çok aşırı uçların yayın organlarının buna asli şekliyle değil, Sayın İnce'nin sunuş biçimiyle yer vermesi ahlaktan ve dürüstlükten yoksun bir davranıştır. Bizim İsrail'le ilgili samimiyetimizi sorgulamak, samimiyet kelimesiyle asla bir araya gelemeyeceklerin haddi değildir.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×