Fidan'ın tekrar MİT'e atanması Danıştay'a taşındı

CHP'den milletvekili aday adaylığını açıklayan eski YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, Hakan Fidan için harekete geçti.

Fidan'ın tekrar MİT'e atanması Danıştay'a taşındı
10 Mart 2015 Salı 15:55

Hakan Fidan'ın tekrar Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'na atanma işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açıldı. Davayı açan CHP'den Milletvekili namzet adaylığını açıklayan eski Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, yapılan tayin etme işleminin yasa devleti prensip ve kurallarından, objektiflikten ırak parti devleti oluşturmaya dönük bir muamele olduğunu kaydetti.

FİDAN, TEKRAR MİT'E ATANDI

Hakan Fidan, MİT mebus adayı olmak için görevinden istifa etmişti. AK Parti'den namzet adayı bulunan Fidan, dün adaylık başvurusunu arka çektiğini duyurdu. Dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Fidan tekrar MİT müsteşarlığına atandı.

EMİNAĞAOĞLU, DANIŞTAY'A DAVA AÇTI

Fidan'ın tekrar müsteşarlığa atanması ile alakalı şekilde Eminağaoğlu Danıştay'a dava açtı. Eminağaoğlu, Hakan Fidan'ın, "aday adaylık" sürecinde başvurusunu arka alması nedeniyle, bu başvurunun Devlet Personel Başkanlığı ve yargı uygulamaları gözetildiğinde, seçim için istifa kapsamında değerlendirilmeyip normal istifa şekilde değerlendirilmesi karşısında, daha öncelikle TSK'daki halk görevinden ve sonra yaptığı akademisyenlik dahil görevden istifa etmiş olması nedeniyle, ikiden çok istifa etmeme kuralını ihlal ettiğini, bu halde tekrar halk görevlisi şekilde atanamayacağını vurguladı.

MİT YASASININ 14. MADDESİNİ HATIRLATTI

Eminağaoğlu, MİT müsteşarlığı ve müsteşar yardımcılığı tayin etme kararnamelerinin saklı olması, 17 Nisan 2009 şekilde bilgilerin yer almasına rağmen, MİT'te ilk kere 17 Nisan 2010 tarihinde vazife aldığının anlatım edildiğini bildirdi. Eminağaoğlu, Fidan'ın MİT Yasası'nın 14. maddesi gözetildiğinde, istifa tarihinden itibaren beş sene geçmedikçe yurt memuru olamaması, başvurusunu arka alma işlemi nedeniyle, seçim kapsamında değerlendirilemeyecek bu istifası karşısında anılan madde uyarınca tekrar halk görevine atanmasının olasıdır bulunmadığını ileri sürdü.

ATAMANIN DURDURULMASINI TALEP ETTİ

Yapılan tayin etme işleminin yasa devleti prensip ve kurallarından, objektiflikten ırak parti devleti oluşturmaya dönük bir muamele oluğunu vurgulayan Eminağaoğlu, giderilmesi takat ve ya imkânsız zararlara yol açacak açık hukuka aykırılıklar içermesi itibarıyla atamanın iptali ve yürütmesinin durdurulması istek etti.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×