Dışişleri’nden Malezya uçağı açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna hava sahasında Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının düşürülmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Bu saldırının faillerinin ortaya çıkartılması ve adalete teslim edilmeleri elzemdir.”...

Dışişleri’nden Malezya uçağı açıklaması
19 Temmuz 2014 Cumartesi 10:58

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna hava sahasında Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının düşürülmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Bu saldırının faillerinin ortaya çıkartılması ve adalete teslim edilmeleri elzemdir.” vurgusu yapıldı.

Açıklamada, “Kuala Lumpur’a müteveccihen Amsterdam’dan kalkan Malezya Havayollarına ait MH-17 sefer sayılı yolcu uçağının 17 Temmuz 2014 tarihinde Ukrayna hava sahasından geçerken, ayrılıkçı yasa dışı silahlı grupların etkili olduğu Donetsk bölgesinde düşürülmesini, masum sivillere yönelik menfur bir saldırı olarak değerlendiriyor ve lanetliyoruz.” denildi.

Uçakta bulunan 283 yolcu ve 15 mürettebatın hayatını kaybetmesinden derin bir teessür duyulduğu belirtilen açıklamada, “Bu trajik olayda hayatını kaybeden Hollanda, Malezya, Avustralya, Endonezya, İngiltere, Almanya, Belçika, Filipinler, Kanada ve diğer ülke vatandaşlarının yakınlarına taziyelerimizi iletiyoruz ve sabır temenni ediyoruz. Tüm ilgili ülkelerin ve kuruluşların Ukrayna Hükümeti'yle işbirliği yaparak, derinlemesine yapılacak bir araştırma ve soruşturma yoluyla bu saldırının faillerinin ortaya çıkartılması ve adalete teslim edilmeleri elzemdir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın sonunda ise bölgede yaşanan kargaşaya da değinilerek, şöyle denildi: “Bu trajedinin akabinde, Ukrayna’nın doğusunda devam eden ve uluslararası düzeyde istikrarı da tehdit eder hale gelen yasa dışı şiddet eylemlerinin ve çatışmaların acilen sona erdirilmesi için tüm ilgili tarafların somut adımlar atması artık bir zaruret haline gelmiştir.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×