Davutoğlu'ndan 3 döneme takılanlara jest

AK Parti yönetimi, üç dönem kuralına takılan 70'e yakın isme de özel bir etkinlik düzenleme kararı aldı.

Davutoğlu'ndan 3 döneme takılanlara jest
29 Mart 2015 Pazar 10:19

AK Parti, namzet tespit sürecinde sona yaklaşırken Başbakan Davutoğlu mesaisinin iri bölümünü umumi merkezde geçirmeye başladı. Davutoğlu, önümüzdeki hafta şu temel kadar birlikte çalışmadığı takribî 150 isimle çehre yüze görüşecek. Başbakan, görüşeceği adların partiyi temsil ağırlığını taşıyıp taşıyamayacağını değerlendirecek.
 
3 DÖNEM KURALINA TAKILANLARA JEST
 

AK Parti yönetimi, üç dönem kuralına takılan 70'e yakın ada de hususi bir faaliyet düzenleme kararı aldı. Bülent Arınç'tan Ali Babacan'a, Mehmet Ali Şahin'den Cemil Çiçek'e, Haluk İpek'ten Faruk Çelik'e, Taner Yıldız'dan Mustafa Elitaş'a, Recep Akdağ'dan Mehdi Eker'e, Hüseyin Çelik'ten Abdülkadir Aksu'ya kadar partinin önde gelen ağır abilerinin de bulunduğu adlara yönelik bir veda yemeği düzenlenecek. Bu adlara hususi plaket hazırlatılıyor. Başbakan Davutoğlu, bu dönem son küme toplantısını ise salı günü yapacak.
 
GÖZLER SEÇİM HAZIRLIKLARINDA
 
AK Parti'de gözler seçim hazırlıklarına çevrildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün AK Parti Genel Merkezi'nde kurmaylarıyla üst komisyonu topladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, namzet adaylarını yakın markaja alacak. Üst komisyona başkanlık oluşturan Davutoğlu, namzet adayları ile çehre yüze görüşecek.

Davutoğlu'nun siyasete yeni girecek isimlerle yapacağı görüşmeden sonra kararını vereceği liste 7 Nisan'da YSK'ya verilecek.

AK Parti 7 Haziran'da yapılacak umumi seçimlerde mebus namzet adaylığına müracaat oluşturan 6 bin 232 bireyin tam olarak birebir görüştu. Mülakat ve üç komisyonun incelemesinin arkasından oluşturulan liste üst komisyona sunuldu. Siyasi ve yasa işleri, seçim işleri, teşkilat, bayan ve gençlik kolları, seçim koordinasyon merkezi başkanları ile umumi sekreter ve 2 küme başkanvekilinden oluşan üst komisyon çalışmalarını sürdürüyor
 
DAVUTOĞLU 150 İSİMLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEK
 
Üst komisyon çalışmalarına dün Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlık yaptı. Yaklaşık 1100 adayın incelemesini oluşturan üst komisyon sebebi ile verilen listeye Davutoğlu sebebi ile son çeşidi verilecek. Davutoğlu, komisyonun dünkü toplantısına gelen üst komisyonun incelediği 120 ile 150 içinde isimle çehre yüze görüşecek. Davutoğlu'nun, namzet tespit sürecinde birebir görüşeceği adlar şu temel kadar birlikte çalışmadığı, çok görüşme olanağı bulamadıklarından oluşacak. Bu isimlerle ilgili komisyonların raporlarını da tek tek inceleyecek bulunan Davutoğlu, il başkanları, belediye başkanları ve kanaat önderleri ile STK temsilcilerinin de görüşlerini kaydettiği not defterine de bakacak.
 
TÜRKİYE'NİN TÜM RENKLERİ
 
Başbakan Davutoğlu'nun namzet adayları ile yapacağı çehre yüze görüşmede AK Parti'nin hedef ve vizyonunu hatırlatarak partiyi temsil ağırlığını taşıyıp taşımayacağını değerlendirecek. Yine il başkanları, belediye başkanları, kanaat önderleri ve STK temsilcilerinin müspet ve menfi görüşleri doğrultusunda namzet adaylarının halini kritik edecek bulunan Davutoğlu'nun Türkiye'nin bütün renklerini yansıtacak bir mozaik oluşturmak istediği belirtiliyor.
 
İL BAŞKANLARININ GÖRÜŞÜNÜ ALDI

 
Aday tespit sürecinde istişareye önem verici Davutoğlu, çalışmalar kapsamında il başkanlarının da görüşüne başvurmuştu. Geçtiğimiz hafta il başkanlarını umumi merkeze çağıran Davutoğlu, burada il başkanları ile tek tek görüşerek namzet adaylarının illerdeki durumlarına ait bilgiler aldı. Davutoğlu gene belediye başkanları ve seçim bölgesindeki kanaat önderleri ve STK temsilcileri ile de görüş alışverişinde bulundu.
 
"PROGRAM YAPMAYIN" MESAJI
 

Davutoğlu'nun çehre yüze görüşeceği adlar içinde bizzat çağırma ederek partide görmek istedikleri yer almıyor. Ancak üst komisyonun incelediği bine yakın ad için coşkulu bekleyiş sürüyor. Genel merkezden aranan bir takım namzet adayları önümüzdeki hafta bir program yapmamaları hakkında uyarıldı. Telefon edildikten bir kaç saat sonra umumi merkeze gelebilecek bir konumda olmalarına ait çağrıyı saha namzet adaylarının heyecanları bir kat daha arttı.
 
DAVET EDİLENLER MÜLAKATTAN MUAF
 
Başbakan Davutoğlu, il ve ilçe kongrelerinde görüştüğü bir takım adları henüz namzet adaylığı başvurusu başlamadan görüşerek AK Parti'de görmek istediğini iletti. Bu adlar üstünde partinin yetkili organları lüzumlu incelemeleri yaparak son raporu Başbakan'a sundu. Davutoğlu sebebi ile çağırma edilen adlar temayül yoklaması ve komisyon görüşmelerinden muaf tutuldu. (Kaynak: Yeni Şafak)

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×