Davutoğlu cinsiyet eşitliği oturumunda konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu BM'de cinsiyet eşitliği oturumunda konuştu ve kadına şiddete yönelik çözüme dikkat çekti.

Davutoğlu cinsiyet eşitliği oturumunda konuştu
06 Mart 2015 Cuma 18:21

Başbakan Ahmet Davutoğlu BM'de (Birleşmiş Milletler) kadına yönelik mühim izahatlarda bulundu. Davutoğlu "2015 hedeflerimizde kadınları dahil etmezsek muvaffakiyetli olamayız" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

"Tüm çabalarımız genç kızlarımıza yararlı bir ayrımcılık oluşturmak istiyoruz. Biz kadına kullanılan şiddeti ortadan kaldırmamız için elimizden geleni yapacağız.

"KADINLAR OLMAZSA BAŞARILI OLAMAYIZ"

Aile içi şiddetle ilgili çıkarttığımız hukuk fazla fazla önemli. 2015 gelişme hedeflerimize kadınları dahil etmezsek asla muvaffakiyetli olamayız. Ayrımcılığı ortadan kaldırılmalyız.

Önümüzdeki aylarda ajandamızda mühim işler var. Kadınlara yönelik bütün ayrımcılığı ortadan kaldırmak için Türkiye elinden geleni yapacaktır.

G20 başkanlığımızda da bu yönde çalışmalarımız olacak.

"SİVİL TOPLUMUN GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMASI GEREKİR"

Sivil toplumun diri bir biçimde çalışması gerekir. Kamu ve hususi bu piyasanın kültürel gelişme için müşterek çalışması şart. Türkiye'de bu yönde mühim çalışmalar yapıldı.

Türkiye'de kadınlara yönelik ayrımcılığa yönelik 2010'da anayasımıza yeni bir madde ekledik.

"KADINA ŞİDDETİ ORTADAN KALDIRMALIYIZ"

Kadınlara yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için yeni adımlar attık. Ülke genelinde 131 tane sığınma evi var. Birçok noktada da merkezler kurulmuştur. Türk ceza kanunu kadınlara yönelik cinayetlerde ağırlaştırılmış müebbet vermektedir. Şu anda kadınlar meslek hayatında yüzde 30'dur. Bunu yüzde 41'lere çekmek istiyoruz."

 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×