Demirtaş: Başbakan kalpten gitmesin diye mitinglerimizi görmezden geliyorlar

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bizim mitinglerimizi görmezden geliyorlar. Bunun en büyük nedeni Başbakan'ın kalpten gitmemesi içindir.

Demirtaş: Başbakan kalpten gitmesin diye mitinglerimizi görmezden geliyorlar
25 Mart 2014 Salı 19:43

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bizim mitinglerimizi görmezden geliyorlar. Bunun en büyük nedeni Başbakan'ın kalpten gitmemesi içindir. Peki 30 Mart akşamı ne yapacak bunlar. Erciş'in seçim sonuçlarını açıklamayacaklar mı?" şeklinde konuştu.

Van Erciş'te partisinin düzenlediği mitinge katılan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 17 Aralık operasyonu üzerinden hükümete yüklendi. Berkin Elvan’ın polis tarafından öldürüldüğünü ifade eden Demirtaş, "Başbakan anne babaya 'Başsağlığı diliyorum' diyemedi. Gaziantep'te Berkin'in annesini yuhalattı. Daha fazla oy alabilmek için." dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bitlis'in Ahlat ilçesinden sonra Van'ın Erciş ilçesindeki mitingte halka hitap etti. Barış ve özgürlük kervanı olarak yollara çıktıklarını belirten Demirtaş, 30 Mart seçimlerinin bir yerel seçim olmaktan çıkağını kaydetti.
Seçimin ya özgürlük ya da kölelik seçimi haline getirildiğini vurgulayan Demirtaş, “Halkımız özgürlük için oy kullanacaklar, bu meydanda tek ses olmuşlar. Bizim mitinglerimizi görmezden geliyorlar. Bunun en büyük nedeni Başbakan'ın kalpten gitmemesi içindir. Peki 30 Mart akşamı ne yapacak bunlar. Erciş'in seçim sonuçlarını açıklamayacaklar mı? Sandıklar açıldığında ne yapacaksınız merak ediyorum. Deprem görmüş bir kente bile insafsızca yaklaştılar. Depremden bile para kazanmak istediler. Biz demokratik belediyecilik yapacağız. Müteahhitlik yapmayacağız. Kenti halkla birlikte yöneteceğiz. Eşit olacağız kardeş olacağız. Eşit olmazsak kardeş olamayız. Bu şekilde ülkeye barışı getireceğiz. Kalıcı barış ancak bu şekilde olur. Huzur böyle olur." ifadelerini kullandı.

Seçim sonuçlarında Türkiye'de yeni bir sayfanın açılmasını umut ettiklerini belirten Demirtaş sözlerine şöyle devam etti: "Her yerde barışın dilini kullandık. Biz bütün dilimizi kimliğimizi barış üzerine inşa ettik. Diğer partilerin, özellikle başbakanın yaptığı Türkiye'nin toplumsal barışının altına dinamit koymaktır. Başbakan seçimi kazanacak diye insanlar birbirini öldürecek. İnanın ki bu kadar korkunun bedeli, koltuktan düşerse baş aşağı düşecek diyedir. Bu kadar günah işleyen Başbakan elbette koltuktan düşmekten bu kadar korkar. Berkin Elvan polis tarafından öldürüldü. O anne babaya 'Başsağlığı diliyorum' diyemedi. Gaziantep'te Berkin'in annesini yuhalattı. Daha fazla oy alabilmek için. Bize böyle gelecek koltuk, iktidar haram olsun. Anaların acısı üzerinden gelecek iktidarı bize göstermesin. Anaların mutluluğu, halkın huzuru üzerinden iktidar sahibi olacaksak baş göz üstüne. Biz kasetlerle de iktidara gelmek istemiyoruz. Kaset siyaseti belden aşağı siyaset bizim işimiz değil. Çünkü biz onurlu mücadele yürüttük." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×