Gül, eski siyasi ve bürokratik alışkanlıkları geride bırakma çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2013 yılının dünya ve Türkiye açısından zor bir yıl olduğunu belirterek, 2014’e yeni umut ve beklentilerle girildiğini söyledi.

Gül, eski siyasi ve bürokratik alışkanlıkları geride bırakma çağrısı yaptı
31 Aralık 2013 Salı 16:13

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2013 yılının dünya ve Türkiye açısından zor bir yıl olduğunu belirterek, 2014’e yeni umut ve beklentilerle girildiğini söyledi. Toplumun dinamik yapısı dikkate alındığında, zaman zaman sorunların ve bunlara yönelik görüş ayrılıklarının yaşanmasının doğal olduğuna işaret eden Gül, yeni yılla birlikte, eski siyasi ve bürokratik alışkanlıkları geride bırakma çağrısı yaptı. Gül, "Bağımsız ve tarafsız yargı olgusunu ve algısını zedeleyecek tavırlardan kaçınmak hepimizin görevidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, yayınladığı yeni yıl mesajında, “Müspet ve menfi gelişmeleriyle, acı ve tatlı hatıralarıyla 2013 yılını geride bırakıyor, yeni umut ve beklentilerle 2014’e giriyoruz. Bu vesileyle, yeni yılınızı en samimi duygularla kutluyorum. Yeni yılın ülkemize, milletimize, tüm insanlığa, barış, huzur ve refah getirmesini diliyorum.” diye ifade etti.

Dünyanın ekonomik ve siyasi çalkantılarla, yürekleri yakan acı görüntülerle 2014 yılını karşıladığına işaret eden Gül, "Bu, uygarlığın geldiği seviye göz önüne alındığında üzücü ve düşündürücü bir tablodur. Yeni yılda, başta yakın coğrafyamız olmak üzere, yaşanan acıların sona ermesini, insanlığın sorunlarının ivedilikle çözüme kavuşturulmasını temenni ediyorum. Türkiye olarak, 2013 yılını yoğun bir gündemle geçirdik. Geride bıraktığımız yılda ülkemizde huzur ve güven ortamının sağlanması adına önemli adımlar atıldı, demokrasi ve ekonomi alanında önemli gelişmeler sağlandı. Birçok ülke büyük ekonomik krizler yaşarken, Türkiye, ekonomik büyümesini istikrarlı bir şekilde devam ettirdi.” ifadelerini kullandı.

“İSTİKRAR, GÜVEN VE GELECEĞE DÖNÜK İTİMAT BELİRLEYİCİ UNSURLARDIR”

Türkiye’nin; dünyayla entegre olmuş, Avrupa Birliği müktesebatı ile önemli ölçüde uyum sağlamış, yatırımcıların cazibe merkezi haline gelmiş ve sermayenin serbestçe dolaştığı bir ülke olduğunu belirten Gül, böyle bir ülkede istikrar, güven ve geleceğe dönük itimatın belirleyici unsurlar olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül; bu gelişmelerin, siyasi istikrarın, iyi yönetimin ve disiplinli çalışmanın ürünü olduğuna vurgu yaparak, “Milletçe geldiğimiz noktanın kıymetini çok iyi bilmeli, gelecek nesillere ekonomik ve siyasi açıdan gelişmiş huzurlu bir ülke bırakmak için çaba göstermeliyiz. Bu anlamda, siyasi istikrarı ve ekonomik güven ortamını sarsacak, demokratik hukuk devletini aşındıracak, birliğimizi ve dirliğimizi bozacak tutum ve davranışlardan kaçınmamız gerekir. Unutmayalım ki bu güçlü devletin eşit ve hür vatandaşları olarak hepimiz aynı geminin içindeyiz. Bu geminin her bakımdan daha güzel ve aydınlık bir geleceğe doğru yoluna devam etmesi ortak sorumluluğumuzdur.” dedi.

“GÖRÜŞ AYRILIKLARININ YAŞANMASI DOĞAL”

Toplumun dinamik yapısı dikkate alındığında, zaman zaman sorunların ve bunlara yönelik görüş ayrılıklarının yaşanmasının doğal olduğuna dikkat çeken Gül, şöyle dedi: “Tabiatıyla, belirli konularda kamuoyu vicdanında oluşan soru işaretlerinin tamamen giderilmesi önem taşımaktadır. Bununla birlikte, bu sorunları hukukun üstünlüğü, adalet, şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi ilke ve değerlerin hakim olduğu bir toplumsal ve siyasal ortamda, birbirimizi yaralamadan, kırıp dökmeden, karşılıklı anlayış içerisinde çözmemiz gerekiyor. Esasen ülkemizde refah ve istikrarın sürekliliği bu ilkelerin gözetilmesinden geçmektedir. Bunun için reformların sürdürülmesinin önemine dikkat çekmek istiyorum. Demokrasi, güçler ayrılığına dayanan kurallar ve kurumlar rejimidir. Kurumların görev ve yetkileri de Anayasa ve kanunlarda belirtiliyor. Hiç kimse ve hiçbir organ kaynağını Anayasa'dan almayan bir yetki kullanamaz.”

“ESKİ SİYASİ VE BÜROKRATİK ALIŞKANLIKLAR GERİDE BIRAKILMALI”

Yeni yılla birlikte, eski siyasi ve bürokratik alışkanlıkları geride bırakma çağrısı yapan Gül, şöyle devam etti: “İktidarı değiştirmenin demokrasilerdeki adresi tartışmasız seçimlerdir. Milletimiz, siyasi konulardaki hakemlik işlevini bugüne kadar layıkıyla yerine getirmiş, bundan sonra da yerine getirmeye devam edecektir. Diğer yandan, hukuki sorunların çözüm yeri de kuşkusuz bağımsız yargıdır. Bağımsız ve tarafsız yargı olgusunu ve algısını zedeleyecek tavırlardan kaçınmak hepimizin görevidir.

Sorunlarımız olduğu gibi, büyük umutlarımız ve hedeflerimiz var. Olumsuzluklar, geleceğe umutla ve güvenle bakmamızı engellememelidir. Hiçbir güç, Türkiye’yi yolundan döndüremeyecektir. Gelişme sürecinde, evrensel değerler en önemli yol göstericimiz olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, 2014’ün ülkemiz ve bütün dünya için güzel gelişmelere vesile olmasını temenni ediyorum. Yurt içindeki ve yurt dışındaki siz değerli vatandaşlarımın yeni yılını tebrik ediyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×