Demirtaş: Başbakan, kampanya boyunca yetkilerini kullanmayacağını açıklamalı

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, mevcut 3 adayın eşit şartlarda kampanya yürütmediğini söyledi. Başbakan’ın elindeki tüm imkanlarla seçime hazırlandığını belirten Demirtaş, Erdoğan’a çağrıda bulundu. Demirtaş, “İstifa...

Demirtaş: Başbakan, kampanya boyunca yetkilerini kullanmayacağını açıklamalı
03 Temmuz 2014 Perşembe 14:33

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, mevcut 3 adayın eşit şartlarda kampanya yürütmediğini söyledi. Başbakan’ın elindeki tüm imkanlarla seçime hazırlandığını belirten Demirtaş, Erdoğan’a çağrıda bulundu. Demirtaş, “İstifa etmek gibi bir tutum göstermeyebilirsin. Demek ki koltuk senin için önemli. Ama kampanya boyunca devletin ve Başbakanlığın tek bir imkanını kullanmayacağını açıklamanızı bekliyoruz. Partinizin imkanları dışında tek bir kuruşu, tek bir olanağı ve imkanı desteklemeyeceğinizi duyurmanızı istiyoruz.” dedi.

HDP tarafından cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında KESK’in 8. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Burada sendika üyeleri ve temsilcilerine seslenen Demirtaş, kendilerinin toplumun uç kesimlerinin adayı olarak gösterilmesinin doğru olmadığını belirterek, “Birileri ısrarla bizim bu ilkesel tutumumuzu ve temsiliyetimizi görmezden gelmek isteyebilir. Biz marjinallerin adayıymışız gibi ifade edebilirler. Ama Türkiye’de emekçiler marjinal değildir, kadınlar, çalışanlar, Soma’da katlettiğiniz 301 emekçi marjinal değildir. Kürtler, Aleviler, Sünniler, Ermeniler, Çerkezler, Lazlar, Gürcüler, Araplar marjinal değildir. Bizler marjinalliği değil, toplumun en genel kesiminin ilkelerini temsil ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ADAYLAR ARASINDA EŞİTLİK YOK”

Demirtaş, cumhurbaşkanlığı seçim süreci boyunca kampanya yürütecek adayların eşit şartlarda yarışmadığına dikkat çekti. Başbakan Erdoğan’ın, elindeki imkanlarla her şeyi kontrol ettiğini kaydeden Demirtaş, şöyle dedi: “Adaylar arasındaki fırsat eşitsizliğine bakın ne demek istediğim daha iyi anlaşılır. Adaylardan biri başbakan ve başbakanlık yetkilerini, imkanlarını, devletin bütün olanaklarını sonuna kadar kullanıyor, partisinin olanaklarını kullanıyor. Devlerin bütün müdürlüklerini il ve ilçelere kadar kullanıyor. Yetmiyor, emrindeki özel kanallar, gazeteler, onun talimatıyla çalışan köşe yazarları gece gündüz onun propagandasını yapıyor. Hapşırsa bütün kanallar canlı yayına geçiyor. Özellikle TRT, vergilerimizle kurulmuş ve bizim paramızla çalışan TRT, sadece bir aday varmış gibi kampanyaya yaklaşıyor. Biz buna demokratik özgür seçim diyeceğiz.”

“BAŞBAKAN HİÇBİR DEVLET OLANAĞINI KULLANMAMALI”

Başbakan’a eşitlik konusunda çağrıda bulunan Demirtaş, “İstifa etmek gibi bir tutum göstermeyebilirsin. Demek ki koltuk senin için önemli. Ama kampanya boyunca devletin ve Başbakanlığı tek bir imkanını kullanmayacağını açıklamanızı bekliyoruz. Partinizin imkanları dışında tek bir kuruşu, tek bir olanağı ve imkanı desteklemeyeceğinizi duyurmanızı istiyoruz. Sizinle birlikte bütün adaylara eşit yaklaşması konusunda TRT Genel Müdürünüzü uyarmanızı istiyoruz. Özel yayıncılık yapan kanallar, bazılarınız Başbakan’dan talimat almaya alıştığı için yine Başbakan’ın bu konuda rica etmesini istiyoruz. Bu konuda medya ahlakını dünya standartlarında uygulamaya davet ediyorum. Özel televizyonları eşit yaklaşmaya davet ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

“KAPALI KAPILAR ARDINDA PAZARLIK YAPAN İHANET EDER”

Seçim konusunda kimseyle pazarlık yapılmadığına ve pazarlık yapanların da halka karşı ihanet içerisinde olacağına dikkat çeken Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Özgürlüğü, barışı ve kardeşliği savunan kesimlerin kafasını karıştırmak üzere, ‘Bunlar bir pazarlıkla aday oldular. İkinci turda pazarlık yapacaklar’ diyenlere karşı hakkınızı savunun. Seçmen koyun değildir. Seçmeni sürü gibi görenlerin mantığıdır bu. Zarf sizin elinizdedir. İster o sandığa atarsınız ister atmazsınız. Neyin pazarlığını ve hangi kirli pazarlığı Ankara’da kapalı kapılar ardında yürütürse halka karşı ihaneti o yapmış olur.”

CİHAN

Demirtaş: Başbakan, kampanya boyunca yetkilerini kullanmayacağını açıklamalı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×