HDP Van Milletvekili Geveri ile polis arasında otopark krizi

HDP'li Van Milletvekili Adem Geveri, makam aracının VIP otoparkına alınmaması üzerine yola oturarak dturumu protesto etti. Geveri'nin oturduğu yoldan Bakan Yılmaz'a ait konvoyun geçtiği için eylemci milletvekili polis tarafından zorla yoldan kaldırıldı

HDP Van Milletvekili Geveri ile polis arasında otopark krizi
13 Şubat 2016 Cumartesi 17:35

Van Fetir Melen Havalimanı'nda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın geldiği sırada Van Milletvekili Adem Geveri ile güvenlik güçleri arasında VIP otopark krizi yaşandı. Aracının VIP otopark alınmadığını gerekçe gösteren HDP Van Milletvekili Geveri, bakan konvoyunun geçeceği yolun ortasına oturarak eyleme başladı. Bakan konvoyundaki resmi araçların otoparktan çıkışını bir süre engelleyen Adem Geveri, bir ara tutunduğu konvoydaki otomobilin kaputundan ayrılması için polisler tarafından çekilince yere düştü. Polislerin kolunu tutup kendisini kaldırmak istediği sırada düştüğünü belirten Milletvekili Geveri, "Bu yapılanları kınıyorum" derken, Emniyet Müdürlüğü de, milletvekilinin aracı için VIP talebi olmadığını savundu. HDP'liler tarafından yapılan açıklamada Geveri'nin darp edildiği iddia edildi. Valilikten yapılan açıklamada ise Geveri'nin bakanın yolunu defalarca zorla kapatmaya çalıştığı belirtildi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın bugün Van ziyareti sırasında, Ferit Melen Havalimanı’nda HDP Milletvekili Adem Geveri ile polisler arasındaki tartışma bir dizi olaya neden oldu. Bakan Yılmaz ile birlikte aynı uçakla gelen Adem Geveri, şoförüne otomobili VIP otoparkına getirmesini istedi. Ancak, Bakan Cevdet Yılmaz için güvenlik önlemi alan polisler, milletvekilinin otomobilinin VIP otoparkına girmesini izin vermeyince şoförü durumu milletvekili Adem Geveri’ye bildirdi.

POLİSLERLE TARTIŞTI

Buna sinirlenen Adem Geveri, polislerin yanına giderek tartıştı. Bakan Yılmaz’ı karşılamaya gelen Ak Partililerin araçlarının VIP otoparkına girerken, milletvekili aracının alınmamasına tepki gösteren Adem Geveri, tartışma sırasında iyice sinirlendi.

Bu sırada Bakan Cevdet Yılmaz’ın çıktığını gören Adem Geveri, VIP otoparkı çıkışına oturarak konvoyun çıkışını engelledi. Polisler tarafından konvoyun hareket edebilmesi için kenara alınmak istenen Geveri, bu sırada konvoydaki otomobilin kaputuna tutundu. Geveri çekilmesini isteyen polislere "Allah rızası, din, iman diyoruz, gördüğümüz muameleye bak. Bakan gelsin, selam vereceğim gitsin. Saygısızlık yapmaya gerek var mı? Arabamı nasıl içeri almazsınız, ne haddinize? Nasıl beni çekip, hırpalıyorsunuz" dediği duyuldu. Polislerin yolu açmak için kenara almak için yeniden müdahale ettiği sırada Geveri savrulup yere düştü.

GEVERİ: POLİS KOLUMDAN TUTUNCA DÜŞTÜM

HDP Van Milletvekili Geveri, Van Ferit Melen Havalimanı’ndaki olayın herkesin gözü önünde gerçekleştiğini belirterek, "Yapılan bu olayı kınıyorum" dedi. Geveri olayı şöyle anlattı:

"Bakan Cevdet Yılmaz ile aynı uçaktaydık ve selamlaştık. Çıkışta beni havaalanından almaya gelen şoförüm, bana aracımın VIP otoparkına alınmadığını söyledi. Bunun üzerine ben de Bakan Yılmaz’ın bu olayı görebilmesi için araçların geçeceği yol üzerinde oturma eylemi yaptım. Bu sırada polisler bana müdahalede bulundular. Ben de onlara herkesin aracının içeri alındığını, ancak benim aracımın neden içeri alınmadığını sordum. Bakan gelinceye kadar da kalkmayacağımı söyledim. Bu sırada polisler kolumdan tutup çekerek bana müdahale ettiler. Bu esnada da yere düştüm. AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, yanıma geldi. Sizi bakanla görüştürelim dedi. Fakat görüşmedik. Yapılan bu olayı kınıyorum."

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ: VIP TALEBİ OLMADI

Bu arada, Van Emniyet Müdürlüğü de konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, HDP Milletvekili Adem Geveri’nin otomobili için VIP talebi olmadığını belirtti. Açıklamada şöyle denildi:

"13.02.2016 günü saat 08.30 Ankara - Van uçağı ile ilimize gelen Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın saat 10.05’de Van Ferit Melen Havaalanı’na intikal ettikten sonra araçlarla havaalanını terk edeceği esnada, HDP Van Milletvekili Adem Geveri, aracının havaalanına alınmamasını protesto ettiğini söyleyerek Sayın Bakanın araç ile geçeceği esnada yolun ortasına oturmuştur. Görevlilerin ikna çabalarının sonuç vermemesi üzerine, görevliler tarafından tutularak yolun kenarına alınan Adem Geveri, Sayın Bakanın bulunduğu yere gelmesini söyleyerek tekrar yolu kapatmaya çalışmıştır. Bu sırada olay yerine gelen Van Milletvekili Burhan Kayatürk’ün yaptığı görüşmeler sonucu, Adem Geveri yoldan ayrılmıştır.

Adem Geveri’nin Sayın Bakan ile birlikte aynı uçakla Ankara’dan Van’a intikal ettiği anlaşılmıştır. Sayın Bakanın uçağının havaalanına gelmesinden önce, havaalanına herhangi bir tanıtma kartı bulunmayan bir araçla gelen ve Adem Geveri’nin danışmanı olduğunu söyleyen bir şahıs, aracı VIP otoparkı dışına park ederek, HDP Van Milletvekili Adem Geveri’yi karşılamak üzere yaya olarak VIP salonuna girmek istediğini beyan etmiş, aracı VIP otoparkına park etme talebinde bulunmamıştır. Uçaktan inip VIP salonundan gelen Adem Geveri, aracının VIP otoparkına alınmaması konusunda tepki göstermemiş, yaya olarak VIP salonundan VIP otoparkı dışına park edilen aracın yanına geçmiş, tam aracına binmek üzereyken Sayın Bakanın aracının bulunduğu konvoyun hareket ettiğini görmesi üzerine yukarıda belirtilen davranışları sergilemeye başlamıştır."

HDP'DEN AÇIKLAMA

Öte yandan HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel, HDP Van Milletvekili Adem Geveri'nin Van Havaalanı'nda polisler tarafından darp edildiğini öne sürdü. HDP'li Baluken ve Demirel tarafından yapılan yazılı açıklamada söz konusu saldırının kınandığı belirtilerek "Parlamento üyesi bir milletvekilinin polis tarafından darp edilmesine karşı TBMM Başkanı'nı acilen göreve çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Van Valiliğinden, HDP Milletvekili Adem Geveri'nin aracının VIP otoparkına alınmadığı iddiasına ilişkin, "Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Van Ferit Melen Havalimanı'ndan ayrılacağı sırada HDP Van Milletvekili Adem Geveri, aracının havalimanına alınmamasını protesto ettiğini söyleyerek yolun ortasına oturmuştur. Görevlilerin ikna çabalarının sonuç vermemesi üzerine yolun kenarına alınan Geveri, Bakan Yılmaz'ın bulunduğu yere, yanına gelmesini söyleyerek tekrar yolu kapatmaya çalışmıştır" denildi.

Van Valiliğinden, çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Kalkınma Bakanı Yılmaz ile aynı uçakta bulunan ve aracının VIP otoparkına alınmadığı iddiasıyla görevlilerle tartışan Geveri'nin bazı yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan görüntülerine ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Ankara-Van uçağıyla seyahat eden Bakan Yılmaz'ın uçağının havalimanına inmesinden önce herhangi bir tanıtım kartı bulunmayan araçla alana gelen, Geveri'nin danışmanı olduğunu söyleyen kişinin, aracını VIP otoparkı dışına park ettiği, daha sonra Geveri'yi karşılamak üzere VIP salonuna girmek istediği ve aracın otoparka alınmaması konusunda herhangi bir tepki göstermediği belirtildi.

Uçaktan inen Geveri'nin de duruma tepki göstermeden yaya olarak yanına gittiği aracına binmek üzereyken, Bakan Yılmaz'ın aracının bulunduğu konvoyun hareket ettiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Van Ferit Melen Havalimanı'ndan ayrılacağı sırada HDP Van Milletvekili Adem Geveri, aracının havalimanına alınmamasını protesto ettiğini söyleyerek yolun ortasına oturmuştur. Görevlilerin ikna çabalarının sonuç vermemesi üzerine yolun kenarına alınan Geveri, Bakan Yılmaz'ın bulunduğu yere, yanına gelmesini söyleyerek tekrar yolu kapatmaya çalışmıştır. Bu sırada olay yerine gelen Van Milletvekili Burhan Kayatürk'ün yaptığı görüşmeler sonucu Adem Geveri yoldan ayrılmıştır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×