Erdoğan’dan kadınlara özel makale

C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir makale kaleme aldı.

Erdoğan’dan kadınlara özel makale
06 Mart 2015 Cuma 11:24

C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısı ile bir mecmua için makalesi yazdı.

Turuncu Dergisinin Mart sayısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kadınlar Günü’ne özle makalesi de yer aldı. İşte o makale:

"YENİ TÜRKİYE’NİN KADINLARI"

Dünya tarihinde 19. yüzyıl, fazla aşırı iri değişimlerin, fazla aşırı ciddi dönüşümlerin gerçekleştiği, geleneksel değerlerin ve yapıların çözüldüğü zaafa uğradığı bir devir oldu. Sanayi devrimi, insan fıtratını zorlayan yeni bir iş düzenini yanında getirdi.

"KADINA ŞİDDET KANAYAN BİR YARA"

Erkeklerle ortak hanımların da etkilendiği bu süreçte, geleneksel aile yapısı ciddi tahribata maruz kaldı. Aradan geçen uzun vakte rağmen, söz konusu süreçte hanımların yaşadıkları olumsuzlukların halen tam manasıyla telafi edilemediğini görüyoruz. Bu anlamda Mart ayı, dünyada hanımların yaşadıkları zorlukların enine boyuna tyükselişılmasına vesile olması bakımından önemlidir. Kadınlarla ilgili meseleler açısından, ülkemizin sicilinin iyi olduğunu söylemek, ne yazık ki henüz olasıdır değildir. Bilhassa kadına yönelik şiddet konusu, kanayan bir yaramız olmaya devam ediyor.

KADINLAR HER ALANDA POZİTİF AYRIMCILIK

Üzerinde hassasiyetle durduğumuz bu sorunun çözümü için geçtiğimiz 12 sene boyunca ciddi adımlar attık. “Kadınlara karşı ayrımcılık, ırkçılıktan beterdir” anlayışıyla hanımların sorunlarının çözümüne yönelik Anayasa değişiklikleri yaptık, pek fazla aşırı hukuki düzenleme gerçekleştirdik. Kadınlara yaşamın her dalında “pozitif ayrımcılık” uygulayarak, geçmişteki kayıpları telafi etme çabası içerisinde olduk. Kızlarımızın, başörtüsü itibarıyla üniversite kapılarından arka çevrildiği dönemleri geride bırakıp, ülkemizin 81 ilindeki üniversitelerde ve orta öğretim kurumlarında diledikleri eğitimi görebildikleri günlere ulaştık. Başlattığımız kampanyalarla, kız çocuklarımızın eğitimleri konusu için toplumsal hassasiyet oluşturduk. Milletin oylarıyla Meclis’te temsil görevi üstlenmiş kadın milletvekillerimizin başörtülü şekilde yasama faaliyetlerine katılabilmelerine temin ederek, kadınlarımızın seçme ve seçilme haklarını tam manasıyla kullanabilmelerini sağladık.

VAHŞETE KURBAN GİDEN ÖZGECAN

Çalışma hayatında kadınlarımızın haklarını koruyacak fazla aşırı ciddi düzenlemeler yaptık. Türkiye büyüdükçe, geliştikçe, kalkındıkça yeni imkanlarla ortak yeni problemler da ortaya çıkıyor. En son Mersin’de gencecik bir kızımızın başına gelen vahşet, hepimizin, bütün Türkiye’nin yüreğini dağladı. Özgecan kızımızın başına gelen elim hadise, kamuoyunda bu çeşit vakalar konusundaki duyarlılığı artırdı. Bu vahşetin sorumlularının hak ettikleri cezayı alacaklarına inanıyorum. Özgecan kızımızın kederli babasının gösterdiği olgunluğu, erdemi bu topraklarda politika yapanların da paylaşmasını temenni ediyorum.

YASAL DÜZENLEMELER ÖNEMLİDİR

Türkiye kadına yönelik şiddet ile savaş konusunda, İstanbul Sözleşmesi’ne çekincesiz imza koyan ve parlamentosundan geçiren ilk yurt oldu. Uluslararası sözleşmenin düzen yasası, pek fazla aşırı Avrupa ülkesinde “ekonomik krizler” bahane edilerek çıkarılamazken, 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi” yasası 2012 yılında Meclisimizde kabul edildi. Şiddeti önlemeye, kadınlarımızı korumaya yönelik hukuki düzenlemeler yapılması elbette önemlidir. Ancak daha da önemlisi, bu hususta kökünden bir kültür oluşturabilmektir.

"CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR"

Bizler, cennetin anaların ayakları altında olduğuna inanan, kendisine yapılmasını istemediğini bir başkasına da yapmamayı tavsiye eden bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bu anlayışa sahip çıktığımız, bu değerleri fiiliyata geçirdiğimiz sürece, kadınlarımız yaşamın her dalında hakları bulunan o müstesna noktayı alacaklardır. Yeni Türkiye’de esas haklar ve yükümlülükler açısından bay ile kadın içerisinde herhangi bir farklılığa yahut ayrımcılığa yer olmayacaktır. Kadınlarımızın adalet ve eşdeğerlik prensipleri doğrultusunda, ailelerine ve ülkelerine yardım sağlayacakları, mesuliyet üstlenecekleri, başarılarıyla hepimizin merakını toplayacakları Yeni Türkiye’de, kadınıyla erkeğiyle hiç kimse ayrımcı muamelelere maruz kalmayacaktır. Yeni Türkiye’nin inşasında kadınlarımızın da aktif rol üstleneceklerine, ülkemizin 2023 hedeflerini yakalamasında hisse sahibi olacaklarına inanıyorum.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×