Görmez'den Demirtaş'a Tepki

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, isim vermeden Diyanet'i kaldırıp inanç kurumu oluşturacağız diyen Demirtaş'ın sözleriyle ilgili, "Keşke ilkokul seviyesinde bir din bilgisine sahip olsalar yanmayacağım." dedi.

Görmez'den Demirtaş'a Tepki
04 Mayıs 2015 Pazartesi 09:51

 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Vuslat Platformu'nun "Ufuktaki Yeni Türkiye" konulu sempozyumunda konuştu.
 
Namaz ile Dua Arasındaki Farkı Bilmiyorlar
 
Mehmet Görmez kurumu eleştirenlerin ilkokul seviyesinde din bilgisine bile sahip olmadıklarını ifade ederek, "Bugün büyük büyük koca koca insanlar din ve diyanet üzerinden bir tartışma yürütüyorlar. Keşke ilkokul seviyesinde bir din bilgisine sahip olsalar yanmayacağım. Daha dua ile hutbenin, hatim ile hutbenin farkını bilmeyenler, daha hutbe ile namazın, namazla duanın farkını bilmeyen insanlar, hem de bu medeniyetin çocukları bu toprakların çocukları, bütün tartışmalarını bir din ve diyanet üzerinden yürütebiliyorlar. Ne kadar üzücü. Ama o da bizim insanımız. Bizim kızmaya ve öfkelenmeye hiç hakkımız yok. Biz sadece bu topraklarda bu kadar öğretilmiş cehaleti nasıl yayabildik, bu kadar bu literatürden bu kelimelerden bu kavramlardan kendi çocuklarımızı, kendi insanlarımızı hatta kendi yöneticilerimizi nasıl mahrum bıraktık bunun üzerinde düşünmeliyiz" diye konuştu.
 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın eleştirilmesinin kendisini üzdüğünü söyleyen Mehmet Görmez, şöyle konuştu:
 
"Son zamanlarda şahsım adına, kurumum adına, ülkem adına, gönül coğrafyamız adına üzüntülü günler geçiriyorum. Çünkü herkes bugünlerde konuşurken öyle ara dönemlerde devletin bir sopası haline getirilmek istenen diyanetten bahsediyor. Yoksa son yıllarda bütün gönül coğrafyamızı kuşatan, Rusya içerisindeki 30 milyon müslümanla buluşan, Türk cumhuriyetlerinde, Kafkasyalarda, Baltık cumhuriyetlerinde, Balkanlarda bütün Müslümanlarla onların müessesesi haline gelen Diyanet İşleri Başkanlığı'nı unutuyorlar. Bunu dikkate almıyorlar. Belki de öfke bundan dolayı."
 
 
Kaynak: AA

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×