HDP'li Önder: Bir haftada barışı sağlarız

Diyarbakır'daki Nevruz etkinliğinde konuşan HDP'li Önder, "Burada taahhüt ediyorum ki çağrımıza cevap verilirse 1 hafta içerisinde barışı sağlarız. 8. gün olursa beni Diyarbakır Meydanı'ndan çarmıha gerin" dedi

HDP'li Önder: Bir haftada barışı sağlarız
21 Mart 2016 Pazartesi 14:57

Diyarbakır'da düzenlenen Nevruz etkinliğinde konuşan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, çağrılarına cevap verilmesi halinde bir haftada barışı getireceklerini savundu. Aynı etkinlikte konuşan Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak ise, "Umudumuz özgürlüktür" dedi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştiren Milletvekili Önder, “Kürt evine giremiyor, Türk evinden çıkamıyor. Al sana kamu düzeni” dedi. Önder, şöyle konuştu: “Bu bölgenin gerçekliğini bilenler, bu anneleri bir kez görenler evlatlarının bir kısmını dağa, bir kısmını toprağa, bir kısmını Meclis’e gönderdiğini bilirlerdi. Sayın Öcalan ile aramızda dağlar, denizler olabilir, bize bir mesajı var, üç yıl birlikte mesai yaptık barış uğruna, daha iyi bir ülke uğruna. Yazdıkları, söyledikleri şeyler bugün bu faşist tecrit zihniyetine rağmen bize ulaşıyor. Muhtemelen iktidara şunu söylerdi; ‘Bre ahmaklar, ben size Eşme Ruhu dedim, bölgeyi ortak evimiz yapalım dedim, adına Eşme Ruhu dedim siz getirdiniz işi Sur’a, Cizre’ye katlliama varan uygulmalara."

'MÜZAKERELER NEREDEN KALMIŞSA DEVAM EDELİM'

Önder, hükümete seslenerek, "Açın İmralı yolunu müzakereler nerede kalmışsa oradan devam ederek bir haftada ülkemizin çehresini değiştirelim" dedi. Önder, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Her türlü hukuki, cezai, yasal, insani ne tür vebali varsa biz üzerimize almaya hazırız. Bunun için size son derece önemli bir çağrı yapıyoruz. Evladının yolunu gözleyen Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap, Ermeni bütün annelere burada taahhüt ediyorum ki çağrımıza cevap verilirse 1 hafta içerisinde barışı sağlarız. 8. gün olursa beni Diyarbakır Meydanı’ndan çarmıha gerin.Yeryüzünü savaşla, ölümle, zulümle daha fazla kirletmeyelim. Tarihi çarğımızı tekrar yapıyoruz. Zulme boyun eğmeyen 7’den yetmişe köle olmayı, biat etmeyi reddeden bu ülkenin her bucağındaki bütün kardeşlerime barış sözü veriyoruz. Biji aşiti, an serkeftin, Newroz piroz be."

KIŞANAK: UMUDUMUZ ÖZGÜRLÜK

Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise konuşmasında "“Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız” dedi.

Kışanak şöyle konuştu: “Selam olsun; üç kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan” diyerek başladı. Kışanak sözlerine şöyle devam etti: “Nevruz, zulüm ve karanlığın en katı olduğu dönemlerde zulme karşı yakılmış ateştir. Arkanızda bıraktığınız onlarca canınız var, yitirdikleriniz var. Onların her birini saygıyla selamlıyorum. Bu alana gelen bütün analarımızın ellerinden öpüyorum. Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız. Bize zulme boyun eğmek yakışmaz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×