"Hükümet, sorumluluğunu Soma’daki şirketin üstüne atarak kurtulamaz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, “Hükümet, sorumluluğunu Soma’daki şirketin üstüne atarak kurtulamaz. O şirket ne kadar suçluysa AKP'de o denli sorumludur.” dedi. Erdoğan Toprak, “AKP iktidarı madende şehit olanların, yaralı...

17 Mayıs 2014 Cumartesi 12:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, “Hükümet, sorumluluğunu Soma’daki şirketin üstüne atarak kurtulamaz. O şirket ne kadar suçluysa AKP'de o denli sorumludur.” dedi. Erdoğan Toprak, “AKP iktidarı madende şehit olanların, yaralı olarak kurtulanların isimlerini hiçbir kuşkuya yer bırakmadan açıklamalıdır. Toplum vicdanındaki bütün tereddütler ortadan kaldırılmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, “AKP yöneticilerinin ve yandaş medyasının suçu sadece Soma’daki şirketin üstüne atmak için halkla ilişkiler faaliyeti yürüttüğünü” iddia ederek, “AKP, bu büyük yıkımın ve katliamın ortağıdır, bundan kaçamaz” dedi.

Erdoğan Toprak "Kuşkusuz Somada 300’e yakın insanımızın ölümüne sebebiyet veren şirket sorumludur. Ama aynı zamanda bu şirketi ve de madeni denetlemeyen, sorumluluklarını yerine getirmeyen, verdiğimiz araştırma önergelerini reddeden AKP de bir o kadar sorumludur. AKP yöneticileri ve yandaş medyası suçu sadece şirkete atmaktadırlar. Böylece kendilerini bu büyük katliamdan kurtarmaya çabalamaktadırlar. Ahlaki duyarlılığı yüksek bir hükümet bu denli büyük bir katliam sonrasında önce sorumluluğu üstlenir ve katliamda payı olan bakanlarını ve bürokratlarını görevden alırdı.” ifadelerini kullandı.

AKP’nin ise sorumluluk üstlenmek yerine adeta bir muhalefet partisi gibi hareket edip sadece maden şirketine suçu attığını kaydeden Toprak, "Kendilerini protesto eden insanlara korumalar marifetiyle dayak atan, acılı halkın üstüne gaz ve su sıkan bir yönetimin meşruiyeti yoktur. AKP insanlarımızın acısını dahi yaşamasına izin vermemektedir. Vatandaşı öldüresiye dövüp sonra kendisini mağdur gösteren, dövdüğü halde utanmadan rapor alan bir iktidar yüzsüzlüğü ile karşı karşıyayız. Dünyanın gelişmiş demokrasilerinde hükümet üyeleri, bir kazada dolaylı sorumluluğu olsa dahi istifa ederken, AKP’lilerin doğrudan sorumluluğu olmasına rağmen istifa etmemesi kabul edilemez. Bu tutumun ahlaki etik, siyasi, hukuki ve insani hiçbir tarafı yoktur. AKP birilerine suçu yıkmak için halkla ilişkiler faaliyeti yürütmeyi bıraksın, kaybedilen canların hesabını versin. İnsanlarımızın hayatı bu kadar ucuz değil. Ana muhalefet olarak biz ve halkımız bu katliamı, yıkımı unutmayacağız, unutturmayacağız. AKP iktidarı madende şehit olanların, yaralı olarak kurtulanların isimlerini hiçbir kuşkuya yer bırakmadan açıklamalıdır. Toplum vicdanındaki bütün tereddütler ortadan kaldırılmalıdır. TBMM’de bu konunun da takipçisi olacağız.” diye kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×