HSYK'dan 17-25 aralık savcılarına ihraç

HSYK savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihraçlarına karar verdi.

HSYK'dan 17-25 aralık savcılarına ihraç
12 Mayıs 2015 Salı 14:39

HSYK 2. Dairesi, 5'e 2 oy çokluğuyla Zekeriya Öz'le birlikte savcılar Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihraçlarına karar verdi.

HSYK'nın meslekten ihraç ettiği 4 isim, 17-25 Aralık operasyonu soruşturmasında görev almıştı.

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekariya Öz'de meslekten ihraç edildi.

Kara ve Yüzgeç 17 Aralık soruşturmasını başlatmışlardı

İstanbul Cumhuriyet savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç ise iş adamı Rıza Sarraf ve bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi hakkındaki 17 Aralık 'yolsuzluk' ve 'rüşvet' soruşturmasını başlatmıştı. 23 Mart 2014'teki HSYK kararnamesiyle Celal Kara Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığına, Mehmet Yüzgeç ise Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı'na atanmıştı.

Akkaş, 25 Aralık'ı başlatmışlardı

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş ise '25 Aralık'taki 'rüşvet' ve 'yolsuzluk' soruşturmasını başlatmıştı. Akkaş, operasyon için kolluk güçlerine talimat vermiş, talimatı yerine getirilmeyince de adliye önünde yazılı basın açıklaması dağıtmıştı. Akkaş'ın, yaptığı basın açıklaması nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet üyeleri tarafından eleştirilmişti. Akkaş, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 16 Ocak 2014 tarihindeki kararnamesiyle Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı'na düz savcı olarak atanmıştı.

Görevden alınan kişiler 1. derecede hakim ve savcı olduğundan Yargıtay'da yargılanacaklar.

Öz: Yetki Gaspı

Alınan karar sonrası twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Zekariya Öz, Hsyk'nın yetki gaspı olduğunu savundu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×