Dokunulmazlık oylamasında referandum yolu

Dokunulmazlıkların kaldırılmasını ön gören yasa tasarısının birinci maddesi 350, ikinci maddesi ise 357 oyla kabul edildi

Dokunulmazlık oylamasında referandum yolu
18 Mayıs 2016 Çarşamba 02:42

Teröre destek veren milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için gündeme gelen anayas değişikliğinde gelinen aşamada referandum yolu görünüyor. Konunun gündeme geldiği ilk günde AK Parti ve MHP anayasa değişikliğine tam destek verirken, CHP bir süre kararsız kaldıktan sonra destek vereceğini açıklamıştı. Ancak oylamalarda CHP'nin HDP ile birlikte hareket ettiği görülüyor. Yapılan oylamalarda AK Parti ve MHP oylarına yakın bir oranda kabul çıkarken, HDP ve CHP oylarına yakın ise hayır oranı çıktı. Şu ana kadar yapılan oylamalarda, yasa değişikliğinin 367 sınırına ulaşmaması nedeniyle referanduma gideceği görülüyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin 1. maddesi, 350 oyla kabul edildi. İkinci maddesi ise 357 oyla kabul edildi.

Genel Kurul'da yapılan gizli oylamaya 531 milletvekili katıldı. Oylamada 1. madde 148 ret oyuna karşılık 350 oyla kabul edilerken, 27 oy boş çıktı, 1 oy geçersiz sayıldı; 5 milletvekili de çekimser kaldı.

Öte yandan, AK Partili bazı milletvekilleri, oy kabinlerine girmeden oylarını kullandı. Milletvekillerinin, zarfın içine koymadıkları pulları göstermek suretiyle oyunun rengini belli etmeleri üzerine, birleşimi yöneten Başkanvekili Ahmet Aydın, milletvekillerini uyararak, oylama kurallarına uymalarını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de gizli oylama kurallarına uyulmadığını ifade ederek, Aydın'dan milletvekillerine müdahale etmesini istedi.

Aydın, bazı CHP'li milletvekillerini de oylama sırasında cep telefonları ile çekim yapmalarından dolayı uyardı.

İKİNCİ MADDE

Genel Kurul'da yapılan gizli oylamaya 529 milletvekili katıldı. Oylamada 2. madde 149 ret oyuna karşılık 357 oyla kabul edilirken, 17 oy boş çıktı, 6 milletvekili de çekimser kaldı.

Teklifin 2. maddesinin kabul edilmesinin ardından, Danışma Kurulu'nun, TBMM Genel Kurulu'nun 18 Mayıs Çarşamba günü toplanmaması önerisi kabul edildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Genel Kurul salonuna gelerek oylarını kullandı. Oyunu kullanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise teklifin görüşmelerinin bir bölümünü izledi.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, oylama sırasında MHPsıralarına giderek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı ve bir süre sohbet etti.

Bazı milletvekilleri oylarını kupaya atarken fotoğraf çektirdi. Bu arada, akademisyenlerin bildirisine imza attıkları için bir süre tutuklu kalan Esra Mungan ile Kıvanç Ersoy, muhalefet kulisinde, CHP ve HDP'li milletvekilleriyle sohbet etti, fotoğraf çektirdi. 

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, teklifin saat 01.58 itibarıyla kabul edildiğini ve teklifin 2. tur görüşmelerine en az 48 saat sonra geçileceğini belirterek, birleşimi, 20 Mayıs Cuma günü saat 10.00'da toplanmak üzere kapattı.

TBMM'DEKİ SANDALYE DAĞILIMI

TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler ve milletvekili sayıları şöyle: 

AK Parti: 317
CHP: 133
HDP: 59
HDP: 40
Bağımsız Milletvekili: 1
Toplam: 550


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×