Demirtaş PKK'nın 'eşkıyalığı'nı itiraf etti

PKK'nın Doğu ve Güneydoğu'daki iş adamlarından haraç aldığı yönündeki iddialar Demirtaş tarafından 'itiraf şeklinde' ifade edildi

Demirtaş PKK'nın 'eşkıyalığı'nı itiraf etti
14 Temmuz 2016 Perşembe 13:35

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin DBP’li belediyelere kayyum atanmasına yönelik yasal hazırlık yapmasını‘eşkıyalık’ ve ‘darbe’ diye nitelerken, PKK'nın Doğu ve Güneydoğu'da iş adamlarından haraç aldığını da itiraf etti. Demirtaş, şimdiye kadar iddia olarak dillendirilen PKK'nın haraç alma olayını açıkça itiraf ederek örgütün bölgedeki faaliyetlerini ifşa etmiş oldu. 

Demirtaş, “Eğer bazı kişiler ve şirketler PKK’ye yardım yaptı diye suçlanacaksa, Rizeli işadamlarından başlayabilirler. Özellikle doğuda baraj, yol ve köprü ihalesi almış AKP’li Karadenizli iş adamları…” dedi.

Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili yasal değişiklikle ilgili şunları söyledi: “Hükümetin hem bazı şirketlere uyguladığı kayyım uygulaması hem de belediyeler için düşündüğü tümüyle gasptır, eşkıyalıktır, darbedir. PKK ve belediyeler bağlantısı kesinlikle bir yalandır. PKK’nin belediyelerden destek aldığı tümüyle bir iftiradır. İkincisi kayyım atanmış hiçbir belediye, o belediyeyi yönetemeyecektir. Halk ve personel buna izin vermeyecektir. Tümüyle boşa çıkmış bir belediye olacaktır. Belediye hizmetleri belki de duracaktır. Kayyım atanmış şehirlerde artık belediyecililk faaliyeti uygulanamayacaktır.”

İşadamlarının doğu illerinde aldığı ihalelerde PKK’ya vergi ödediğini söyleyen Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar PKK’ye ciddi yardımlarda bulunduklarını da saklamıyorlar. Erdoğan’a bunu defalarca gidip şikayet babında da ifade etmişlerdir, ‘Biz PKK’ye vergi ödemeden orada çalışamıyoruz’ diye. Erdoğan da bunu engelleyemediğini birkaç defa üstü kapalı toplantılarda söyledi. O AKP’li şirketlere kayyım atayacaklar mı? Çünkü onlar bildiğim kadarıyla PKK’ye çok büyük paralar verdiler. Gönüllü mü yoksa mecburi mi verdiler bilemem. Ama belediyeler PKK’ye yardım yaptı yalanına sığınmak yerine mümkünse kayyım atayacaklarsa bu AKP’li büyük şirketlere atasalar daha iyi olur.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Mechul - 2 yıl önce
Zaten bunlar oluyordu