Erdoğan: AK Parti kadroları olarak süt kadar ak bir sicille yürüyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin yolsuzluklara göz yummayacağı, müsamaha gösteremeyeceğini, zira bunu yaparsa varoluş zeminini ortadan kaldırmış olacağını söyledi.

Erdoğan: AK Parti kadroları olarak süt kadar ak bir sicille yürüyoruz
25 Aralık 2013 Çarşamba 18:53

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin yolsuzluklara göz yummayacağı, müsamaha gösteremeyeceğini, zira bunu yaparsa varoluş zeminini ortadan kaldırmış olacağını söyledi. Erdoğan, bembeyaz, süt kadar ak bir sicille yürüdüklerini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl başkanları Toplantısı'nın ardından katılımcılara hitap ederek, gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi. 11 yıldır hükümet görevinde mahcup olmadıklarını, mahcup etmediklerini, milleti hayal kırıklığına uğratmadıklarını belirten Erdoğan, “Buradan aziz milletime bir kez daha bunun sözünü veriyorum. Milletim müsterih olsun, milletim gönlünü ferah tutsun, bize güvensin. Biz her zaman doğruya doğru, eğriye eğri demeye devam edeceğiz. Halkın önünde hesaba çekileceğimizi biliriz. Hesap gününde mahşerde hesaba çekileceğimizi de biliriz. Her adımı bu şuur, korku ve anlayışla atarız. Bizim partimizi bu seviyelere çıkartan, bizi bu makamlara getiren, 11 yıl bizi burada tutan en başta dürüstlüğümüz, emanete olan bağlılığımızdır. Yolsuzluklar karşısındaki sert ve kararlı duruşumuzdur.” dedi.

“SÜT KADAR AK BİR SİCİLLE YÜRÜYORUZ”

Erdoğan, AK Parti’nin yolsuzluklara göz yummayacağı, müsamaha göstermeyeceğini ifade ederek, sözlerine, “Zira bunu yaparsa varoluş zemini ortadan kaldırmış olur. Bizi bu günlere dürüstlüğümüz ulaştırdı. Bizi bu günlere dik duruşumuz ulaştırdı. Biz cesur olduğumuz için Türkiye'ye aşkla, sevdayla bağlı olduğumuz için eser ve hizmet ürettiğimiz için bugünlere ve buralara geldik. Bundan asla taviz vermeyeceğiz. Bize okul yıllarımızda hocalarımız hep şu öğüdü verirlerdi; 'sizin hayat şeridiniz bembeyaz derlerdi, eğer tek bir yanlış yapar, tek bir kusurunuz olursa o bembeyaz şerit üzerinde o yanlış, o kusur bir leke olarak dikkat çeker' derlerdi. Hayat şeridi simsiyah olanların üzerindeki lekeler ise dikkat çekmez derlerdi. Bizler AK Parti'nin ak kadroları olarak bembeyaz, süt kadar ak bir sicille yürüyoruz.” diye devam etti.

“En küçük bir çamur parçası, siyahlık bizim sicilimizde hemen dikkat çeker.” diyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Çektiğinde de biz bu noktada gereği neyse yaparız. Böyle bir hassasiyetle yürüyoruz. Bizim başkalarını örnek almamıza gerek yok. İyiler bize örnek olabilir o ayrı bir konu ama bizim için sicili siyah olanlar bize örnek teşkil edemez. Onların yaptıkları zaten ortada. Biz kendi sicilimize bakarız ve o sicil üzerinde en küçük bir leke olmaması için de azami dikkat ederiz. 11 yıl içinde zaman zaman hakkımızda ithamlar, iftiralar, karalamalar, çamur atma girişimleri oldu. Hiç tereddüt etmedik. Sicilimizin bembeyaz kalabilmesi adına kötüleri aramızdan ayıkladık. Hakkında iftira olanların da aklanıp gelmesini sabırla bekledik. Bizim bu noktadaki hassasiyetimiz 'sırf iftiraya maruz kaldı, sırf çamur atıldı' diye de söylentiler üzerinden kimse kusura bakmasın biz o tür operasyonlara da aramızda girmeyiz.”

“HUKUK, KÖTÜNÜN İYİDEN AYRILMASI İÇİN VARDIR”

Erdoğan, bir gerçeğin üzerinde özellikle durması gerektiğine işaret ederek, “Hukuk, hakkın, adaletin tecelli etmesi, iyinin kötünün ayrılabilmesi için vardır. Mahkemeler, savcılar 'hakkı haksızlıktan, haklıyı haksızdan, iyiyi kötüden ayırt etmek' için vardır. Meclis, mahkemelerin yerine geçemez. Siyasi partiler, siyasi partilerin genel başkanları hakimlerin yerine geçemez. Özellikle de medya, gazeteler, televizyonlar, yazarlar, yorumcular hakim ve savcının yerine geçemez. 9 gündür bir operasyon yürütülüyor. Aman Allah'ım. Daha ilk gün adı koyuldu 'büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu'. Ardından tarihin en büyük yolsuzluğu'. Daha ikinci günden itibaren gözaltı, sorgu, savunma, mahkeme aşamaları geçildi medya tarafından siyasetçiler tarafından doğrudan infaz yapılmaya başlandı. Bu arada içeriden dışarıya sürekli bilgi sızıyor. Güya gizlilik kaydı olan bir süreç.” değerlendirmesinde bulundu.

“BİR İNSANI KİRLETMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR”

“Bu nasıl gizlilik kaydıysa?” diye soran Erdoğan, konuşmasını, “Bu gizlilik kaydının olmasına rağmen bu adımların atıldığı bir sistem içinde başka şeyler var. Burada, yürütmenin uzantısı veya yargının belli bir yapı içerisindeki yapı içerisindeki safhası burada servis yapıyorlar. Bize düşen, burayı da temizlemektir. Bir taraftan hukuk içerisinde beraat-ı zimmet asıldır' diyeceksin böyle yürüteceksin işi. Öbür taraftan da dışarıya servis yapmaya devam edeceksin. Bu insanları kirletmeye kimsenin hakkı yok. Bugüne kadar birçok olaylar yaşadık. Bu olayları yaşayanlar belli bir müddet sonra beraat ettiler. Bu beraat eden insanların o süreç içerisindeki kirletilmelerinin temize çıkarılmasının bedelini kim ödeyecek? Bunları bir kenara koymak mümkün mü? Bunlar da bizim ülkemizde yaşandı. Fotoğraflar, belgeler, iddialar hep manşetlerde, her gün ekranlarda. Bakıyorsunuz ki montajlar, bunlar bunu bundan sonra da yapabilecek karakterde ve kabiliyettedir. Bunun üzerine yetiştiler. Bu mudur hukuk? Yürütmenin içerisinde olanlara da söylüyorum, bu mudur yürütme? Eğer kararı operasyonun ikinci gününde ana muhalefetin, yavru muhalefetin temsilcileri verecekse hakime ne ihtiyaç var? Mahkemeye ne ihtiyaç var? Eğer kararı medya verecekse, anında infaz yapabilecekse böyle bir yetkisi varsa, bütün bu uzun hukuk süreçlerine ne ihtiyaç var?” sorularını yöneltti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×