Davutoğlu, 'AK Parti seçimin galibidir'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni seçilen milletvekilleriyle parti genel merkezinde düzenlenen toplantıda konuştu.

Davutoğlu, 'AK Parti seçimin galibidir'
16 Haziran 2015 Salı 13:21

İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

Seçim döneminde 81 vilayeti ziyaret ettik. Halkımızla buluştuk. Yeni nesillere yeni bir Türkiye inşa etmek için yola çıktık. Önümüze hangi engel çıkarsa çıksın yürümeye devam edeceğiz.

Diğer partiler seçim sonucu ile birlikte çözümsüzlüğe yönelirken biz milletin verdiği mesajı aldık ve istişare toplantılarımıza başladık.

"AK PARTİ SEÇİMİN TARTIŞMASIZ GALİBİDİR"

Seçim sonuçlarıyla ilgili hiç kimsenin spekülasyon yapmadan milli iradeyi doğru okuması lazım. 3 önemli sonucu var. Milli irade tecelli etti: Demokrasi çıkan neticeye saygı gerektirir. Türkiye'yi Ukraynalılaştırmak, seçim üzerinden manipülasyonlarla istikrarsızlaştırmak isteyenlerin yerine milli irade tecelli etmiştir. Bu seçimlerin birinci partisi ve kazananı AK Parti: Matematiksel bir gerçek olduğu kadar siyasal bir gerçektir. En yakın rakibine 16 puan fark atmıştır. Açık farka rağmen hala ana muhalefet partisi genel başkanı kendi başaramadığı bir şeyi başka partilerden yedekleme suretiyle kendini başarılı kılmaya çalışıyor.

Ak Parti dışında sadece 4 parti yüzde 40 oranını geçebilmiştir. CHP bir kez geçebilmiştir. Bir de Özal 83'te.. AK Parti'yi başarısız göstermek isteyenlerin yaptıkları şey matematiği tahrif etmektir. Milletimiz Ak Parti'yi yetkili ve sorumlu kılmıştır. Kimse rol çalmaya kalkmasın. Yönetme, hükümet etme anlamında da en kapsamlı meşruiyete sahip parti AK Parti'dir.

Türkiye'de milleti temsil kabiliyeti en yüksek parti AK Parti: Türkiye'nin her köşesinden gelerek milleti temsil etme hakkı. Hem matematiksel hem de siyasal bir gerçektir. AK Parti 56 ilde birinci oldu. 23 ilde ikinci parti, sadece 2 ilde 3. Parti. Kılıçdaroğlu'nun 'acaba biz milleti temsil edebiliyor muyuz' diye sorması lazım. 37 ilde temsil edilmiyor CHP.

"MİSYON SAHİPSİZ KALMAYACAK"

AK Parti grupları ortak bir akıl, ortak bir vicdanla kurulmuş kutlu bir topluluktur. Yer boş kalmayacak, mevzi boş kalmayacak, misyon sahipsiz kalmayacak. Nelerle karşılaştık? 22. dönemde daha başlarken bizi eksik bırakmak istediler. Kurucu genel başkanımız yasaklı kılındı. O andan itibaren engellemeler başladı. Eski Türkiye hakim kılınsın istediler. Başaramadılar. 13 yıllık şerefli AK Parti meclis grupları eski alışkanlıkları yıkan ahlak abidesi tavırlar sergilediler. 1 Mart tezkeresi yaşandıktan sonra bu parti dağılır diye hesap edenler oldu. AK Parti içinden cumhurbaşkanı seçilemez diye kampanyalar yürütüldü.

"SİVİL İTAATSİZLİK YAPANLARIN KULAĞINA KÜPE OLSUN"

23. dönemde cumhurbaşkanı AK Parti içinden seçildi. Gül cumhurbaşkanı oldu. AK Parti kapatma davası açıldığında hangi ses yükseldi. Bir tek ses yükseldi: Milletin sesi ve AK Parti grubunun gür sesi. Başka bir yerde olsaydı herkes yeni korunaklı limanlarda yer bulur muyuz diye arayışlara girildi. 7 Haziran'da şu çıkmazsa sivil itaatsizlik yapanların kulağına küpe olsun. Haksız bir AYM kararı karşısında bile AK Parti kadroları vakarla neticeyi bekledi. Zamana da oynanmadı. Biz de 7 Haziran sonrası balkon konuşması yaparken aynı kararlılıkla vurguladık. Türkiye'nin belirsizliğe girmesine izin vermeyeceğiz. 

"TÜRKİYE ÖZGÜR BİR ÜLKEDİR"

24. döneme girerken hepimiz büyük umutlar içindeydik. Hemen arkasından terör harekete geçti. Silvan olayları gibi. Çözüm süreci rayına girerken 2013'te Gezi olayları ile meşrutiyet sınırlarının dışına çıkılmaya çalışıldı. Türkiye özgür bir ülkedir. Gösterinin esasından sebep olarak gösterilen hususların dışına çıkıldı. Seçimle iktidara gelen bir parti yerinden edilmeye çalışıldı. Arkasından 17-25 Aralık…

"İZİN VERMEDİLER..."

Bir ateş çemberinin içinden geçiyoruz. Arap baharı diye adlandırılan Türkiye'deki başarı hikayelerinden de esinlenen halkların ayağa kalkması oldu. Bundan çekinenler Ortadoğu'daki demokrasi rüzgarını kestiler. 2012'de ilk kez Mısır'da seçilmiş bir cumhurbaşkanı işbaşına geldi. İlk kez Yemen'de çok geniş bir koalisyonla demokrasi kökleşmeye başladı. Ama izin vermediler.

MURSİ'NİN İDAMI...

Şimdi bir haber geldi. Mısır müftüsü İhvan liderinin idam cezasını onaylamış. Mursi'nin idamı da müebbete çevrilmiş. Şimdi sınav zamanıdır. Türkiye'deki demokrasi yanlıları sınavdadır. Acaba seslerini yükseltebilecekler. Ama biz nerede dikta gördüysek onun karşısında dimdik durduk, durmaya devam edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun. Kendimiz için ne istemişsek Ortadoğu'daki kardeş halklar için de aynısını istedik.

"HİÇBİR ZAMAN KULİSLERİN PARTİSİ OLMADIK"
 
Milletten aldığımız iradeyi hiçbir şekilde milletin irdesinin dışında bir güce teslim etmedik, etmeyeceğiz. AK Parti'nin şu ve ya bu güç karşısında baş eğdiğini göstermedik, göstermeyeceğiz.
 
Geçmiş 3 dönem gösterdi ki AK Parti milleti temsil etmektedir. AK Parti'nin birliği milletin birliğidir. Biz hiçbir zaman kulislerin partisi olmadık.

"BİZ ASIRLAR İÇİN YOLA ÇIKTIK"

90'lı yılların kirli siyasetini hiçbir zaman partimize bulaştırmadık. Meşruiyet neyi gerektiriyorsa onu yapacağız siyasi meşruiyetten ayrılmayacağız.  28 Şubat'ın acılarını en derin şekilde yaşadık. Biz birilerinden rövanş almak için değil, bir milleti ve tarihi ayağa kaldırmak için ortaya çıktık. Biz 2-3 dönem için değil, asırlar için yola çıktık, asırlar için.

"GELİN 7 HAZİRAN'I DOĞRU OKUYALIM"

Vizyonumuz açıktır. Hangi koalisyon gçrüşmesini yaparsak yapalım demokrasiden insan haklarından ve özgürlüklerden taviz vermeyiz. Kalkınma hamlesinden geri dönülmesine izin vermeyiz. Gelin 7 Haziran'ı doğru okuyalım ve görüşmelere açık olalım. En ufak bir belirsizlik yaşanmasına izin vermeyelim. Şu anda Türkiye'de bir olağanüstlük yoksa, spekülatörler ortada kaldıysa bu AK Parti kadrolarının sayesindedir.

"CUMHURBAŞKANIMIZI HEDEF ALAN HER İFADE BİZİ HEDEF ALMIŞTIR"

Sayın Kılıçdaroğlu yüzde 60'lık bir blok var diyor, bizi eleştiren aydınlara sesleniyorum. Blok ifadesinden daha kutuplaştırıcı bir ifade olabilir mi? Devlet makamlarına ve siyaset makamlarına hakaret ederek bir restorasyon olmaz. Cumhurbaşkanımızı hedef alan her ifade bizi hedef almıştır. Meşruiyetin kaynağı millettir. Lobiler ve perde arkasında yapılan pazarlıklar değildir. Cumhurbaşkanımızın meşruiyetinin tartışılmasına izin vermeyiz.

“SİZ NE YAPMAK İSTİYORSUNUZ”

MHP'nin kapıları kapatan bir tutumuyla karşı karşıyayız. MHP'de hep başka partilerin ne yapması gerektiği söyleniyor. Halk bilmek istiyor. Siz ne yapmak istiyorsunuz? Tutumlarını açıkça söylesinler.
Onlar da iç muhasebe yapmak durumundalar.

“HDP SEÇİMİN GALİBİ İLAN ETTİ…”

HDP ise daha vahim bir tablo ortaya koydu. Seçimin galibi ilan ettiler kendilerini. Yüzde 13'le nasıl seçim galibi oldukları tartışılır. Şimdi sınav vaktidir. Sayın Demirtaş'ın bu silahları gömme vaktidir dediğini duydunuz mu? Siz silah için mi oy verdiniz, terörün devamı için mi oy verdiniz seçmenime soruyorum. HDP'ye sorun bunu.

Turkiye

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×