DYP, İhsanoğlu'na destek kararını geri çekti

Doğru Yol Partisi (DYP), daha önce açıklanan 6 partinin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek için ortak deklarasyon imzalayacağı açıklaması sonrasında yaşanan gelişmeler üzerine desteğini çekti.DYP genel merkezinden yapılan...

DYP, İhsanoğlu'na destek kararını geri çekti
02 Temmuz 2014 Çarşamba 10:38

Doğru Yol Partisi (DYP), daha önce açıklanan 6 partinin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek için ortak deklarasyon imzalayacağı açıklaması sonrasında yaşanan gelişmeler üzerine desteğini çekti.

DYP genel merkezinden yapılan açıklamada, destek kararının, Demokrat Parti’nin (DP) kendilerinin çağrılmasından rahatsız olması üzerine geri çekildiği vurgulandı.

Açıklamada, “CHP ve MHP’nin ‘çatı aday’ olarak açıkladıkları Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konusunda destek talebi üzerine DYP olarak Sayın İhsanoğlu’nu desteklediğimizi belirtmiş ve Sayın Genel Başkanımız Av.Çetin Özaçıkgöz, hem CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu hemde MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli’yi ziyaret ederek, çatı aday Sayın İhsanoğlu’nu desteklediğimiz kamuoyuna duyurmuş idi. CHP Genel Merkezinden partimize çağrı yapılmış ‘Çarşamba günü Swissotel’de CHP, MHP, DYP, DSP, BTP ve DP Genel Başkanlarının ortak basın açıklaması yapacağı belirtilerek sayın Genel Başkanımız Av.Çetin Özaçıkgöz’de davet edilmiştir. Toplantı ve katılacak genel başkanlar, yukarıda isimleri yazılı partilerce basına ve kamuoyuna duyurulmuştur. Ancak toplantıya bir gün kala (Salı akşamı) CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Aytun Çıray, Sayın Genel Başkanımız Av.Çetin Özaçıkgöz’ü telefon ile arayarak “önce toplantının iptal edildiğini, sonra da Demokrat Parti’nin (DP’nin) bizim (DYP’nin) çağırılmamızdan rahatsız olduğunu” beyan etmişlerdir.” ifadeleri yer aldı.

“ORTAK BASIN TOPLANTISINA KATILMAYACAĞIZ”

Altı partinin ortak adayı olarak basına lanse edilen, ancak Demokrat Parti’nin (DP) istememesi üzerine sonradan değişiklik yapılmasını siyasi etik açısından doğru bulmadıklarına dikkat çeken DP açıklaması, “En azından demokratik olarak 6 partinin görüşünün alınarak, tek bir partiye tahakkümünün olmaması gerekmekte idi. Partimize ve kamuoyuna yapılan bu yakışıksız hareket sebebi ile çatı aday sayın İhsanoğlu’na desteğimizi çektiğimizi, yarın ki ortak basın toplantısına katılmayacağımızı kamuoyuna saygı ile duyurur, Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli’nin gösterdikleri nezaketten dolayı kendilerine teşekkür ederiz.” diye sona erdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×