HDP'li Yıldırım, Başbakan'a markete sığınma gerekçesini sordu

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Basına yansıyan görüntülerden 14.05.2014 tarihinde Soma Madeni’nde...

HDP'li Yıldırım, Başbakan'a markete sığınma gerekçesini sordu
16 Mayıs 2014 Cuma 16:08

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Basına yansıyan görüntülerden 14.05.2014 tarihinde Soma Madeni’nde meydana gelen yangın sonrası çok sayıda can kaybı olması dolayısıyla Başbakan'ın Soma’yı ziyareti sırasında vatandaşların yoğun protestoları arasında incelemeyi sürdürdüğünün görüldüğünü dile getiren Yıldırım, acısı halen taze olan Soma halkının ve Somalıları yalnız bırakmayan diğer yurttaşların, yaşanan facianın hükümetinizin politik tercihlerinden kaynaklandığını ifade ettikleri ve bu konuda toplumda geniş bir görüş birliği sağlandığının bilindiğini kaydetti.

Maden ocağında meydana gelen kazadan önce ve sonra vermiş oldukları ölümleri normalleştiren demeçlerin de toplumun daha da gerilmesini beraberinde getirdiğini anlatan Yıldırım, "Taşeronluk, kayıt dışı çalıştırma, ucuz işgücü gibi esnek çalışma rejimleri hükümetiniz döneminde yaygınlık kazanmış ve 12 yıllık iktidarınız döneminde yaşanan iş kazaları neticesinde 14 bin dolayında çalışan hayatını kaybetmiştir. Sermayenin daha fazla kar edebilmesi amacıyla, çalışma alanlarında iş sağlığı ve iş güvenliğine dair maliyet azaltıcı uygulamalara göz yumulduğu yönlü tespitler, hem işçi sendikalarının hem de meslek odalarının hükümetinize yönelttiği temel eleştirilerden biridir. Bütün bu tespitler bilimsel verilerle desteklenirken, maden kazalarını normalleştirmek amacıyla farklı ülkelerin 200 yıl önceki maden deneyimlerini topluma örnek olarak sunmanız, toplumda aldatılma ve şahsınızın ve hükümetinizin sorumluluktan kaçtığına dair algıyı güçlendirmiştir. Böylesi bir tabloda Soma’da protesto edileceğiniz ve acılı ailelerin tepkisiyle karşılaşacağınızın büyük olasılık dahilinde olup, normal kabul edilmesi gereken bir durumdur. Benzeri durumlarda bu tür protestolar çağdaş ülkelerde de sık sık yaşanmakta ve bunu bilen siyasetçiler ya bu bölgelere ziyaretlerini ertelemekte ya da bu protestolar karşısında sağduyulu davranmaktadırlar. Ancak bu protestolar karşısında şahsınızın, müşavirlerinizin ve emrinizdeki kolluk güçlerinin tutumu yeni toplumsal tepkilere neden olmuştur. Soma ziyaretiniz sırasında, sizi protesto eden bir genci korumalarınızın güvenlik önlemi aldığı bir market girişinde yumrukladığınız iddia edilmektedir." diye ifade etti.

Yıldırım, Başbakan'ın cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

Basına ve kamuoyuna yansıyan görüntülerden anlaşıldığı üzere Soma maden ocağındaki facia sonucu yakınlarını kaybetmiş ve henüz yakınlarından herhangi bir haber alamamış yurttaşların protestoları sırasında markete sığınma gerekçeniz nedir?

Görüntülerden kamuoyunun edindiği intiba sonucu sizi protesto eden bir yurttaşı yumrukladığınız doğru mudur? Yumruklamanızın sebebi nedir?

Yurttaşı yumruklarken korumalarınızın basının görüntü almasını engellemek için 'perdeleme' yaptığı doğru mudur?

Bir başka görüntüden anlaşıldığı üzere sizi protesto eden yurttaşlara 'Gelin benim yanımda yuh çekin!' ifadesini kullanmanızın gerekçesi nedir?

Size yönelik barışçı, şiddet içermeyen protestolara karşı bireysel olarak ve şiddete içerikli bir karşılık verme zorunda hissetmenizin nedeni nedir?

Soma’daki acılı yurttaşlarımızın size yönelik tepkilerini etkisizleştirmek için Başbakanlık sıfatınızı ve makamın size sağladığı bütün olanakları vatandaşa karşı zor içeren bir biçimde kullanmayı Başbakan'ın Anayasa ve yasalarla tanımlanmış hak ve sorumluluklarıyla bağdaştırılabileceğini düşünüyor musunuz?

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×