HDP'lilerin yüzde 61'i yeni bir parti istiyor

Türkiye genelinde yapılan saha araştırmasına göre, özellikle HDP'lilerin yüzde 61'i yeni bir parti istiyor. HDP'den sonra yeni parti isteyenlerin çoğunluğunu CHP'liler oluşturdu

HDP'lilerin yüzde 61'i yeni bir parti istiyor
21 Haziran 2016 Salı 15:17

Türkiye’de halkın yüze 44’ü yeni bir siyasi partiye ihtiyaç olduğunu belirtti. Ankara merkezli Optimar Araştırma, Mayıs’ın son haftasında, 26 ilde 1508 kişiyle “siyasi gündem” anketi gerçekleştirdi.
 
Optimar Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, Rudaw'a yaptığı açıklamada “Türkiye’de yeni bir siyasi partiye ihtiyaç var mı?” sorusuna yüzde 44,0 “evet”, yüzde 47,8 “hayır”, yüzde 6,4 “fikrim yok” ve yüzde 1,7 “cevap yok” denildiğini aktardı.

Yeni bir partiye ihtiyaç var diyenlerin yüzde 61,5’i HDP’li, yüzde 54,7’si CHP’li, yüzde 43,3’ü MHP’li, yüzde 24,9’u ise AK Parti’li.

BAŞKANLIĞA DESTEK YÜZDE 51

Daşdemir, araştırmaya göre halkın yüzde 50’sinin başkanlık sistemini desteklediğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkan olarak görmek isteyenlerin oranının da yüzde 51 olduğunu söyledi.
 
Optimar Başkanı, “Yeni anayasa konusunda da kamuoyunun zihni çok net yüzde 60’ların üzerine çıkmış olan bir beklentinin önünde durmak mümkün değil” dedi.

“Hükümetin bugünkü terörle mücadele politikalarını destekliyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 59,9’u “evet” yanıtını verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK YÜZDE 27 

“Sizce tekrar çözüm sürecine dönülmeli mi?” sorusuna ise yüze 27,3 “evet”, yüzde 65,8 de “hayır”  yanıtı geldi.

Anket sonucuna göre halkın 73,6’sı dokunulmazlıkların kaldırılmasını desteklerken, yüzde 21,2’si ise karşı çıktı. 

Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Diyarbakır, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.Etiketler; #hdp #yeni parti

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×