HDP: Gazeteciler Günü buruk kutlanıyor

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Saruhan Oluç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününün her yıl olduğu gibi bu yıl da buruk bir şekilde kutlandığını söyledi.

HDP: Gazeteciler Günü buruk kutlanıyor
10 Ocak 2014 Cuma 16:05

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Saruhan Oluç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününün her yıl olduğu gibi bu yıl da buruk bir şekilde kutlandığını söyledi.
Parti adına yazılı açıklama yapan Saruhan Oluç, “Bugün Türkiye’de yazılı ve görsel medyada çalışmak, halkın haber alma ihtiyacını demokratik ve tarafsız bir şekilde gerçekleştirmek her dönemden daha zorlu. AKP iktidarını rahatsız eden haberlere imza atmanın bedeli işsiz kalmak; muhalif medyada haber yapmanın, eleştirel olmanın, hele hele Kürt medyasında çalışmanın bedeli ise tutuklanmak olabiliyor. Gazeteciler, çalıştıkları medya gruplarının diğer alanlardaki ekonomik faaliyetleri ve hükümetle kurdukları çıkar ilişkileri nedeniyle baskılarla, yayın kısıtlamalarıyla, sansür zorlamasıyla karşı karşıya kalıyor. Ancak gazetecilerin sorunları bunlarla da sınırlı değil. Her emekçinin evrensel ve tartışmasız olan, engellenmemesi gereken toplu sözleşme, sendikal örgütlenme vb. gibi demokratik temel hakları gazeteciler için adeta yok sayılıyor. Bu hakları kullanmaya çalışanlar baskılarla, tensikatla karşılaşıyor.” dedi.

“TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SIRALAMASINDA GERİLİYOR”

Türkiye’nin, dünya basın özgürlüğü sıralamasında da gerilediğine işaret eden HDP’li Oluç, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü'nün yayımladığı 2013 Dünya Basın Özgürlüğü Raporu’nda Türkiye 179 ülke içerisinde, bir önceki yıla kıyasla 6 basamak gerileyerek, 154. sırada yer alıyor. Raporda, Türkiye’nin gazeteciler için dünyanın “en büyük hapishanesi” olduğu ve bunun özellikle “Kürt sorunu konusunda hükümeti eleştiren gazeteciler” için geçerli olduğu belirtiliyor. KCK adlı davalarda tutuklu ve tutuksuz yargılanan gazeteciler bunun çok açık örneğidir. Çalışan Gazeteciler gününde onlarca gazetecinin tutuklu olması, Türkiye’nin büyük ayıbıdır ve basın tarihi için ise kara bir lekedir. “ ifadelerini kullandı.

“GAZETECİLERİN TUTUKLULUĞUNA SON VERİLMELİ”

Oluç, sözlerini, “Gazetecilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, özlük haklarının genişletilmesi, sendikal örgütlülüğün önündeki engellerin kaldırılması, basın emekçisini tehdit eden Terörle Mücadele Kanunu ve TCK’daki maddelerin değiştirilmesi öncelikli taleplerdir. Basın emekçilerinin sorunlarının ve taleplerinin takipçisiyiz. Tek suçları gazetecilik olan basın emekçilerinin tutukluluğuna bir an önce son verilmelidir. Bu olumsuz koşullarda da olsa Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.” temennisiyle sonlandırdı.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×