Erdoğan, AK Parti grubuna veda etti

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki Grup Toplantısında bir veda konuşması yaptı. AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Erdoğan, "Eğer milletim yetki verir beni seçerse, 12. cumhurbaşkanı olursam...

Erdoğan, AK Parti grubuna veda etti
22 Temmuz 2014 Salı 15:18

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki Grup Toplantısında bir veda konuşması yaptı. AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Erdoğan, "Eğer milletim yetki verir beni seçerse, 12. cumhurbaşkanı olursam benim bu kürsüden sizlere yaptığım belki de son konuşma olacak." dedi. Erdoğan, partililerden helallik istedi.

Tayyip Erdoğan, AK Parti grubundaki konuşmasının son kısmını veda konuşmasına ayırdı. Sözlerine "Bugün birkaç açıdan çok önemli bir grup toplantısı gerçekleştiriyoruz. 22 Temmuz 2007’de elde ettiğimiz büyük başarının yıl dönümünü idrak ediyoruz. Bize cumhurbaşkanı seçemezsiniz demişlerdi ve biz de 22 Temmuz'da milletimize gitmiş, milletimizden yüzde 47 oranında destek almıştık. Milletimizden aldığımız güçle cumhurbaşkanını seçmiş, cumhurbaşkanını halkın seçmesini temin etmiş, reformlarımızı daha güçlü yerine getirmiştik." diyerek başladı.

Ancak bugünkü grup toplantısının özellikle kendi şahsında bir başka anlamı daha olduğunu söyleyen Erdoğan, "14 Ağustos 2001’de AK Parti’yi kurduk, 17 Ağustos 2001'de ilk grup toplantımızı gerçekleştirdik. O zaman bu salonda değildik. Bir başka salonda grup toplantılarımızı yapıyorduk. 3 Kasım 2002’nin hemen ardından ilk grup toplantımızı 19 Kasım 2002’de bu salondan bu kürsüden yaptık. Eğer milletimin yetki verir beni seçerse, 12. cumhurbaşkanı olursam bu benim bu kürsüden sizlere yaptığım belki de son konuşma olacak. Tam 13 yıldır sizlere bu kürsüden seslendim. 13 yıl boyunca partimizin politikalarını görüşlerini değerlendirmelerini bu kürsüden sizlere aktardım. Son 12 yıl içinde bunlara ilave olarak hükümetimizin icraatlarını hedeflerini sizlerle paylaştım. Bu kürsü her zaman ama her zaman milletin kürsüsü oldu. Çünkü egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. Böyle inandık." şeklinde konuştu.

Erdoğan, gidenler için de "Dinleyiciler değiştiler, vekillerimiz yenilendi. Aramızdan vefat nedeniyle ayrılanlar oldu, dava sorumluluğunu taşıyamayıp çekilenler oldu. Görev değişikliliği nedeniyle sağlık sorunları sebebiyle gidenler oldu. Ama bu kürsü her zaman milletin kürsüsü olarak kaldı." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hem bu salon hem bu kürsü tarihe tanıklık etmek, tarih yazmakla kalmadı tarihi bizzat inşa etti tarihi bizzat yazdı. Bu kürsüden kimi zaman milletimiz ve insanlık adına sesimizi yükseltmek zorunda kaldık. Bugün olduğu gibi. Bu kürsüden kimi zaman acı hadiseler karşısında duygularımızı paylaştık. Birlikte sevindiğimiz hüzünlendiğimiz anlar oldu. Kimi zaman güldük kimi zaman gözyaşlarımıza hakim olamadık. Sonuçta 13 yıla baktığımızda bu kürsünün şerefini, onurunu, gururunu en güçlü muhafaza ettik. Bu salon TBMM’nin inşa edildiği günden bu yana nice simalar nice isimler gördü. Geçmişte bu salonda oturmuş olanların çoğu bugün hayatta değil. Hiç kimse ölümsüz değil baki değil. Yarın da bizler bu kürsüyü bizden sonra gelenlere devretmiş olacağız. Önemli olan baki olan hoş bir seda bırakmak. İnanıyorum ki biz su salonda ve bu kürsüde hoş bir seda bıraktık."

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde yeni yasama döneminde bu kürsüde AK Parti'nin genel başkanı ve başbakan olarak bir başkasının hitap edeceğini söyleyen Erdoğan, "Hem bu kürsünün hem de bu salonun nabzı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sadece ve sadece hak ve millet için atacak. Canımız, kanımız, şerefimiz bildiğimiz bu kürsü ve bu grup, inşallah var olduğu müddetçe hakkı haykırmaya, millet için hizmet üretmeye devam edecek. Bu kürsüye belki de bugün veda ederken gözümün arkada kalmadığını bilmenizi isterim. Bu kürsüde tecelli eden dilin üslubun en önemlisi de fikir meşmunun ebediyen var olacağına yürekten inanıyorum. Bilmenizi isterim ki bu kürsü hakkın adaletin barışın kardeşliğin millete ülkeye ve bayrağa hizmetin kürsüsü olmuştur. Bu kürsü milli iradenin söze kelimelere cümlelere büründüğü bir kürsü olmuştur. Hem bu kürsüde hem bu salonda ifade edilen sözler suya yazılır gibi kaybolmamış havaya gitmemiş milletin hafızasında silinmez bir kitabeye dönüşmüştür." diye ekledi.

Erdoğan, sözlerini şöyle noktaladı: "Milletim taktir eder de seçilirsem bu kürsüden sizlerle birlikte olamayacak buradan sizlere hitap edemeyeceğim. Elbette sohbetlerimiz muhabbetimiz başka kürsülerde, başka salonlarda başka zeminlerde devam edecek. Kardeşliğimiz, inşallah bu salonun eski sahipleriyle sizlerle ve bu salonun gelecek sahipleriyle bu can bu tende olduğu müddetçe devam edecek. Bugün belki de son kez buradan hitap ederken sürç lisan ettiysek affola. İstemeden kırdığımız üzdüğümüz kardeşlerimiz varsa hepsinin haklarını helal etmelerin istiyorum. Bu salonda toplanıp bu kürsüde muhabbet edip ardından her seferinde dağılıp millet için kesintisiz hizmet verdik. 13 yıl boyunca değişik zamanlarda bu salonda bulunmuş tüm arkadaşlarıma siz değerli kardeşlerime yaptığınız hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. AK Parti grubu 13 yıl boyunca demokrasinin insan hak ve özgürlüklerinin özellikle de milli iradenin tecellisi için birlikte mücadele verdi. Bu salon mücadelenin şahidi olan bir salondur. İnşallah daha nice yıllarda o kutlu mücadeleye tanıklık edecektir. O mücadeleyi sizlerle birlikte vermenin gururu içindeyim. Ailelerinizle yakınlarınızla, eşlerinizle, çocuklarınızla yakından ilgilenemediniz. Onların da haklarını helal etmelerini diliyorum. Veda ederken bu kürsünün onurunu ve aziz hatırasını sarsmadan taşıyacağımı bilmenizi istiyorum. Bir kez daha sizlerden helallik istiyorum. Yarın Kadir Gecesi, dualarınız bizlerden, mazlumlardan özellikle de Gazzeli, Suriyeli, Iraklı mazlumlardan esirgemeyin. Ramazan Bayramınız bayram gibi olsun." CİHAN

Erdoğan, AK Parti grubuna veda etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×