Erdoğan'ın o izahatyı neden yaptığı belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın izleme heyeti ile ilgili sözlerinin arka planında istihbarat raporları olduğu ortaya çıktı.

Erdoğan'ın o izahatyı neden yaptığı belli oldu
25 Mart 2015 Çarşamba 11:09

Abdullah Öcalan’ın PKK’ya yaptığı silah bırakma çağrısıyla ilgili C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Uygulamayı bakmadan inanmayız” çıkışının art planında, kendisine verilen istihbarat raporlarının bulunduğu iddia ediliyor.

 Çözün süreci, belki de ilk adımın atıldığı günden beri en kritik dönemini yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın süreçle ilgili hükümete uyarılarının artması, Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da ‘Eşme ruhu’ vurgusu ve bu vurgunun Genelkurmay vasıtası ile yalanlanması kafaları karıştırdı.

Erdoğan son olarak, “Çözüm süreciyle formüle ettiğimiz kardeşliği tesis etmenin mücadelesini sürdüreceğiz” dedi ve sürecin devamı yönündeki kararlılığı ortaya koydu. Ancak örgütün silah bırakması konusundaki çekincesini de “Uygulamayı bakmadan inanmayız” diyerek yineledi. İddialara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çözüm süreciyle ilgili uyarılarının art planında, Genelkurmay’ın ve istihbarat birimlerinin güvenlik raporlarında yer sektör şu tespitler yatıyor:

SİLAH DEPOLARI:

İddialara nazaran Genelkurmay, MİT ve Jandarma İstihbarat, Güneydoğu’da bilhassa kimi ilçelerde KCK eliyle silahlanma ve yığınak faaliyeti saptama etti. Midyat, Cizre, Silopi, Yüksekova ve Şemdinli’deki evlere silahlar saklandığı bilgisi var. Çoğunluğu Kalaşnikof bulunan bu silahlar içinde roketatar, tanksavar, hatta omuzdan atılan stinger füzelerinin bulunduğu dahi iddia ediliyor.

HENDEKLER KAZILIYOR:

Rapora nazaran silah yığınağı yapılan evler tek tek biliniyor. Ayrıca Cizre ve Silopi’de örgüt üyelerince kazılan 180 hendeğin fakat 18’i kapatıldı. Hendekler gündelik yaşamı da etkiliyor. İddiaya göre, çözüm sürecini muvaffakiyetsizliğe uğratmayı planlayan örgüt, ilk denemesini yaptığı 6-7 Ekim Kobani eylemlerinden yola çıkarak ayaklanma senaryoları geliştiriyor.

HEDEF ÇÖZÜM:

Raporda, gereksinim olduğunda askere, bu çeşit olaylara, yurttaş ziyan bakmadan nasıl müdahale edileceğine ait detaylar anlatılacağı belirtiliyor. Örgütün alanda kaos planladığı iddialarına rağmen, çözüm sürecinde yurttaş odaklı adımlar atılmaya devam edileceği vurgulanıyor.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×