Dünyadan destek, CHP'den 'istifa çağrısı'

İstanbul'daki saldırı nedeniyle dünyanın dört bir yanından ve MHP'den hükümete destek mesajları gelirken; CHP hükümeti istifaya çağırdı.

Dünyadan destek, CHP'den 'istifa çağrısı'
29 Haziran 2016 Çarşamba 16:36

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye'de yaşananların siyasi bir sorumluluğu olduğuna işaret ederek, "Hükümetin hesap vermesi ve sorumluluk makamındakilerin en üst makamdan başlayarak istifa etmeleri gerekiyor. İstifa etsinler, çünkü Türkiye'yi yönetemiyorlar." dedi.

Özel, TBMM'de gazetecilerin Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin sorularını yanıtladı.
Saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getiren, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dileğinde bulunan Özel, Meclisin en acılı dönemini yaşadığını bildirdi.

Yaşananların bir siyasi sorumluluğu olduğuna dikkati çeken Özel, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Biz halkımızla birlikteyiz, beraberiz. Ama bu konuda hükümetle birlikte olunmasını kimse beklemesin. Çünkü çok net bir durumla karşı karşıyayız ki bu işin sorumlusu hükümet. Bu işin sorumlusu ile birlikte olunması, ona destek verilmesi değil, artık bu sorumlu hükümetin hesap vermesi ve sorumluluk makamındakilerin en üst makamdan başlayarak istifa etmeleri gerekiyor. İstifa etsinler, çünkü Türkiye'yi yönetemiyorlar. Yönetemedikleri için de her geçen gün yeni bir acıyla sarsılıyoruz. İstifaya davet ediyoruz, Meclis'i göreve davet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümünün birlik ve beraberlik içinde olması önemlidir. Ama her şeyin sorumlusu hükümetin bu süreci kendine bir destek sağlatma süreci olarak görmesini de pişkinlik ve aymazlık olarak görüyoruz."

"DAHA NE OLSUN?"

Başbakan Binali Yıldırım'ın Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin güvenlik zafiyeti bulunmadığı yönünde açıklaması olduğunun ifade edilmesi üzerine, Özel, Yıldırım'ın açıklamalarını dehşetle izlediğini söyledi.

Yaşanan saldırıda güvenlik zafiyeti olmadığını söylemenin mantıklı bir açıklaması olmadığını savunan Özel, şunları ifade etti:

"Bu durumda bir güvenlik zafiyeti yoksa, istihbarat zafiyeti olmayabilir belki biliyorlardır, zaten en kötüsü de o, biliyorlar ama engel olamıyorlar, hatta belki de engel olmuyorlar, bu şüphelerin ortadan kalkması lazım. Ama bu durumda IŞİD bunu yapmışken de güvenlik zafiyeti yoksa, IŞİD daha ne yapacak? Gelip Meclisi mi ele geçirecek? Anıt Kabir'i havaya uçursun diye mi bekliyoruz? Başkanlık sarayı olarak ifade ettikleri yere IŞİD bayrağı mı çekecek? Çankaya Köşkü'nü mü ele geçirecek? Ne yapmasını bekliyoruz?

IŞİD limanlarda kendi bayrağını sallayınca mı güvenlik zafiyeti olacak? Daha ne olsun? Atatürk Havalimanı'nı adamlar neredeyse havaya uçurdular. Evlatlarımızı katlettiler. Turistleri öldürdüler, Türkiye'nin turizmine darbe vurdular. Daha ne olacak? Beş yaşında bebeğin babasının kucağında parçalanmış bedenini gördükten sonra bir başbakan 'Güvenlik zaafiyeti yok' diyorsa, memlekette başbakan zafiyeti, iktidar zafiyeti vardır."

Özel, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile ilgili bir soruya da "Efkan Ala, Tarım ve Köy Hizmetleri Bakanı olsa bu kadar ölüm civciv olsa, Tarım Bakanlığından istifa eder. 'Sebebini niye bulamıyorsun' diye sorarlar. İnsan ölüyor, insan. İnsan ölüyor, İçişleri Bakanı orada oturuyor. Bu kadar pişkinlik, yüzsüzlük, aymazlık, insan anlamakta zorluk çekiyor. Efkan Ala'yı bu hükümete öneren başbakanın, onu onaylayan cumhurbaşkanının hepsinin yargı önünde hesap vereceği günler gelecek. Ama bu ülkenin başına bela olmuş bu hükümetin bir an evvel istifa etmesi gerekiyor" karşılığını verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×