Cumhurbaşkanı Gül, İtalyan gazetelerine konuştu

İtalya ziyareti öncesinde, ülkenin önde gelen gazetelerinden 'Corriere della Sera' ve 'Il Sole 24 Ore'ye iki ayrı mülakat veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dış politikadan ekonomiye, Suriye ve Mısır’daki gelişmelerden iç politikaya kadar gündemdeki konul.

Cumhurbaşkanı Gül, İtalyan gazetelerine konuştu
28 Ocak 2014 Salı 18:33

İtalya ziyareti öncesinde, ülkenin önde gelen gazetelerinden 'Corriere della Sera' ve 'Il Sole 24 Ore'ye iki ayrı mülakat veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dış politikadan ekonomiye, Suriye ve Mısır’daki gelişmelerden iç politikaya kadar gündemdeki konuları değerlendirdi.
Türkiye’nin son 10 yıldaki ekonomik büyümesine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, devlet aygıtı içerisinde hukuk ile tam uyum olması ve bunun ihlal edilmemesi gerektiğine işaret ederek, “10 yıl sonra, elde edilen başarıları gölgelememesi gereken konjonktürel bir fenomen ile karşı karşıyayız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya’nın önde gelen gazetelerinden Corriere della Sera ve Il Sole 24 Ore gazetelerine iki ayrı mülakat vererek İtalya’ya yapacağı ziyaret öncesi merak edilen konulardaki soruları cevapladı. İtalya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Corriere della Sera’da Antonio Ferrari imzalı 'Gül, Ankara, komploların gölgesinde' ve 'Olumsuz zamanlar, parıldayacağız' başlıklarıyla yayımlanan röportajda Cumhurbaşkanı Gül, Gezi Parkı olaylarından cezaevindeki tutuklu gazeteci sayısı, olimpiyatların İstanbul’a verilmemesine kadar pek çok konuda sorulara cevap verdi.

“DEVLET AYGITI İÇERİSİNDE HUKUK İLE TAM UYUM OLMALIDIR”

Çankaya Köşkü, Cumhurbaşkanı Gül’ün İtalyan gazetelerine verdiği demeci paylaştı. Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesindeki ilgili açıklama şu şekilde:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’de dile getirdiği komplo ve 'Türkiye’de bir paralel devletin olduğu' sözlerine katılıp katılmadığı sorulan Cumhurbaşkanı Gül, 'Bürokrasi içinde kimileri var, devlete hizmet etme zorunluluğuna karşın ayrı bir dayanışma ortaya koyuyorlar' cevabını verdi. Bu cevabıyla Fethullah Gülen’i mi kastettiği sorulan Cumhurbaşkanı Gül, "Kişilerden, fikirlerden, dinî duygulardan ya da etnisiteden bahsetmiyorum. Devlet aygıtı içerisinde hukuk ile tam uyum olmalıdır. Bunun ihlali durumunda müdahale etmek doğrudur.” dedi.

Gazeteci Ferrari’nin 'ABD’ye gittiğinizde Gülen ile bir araya geldiniz mi?' sorusunu cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, “Hayır, ancak bu konu hakkında konuşmak istemiyorum.” karşılığını verdi. Fethullah Gülen’in kendisine mektup yazıp yazmadığı konusunda ise Cumhurbaşkanı Gül, “Evet yazdı; her Türk vatandaşının bana mektup yazmaya hakkı vardır.” ifadesini kullandı.

Gazeteci Ferrari, bu soruları sorma nedeninin son dönemdeki kaygı verici olarak nitelendirdiği gelişmelerin yaşanmasından kaynaklandığını ve bunun da gazetecilerin suçu olmadığını belirtmesi üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Evet, doğru. Türkiye’ye zarar veren şeylerin varlığını çok iyi biliyorum.” yorumunu yaptı.

ARAP BAHARI VE SURİYE

Türkiye’nin dış politikada 'sıfır sorun' anlayışından uzaklaştığı; Suriye, Mısır, İsrail ve belki de İran ve Irak ile sorunları olduğu iddiaları sorulan, ancak öncelikle Suriye’yi cevaplandırması talep edilen Cumhurbaşkanı Gül, “Durum, Dışişleri Bakanlığım dönemindekine göre bir hayli değişti. O zaman rejimi çok iyi tanıyorduk, ama başarılı bir örnek olmak için kuvvetli olmaya, bölgenin istikrarı ve refahı için rejimle iş birliği yapmaya çalışıyorduk. Arap Baharı geldiğinde Suriye’de de kocaman bir demokrasi sorusu ortaya çıktı. Rejim, silahlarla muhalefete müdahale etti.” şeklinde konuştu.

SURİYE’DE EL KAİDE’YE YAKIN GRUPLARIN VARLIĞI

Suriye’de artık El Kaide’ye yakın aşırı grupların hâkim olduğu hatırlatılan Cumhurbaşkanı Gül, bu konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu durumdan dolayı sınır bölgelerinde biz de risk altındayız. Orada acımasızca korkunç suçların ortaya çıktığını gördüğümüzde irade ortaktı. ABD, Fransa, Almanya, İtalya, hepsi bizim değerlendirmelerimiz konusunda hemfikirdi. Sonra müttefiklerimizin pozisyonunun retorikten ibaret kaldığını gördük. Artık bir ağırlığı kalmamıştı. Bu noktada biz pozisyonumuzu yeniden ölçüp biçmek zorundayız.”

Gazeteci Ferrari’nin 'Beşşar Esed mi radikal, rakipleri mi daha iyi?' sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Bu yaklaşımı utanç verici buluyorum. Radikallerin önü kesilerek, muhalefetin güçlü bir destekle galip gelebileceğini biliyorduk. Bana öyle geliyor ki muhalefete verilen destek, diğerlerinin Esed’e verdiği sağlam desteğe göre daha zayıf kaldı. Şimdi zarar, gerçekten çok ağır.” ifadesini kullandı.

“BİZİM ENDİŞELERİMİZ GÜNEY SINIRIMIZIN DA ÖTESİNİ KAPSAMAK ZORUNDA”

El Kaide’nin olası terör saldırıları konusunda da İçişleri Bakanlığı’nın uyarıda bulunduğu anımsatılan Cumhurbaşkanı Gül, “2000 yılından bu yana New York, Londra, Madrid ve İstanbul’da saldırılar oldu. Bizim endişelerimiz güney sınırımızın da ötesini kapsamak zorunda.” diye konuştu.

MISIR’DAKİ SON DURUM

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır ile ilgili bir soruya, “İlişkilerimiz düşük seviyede de olsa sürüyor. Mısır gibi büyük bir ülkenin bu acı verici deneyimi yaşamak zorunda kalması bizi endişelendiriyor ve bize acı veriyor.” karşılığını verdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN IL SOLE 24 ORE GAZETESİNE DEMECİ

Cumhurbaşkanı Gül’ün İtalya’nın özellikle ekonomi alanında öne çıkan Il Sole 24 Ore gazetesinden Alberto Negri’ye verdiği röportajda 'Türkiye’nin reforma ihtiyacı var' başlığıyla çıktı.

Il Sole 24 gazetesine daha önce ilk röportajını o dönem mensubu olduğu partisi Refah Partisi’nin yasaklandığı 17 Ocak 1998’de verdiği hatırlatılan Cumhurbaşkanı Gül, “O dönem partinin ayakta olan tek lideriydim. Benden başka konuşacak kimse yoktu.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı konusunda, “30 Mart’ta AK Parti için test sayılabilecek yerel seçimlerin ışığında Rusya’da Medvedev ve Putin’in yaptığı gibi Erdoğan’a yerini bırakıp bırakmayacağı” sorusu yöneltilen Cumhurbaşkanı Gül, “Bana Türkiye içerisinde çok merak edilen bir soruyu sordunuz. Bunun için zaman var. Zamanı gelince değerlendiririz.” cevabını verdi.

“TÜRKİYE, 2013 YILINDA DA AVRUPA’DA EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKE OLDU”

1998’de ordunun siyasal İslam’ı oyun dışına ittiği yorumuna karşılık Cumhurbaşkanı Gül, hareketin bu adım sonrasında bitmediğini belirtti. Son 10 yılda Türkiye’deki ekonomik büyümeye vurgu yapan gazete, Cumhurbaşkanı Gül’ün, “Biz 10 yıl sonra elde edilen başarıları gölgelememesi gereken konjonktürel bir fenomen ile karşı karşıyayız” sözlerini aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye, 2013 yılında da Avrupa’da en hızlı büyüyen ülke olmuştur.” dedi.

“TÜRKİYE’DE SİYASİ AÇIDAN HİÇBİR RİSK YOKTUR”

Son yaşanan gelişmeler ışığında 'AK Parti hükümetinin sağlığını, kurucularından biri olarak nasıl gördüğü' sorulan Cumhurbaşkanı Gül, şu cevabı verdi: “AK Parti, demokratik ve muhafazakâr bir parti olarak dinî değerlere katkısı olmuştur. Bazı üyeleri yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Yasallık içinde her şey yapılır ve mahkemeler bağımsız şekilde karar alır. Önemli olan budur. Yolsuzluğun her türlü hali kabul edilemez. Şunu da ekliyorum; demokrasilerde her zaman aynı partiler desteklenmez, fikriniz değişebilir. Devletin her kademesinde de olması gerektiği gibi olmayanlar vardır ama bunların hiçbiri bizim istikrarımıza zarar vermez. Türkiye’de siyasi açıdan hiçbir risk yoktur.”

HSYK DÜZENLEMESİ

TBMM’de tartışmalara yol açan HSYK düzenlemesi ve buna CHP ile TÜSİAD’ın eleştirileri anımsatılan Cumhurbaşkanı Gül, “Bana bu soruyu sormanız yerinde. AB’ye tam üye olmak için müzakere sürecine başladık. Amacımız, AB’ye tam üye olmak. Yürütme, yasama, yargı ayrı olmalı. Yasanın taslağına dair parlamentoda meşru itirazlar oldu ama inanıyorum ki taslak son halini aldığında tüm kriterleri demokratik olacaktır.” dedi.

“İSTEYEN VATANDAŞ CUMHURBAŞKANI’NA MEKTUP YAZABİLİR”

Fethullah Gülen’den mektup alıp almadığı sorulan Cumhurbaşkanı Gül, “Kendisiyle doğrudan bir bağlantım yok, ama böyle bir mektup var. İsteyen vatandaş Cumhurbaşkanı’na mektup yazabilir” derken, Fethullah Gülen’in hükümetle aralarında açık kalan konuları barışçıl bir şekilde sonuçlandırmak isteğini mektupta belirttiğini dile getirdi.

“AVRUPALI VE AMERİKALI MÜTTEFİKLERİMİZ, SURİYE VE MISIR KONUSUNDA HATA YAPTI”

Türkiye’nin dış politikada son dönemde eleştirildiği belirtilen ve Suriye başta olmak üzere komşularıyla yaşadığı sorunları sorulan Cumhurbaşkanı Gül, 6. Büyükelçiler Konferansı’nda Suriye sınırındaki radikal akımlara yönelik uyarılarda bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Burada, El Kaide’nin aralarında olduğu saldırıya yönelik bazı tehditler gelebilir. Buna yönelik önlemler alıyoruz. Suriye için çok şey söylendi ama azı yapıldı. 700 bin göçmeni ağırlıyoruz. Türk devleti bunun maliyetini kendisi karşılıyor. Bizim Avrupalı ve Amerikalı müttefiklerimiz de hata yaptı. Sözde, Suriye muhalefetini ve Mısır’daki demokratik tercihi desteklediler. Ama gerçekte bu sadece lafta kaldı. Radikal grup gibi algılanmalarından ötürü birçok grup hayal kırıklığına uğradı. Görüyorsunuz Suriye’de rejime ne kadar para yardımı yapıldığını.”

'Avrupa’ya girişiniz halen gerçekçi mi?' şeklindeki soruya da Cumhurbaşkanı Gül, “Bizim ekonomik başarımız şu; gaz ya da petrolümüz olmadan dünyanın 16. büyük ekonomisiyiz. Avrupa’nın demokratik hedeflerinin uygulanması, birliğin yasal prensipleri olmak üzere bunların hepsi halk için bir kalkan ve rehberdir” cevabını verdi.

TÜRKİYE-İTALYA İLİŞKİLERİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile İtalya’nın tarihî ilişkilere sahip, uzun yıllara dayanan iki dost ülke olduğunu, iki ülkenin gerek NATO gerekse uluslararası askerî misyonlarda beraber görev yaptığını ve yıllık ticaret hacminin 20 milyar doları bulduğunu, İtalyanların Türkiye’de 6 milyar dolarlık yatırım yaptığını anımsatarak ilişkilerin boyutuna dikkati çekti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×