Dokunulmazlıkta ikinci tur oylama başladı

Dokunulmazlıkların kaldırılması için ikinci tur oylamalar başladı. Bugün ikinci teklif ile tekliflerin tümü için oylama yapılacak

Dokunulmazlıkta ikinci tur oylama başladı
20 Mayıs 2016 Cuma 11:46

Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda ikinci tur oylamalar bugün yapılıyor. TBMM Genel Kurulu bugün saat 10.00’da toplandı. Toplantı, CHP'liler ile Meclis Başkanı İsmail Kahraman arasındaki laiklik tartışması ile başladı.

Tartışmaların ardında dokunulmazlık teklifinin 1'inci maddesi için oy kullanma işlemi başladı. Genel kurulda 2 madde ile teklifin tümünün oylaması yapılacak. Milletvekilleri toplamda 3 gizli oylamaya girecek. AK Parti, görüşmesiz oylama yapılacak oturumları TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yönetmesini kararlaştırdı. Böylece oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın bu kez oy kullanması sağlanacak.

TBMM'de Anayasa değişkliği için oylnan dokunulmazlık kararının Meclis'ten geçmesi için 367 salt oyun elde edilmesi gerekiyor. Eğer oylamada 300'un altında kalınırsa yargı yolu açılıyor. 300 ile 367 oy arası ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne referandum kararını götürecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×