HDP'den 'laiklik' tepkisi: Hilafet ilan edecekler

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili sözlerine tepki gösteren HDP Eş Başkanı Yüksekdağ, "Hilafeti getirmek istiyorlar, getiremeyecekler" dedi

HDP'den 'laiklik' tepkisi: Hilafet ilan edecekler
26 Nisan 2016 Salı 15:58

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili sözlerini "Hilafet getirmek istiyorlar" şeklinde yorumladı. 

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Başkanı Yüksekdağ, "Daha fazla din vurgusu yaparak hegemonya kurma peşindeler. Çok dindar oldukları için mi ‘dindar Anayasa’ istiyorlar" ifadelerini kullandı.

Yüksekdağ’ın konuşmasından satırbaşları şöyle: “Meclis Başkanı dindar bir anayasadan söz ediyor. Bu vurguların tamamı, din temelli ayrılıkçılığa davetiye çıkarmaktır. Bakın farklı bir mezhebe aittir diye yapılan katliamlara… Bugün yurt bildiğimiz topraklar, mezhep savaşlarının coğrafyası.

Daha fazla din vurgusu yaparak hegemonya kurma peşindeler. Çok dindar oldukları için mi ‘dindar Anayasa’ istiyorlar. Dine sahip çıkanlar, normal koşullarda Türkiye’de yaşanan tacizlere, tecavüzlere, hırsızlıklara tutum almalı değil mi?

Başkanlık anayasasını, masum ve meşru göstermek için o Anayasa taslağına dinin kutsallık elbisesini geçirmeye çalışıyorlar. Düşündükleri başkanlık rejimini, AKP-Saray tarzı hilafeti ilan etmeyi başaramayacaklar.

Laiklik bu ülkede gerçek anlamda hiçbir zaman yaşanmadı. Özgürlükçü laikliğe susamış topraklarda yaşıyoruz. Zorunlu din derslerinin olduğu yerde, ‘Din eksenli bir anayasa yapılmalıdır’ diyor. Tam bir fütursuzluk. Fezlekeleri komisyona getireceklermiş. Hilafet ilan etme projelerine taş koyan olmasın diye, HDP’yi Meclis’te istemiyorlar.

Bize saldırmaları, AKP-Saray iktidarının rejimi değiştirme planı. HDP Meclis’te olmazsa alanlarının genişleyeceğini düşünüyorlar. HDP gücünü, iradesini bu Meclis’te kazanmadı. Meclis’ten atma tehditleriyle de asla kaybetmeyecek.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×