Ertuğrul Günay: Seçim, yerel seçim olmanın çok ötesine geçti

İzmir Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Günay, bu seçimi çok kritik gördüğünü, hayati saydığını belirterek seçimin yerel seçim olmanın çok ötesine geçtiğini söyledi.

Ertuğrul Günay: Seçim, yerel seçim olmanın çok ötesine geçti
25 Mart 2014 Salı 16:53

İzmir Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Günay, bu seçimi çok kritik gördüğünü, hayati saydığını belirterek seçimin yerel seçim olmanın çok ötesine geçtiğini söyledi.

    Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Günay, konuşmasının başında burada Twitter'in kapatılmasına tepki olarak, tabletinden gazetecilere 'Kuş sesleri ovalara yayılır' adlı bir şarkıyı dinletti. Bazı gazetelerin geçen hafta, Antalya'nın Demre ilçesindeki evinin SİT alanını ihlal ettiğine yönelik haberler yaptığını hatırlatan Günay, başvurusu üzerine Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun, evinin ve evinin önündeki alanın SİT alanı dışında olduğuna dair cevabi yazısını gazetecilere dağıttı.

    Kamunun siyasetçilerle ilgili her şeyi sorgulama hakkı olduğunu dile getiren Günay, "Sosyal medyayı, basını yasaklamak, basına müdahale etmek, demokrasiye, saydamlığa, katılımcılığa, hukuk devletine inanan siyaset adamlarının yapacağı iş değil. Hayatının her kuruşunun hesabını veremeyecek olanların, toplumun karşısına çıkıp vekalet istediği son seçimdir bu seçim." dedi.

    Siyaset adamının kişisel servet değil, milletin sevgisini kazanmaya çalışması gerektiğini vurgulayan Günay, "Siyaset adamı tamahkar olmayacak, kanaatkar olacak. Milletin sırtından siyasetçinin servet kazanma anlayışını tarihin çöplüğüne koyacağız." ifadelerini kullandı.

    Türkiye'nin sınırlarında birkaç yıldır yangın olduğunu anlatan Günay, şöyle devam etti: "Bize sıçraması tehlikesi seçime birkaç gün kala tekrar gündeme getirildi, sanki ülkeyi yönetenler tarafından sıçrasın da isteniyor. Güneydoğu'da ne olup bittiği konusunda çok fazla bilgimiz yok. Türkiye'de neyin nasıl çözüldüğünü hepimiz bilmeliyiz. Kendini kurtarmak için devletin kurumlarını yıkmaya kalkmak, milleti ateşe sürüklemek yanlış politikadır. Bunun örneklerini yakın tarihimizde, yakın coğrafyamızda bulabiliriz."

    Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Günay, yeni bir parti kurulması ile 'Cemaat partisi mi geliyor?' sorularına "Bu tartışmaları ve benzetmeleri şiddetle reddederim." diye konuştu. Yerel seçimde taraf tutmadıklarını, demokrasiden yana partilerin güçbirliğinin kazanmasını istediklerini belirten Günay, "Kişisel egemenliğe dayalı baskıcı rejim mi, çoğulcu demokrasi mi? Bu eşikteyiz. Bu seçimde demokrasiye inanan partiler arasında hangisi güçlüyse onda buluşulmasını doğru buluyoruz. Yeni siyasi parti kurma konusunda kişisel veya grup olarak verilmiş kararımız yok. Türkiye'nin siyasi yapısını doğru tahlil etmeye çalışıyoruz. 30 Mart seçimlerinde mevcut bir siyasi parti toplumun umutlarını devşirebilir, yepyeni çınar filizlendirebilirse destekleriz. Ama yeni umut çıkmazsa toplumsal talep var mı, yok mu irdeleriz. Bu 30 Mart'tan sonra verilecek karardır. Yeni bir siyasi hareket ortaya çıkacaksa, herhangi bir çevreyle özel bağ kurmak baştan kendinizi daraltmaktır. Bunlar çerçeveleyici, şimdiden mahkum etmeye çalışan polemiklerdir. Cevap vermeyi bile değerli bulmam." şeklinde konuştu.

    Seçimlerden sonra mevcut bir partiye geçeceği izleniminin sorulması üzerine ise Günay, "Hayır. İstifa ederken siyasi parti hesabı yapmadık. İddiaları ortaya atanlar yerine yolsuzlukla mücadele edelim anlayışında olduk." dedi. Yerel seçimden sonra kararlarını oy oranlarının mı belirleyeceğinin sorulması üzerine de Günay, milletin bir yere yönelmesi ya da yönelmemesinin gözden kaçırılmaması gerektiğini, kişisel beklentiyle, bireysel kararla parti kurmak gibi bir hakkı olmadığını söyledi.

    Bu aşamada herhangi bir siyasi partinin oy oranını etkileyecek açıklamada bulunmak istemediğini vurgulayan Günay, "Parti kuracağım diyerek parti kuramazsınız. Toplum yeni bir hareket beklediğini hissettirmeli." ifadelerini kullandı. Bu seçimi çok kritik gördüğünü, hayati saydığını belirten Günay, seçimin yerel seçim olmanın çok ötesine geçtiğine dikkat çekti.

    Seçim güvenliği konusunda Günay, AK Parti iktidarının hukuk mekanizmalarına karşı uyguladığı yönteme bakılınca, seçim güvenliğinin tehlikede olduğunu belirterek herkesin sandığa sahip çıkması, duyarlı olması tavsiyesinde bulundu.

    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bağımsız Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin'e yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Günay, "Çok talihsiz bir ifade. Demek kimin hakkında, kendisi hakkında ne var, ne yok biliyor. Son zamanlarda yaptığı bütün açıklamaları telaş ve akıl karışıklığı içinde yapılmış açıklama olarak görüyorum." diye konuştu. CİHAN

Ertuğrul Günay: Seçim, yerel seçim olmanın çok ötesine geçti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×