CHP’li vekil: Türkiye, Boko Haram terör örgütüne silah mı taşıyor?

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, dün İnternet’e düşen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından Mustafa Varank ile bir THY yetkilisi arasında geçtiği iddia edilen ses kaydına ilişkin TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi.

CHP’li vekil: Türkiye, Boko Haram terör örgütüne silah mı taşıyor?
19 Mart 2014 Çarşamba 13:38

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, dün İnternet’e düşen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından Mustafa Varank ile bir THY yetkilisi arasında geçtiği iddia edilen ses kaydına ilişkin TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Kayıtta yer alan görüşmeye göre Nijerya’ya THY uçağı ile silah götürüldüğü iddialarını değerlendiren Erdemir, "Yoksa bugün Türkiye, THY yetkilisinin söylediği gibi Boko Haram terör örgütüne ya da Nijerya'daki benzeri silahlı örgütlere yasa dışı yollardan kaçak silah ve mühimmat taşıyan bir devlet mi?” diye sordu.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Milletvekili Erdemir, Türkiye'nin, dün akşam İnternet ortamına düşen son ses kayıtlarıyla çalkalandığını söyleyerek, bu kayda göre, bir THY yetkilisinin, Başbakan'ın danışmanlarından birisiyle yaptığı konuşmada, onlarca malzeme taşıdığını ve vebal altında olduğunu söylediğini aktardı. Bu kayıttan sonra Fransız haber ajansı AFP'nin geçtiği haberde, THY'nin Boko Haram militanlarıyla çatışmaların sürdüğü Nijerya'da bilinmeyen gruplara silah taşıdığı iddialarına yer verdiğini kaydeden Erdemir, söz konusu örgüt hakkında bazı bilgiler verdi.

Nijerya’da 2002'de kurulan 'radikal İslami' örgütün 10 bin kişinin ölümünden sorumlu olduğunun öne sürüldüğünü hatırlatan Erdemir, Boko Haram'ın, ABD tarafından 'terör örgütü' listesinde yer almasına rağmen Türkiye tarafından 'terör örgütü' olarak kabul edilmediğini, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın da Boko Haram örgütünün bir eyleminden sonra, çocuklara yönelik acımasızca saldırıyı kınayan bir açıklama yaptığını anımsattı.

'THY ALINMAYAN BAZI GAZETELER SİLAH VE MÜHİMMATTAN DAHA MI TEHLİKELİ'

CHP Milletvekili Aykan Erdemir ardından, "Türkiye, bugün yol ayrımındadır. Dışişleri Bakanlığı'nın bu kınaması, Türkiye'nin samimi görüşünü yansıtıyor mu? Yoksa bugün Türkiye, THY yetkilisinin söylediği gibi Boko Haram terör örgütüne ya da Nijerya'daki benzeri silahlı örgütlere yasa dışı yollardan kaçak silah ve mühimmat taşıyan bir devlet mi? Türkiye, bugün Nijerya'daki şiddetin, silah sağlama ve finansman olarak neresinde? Nijerya'ya taşınan bu silah, mühimmat, Nijerya'daki Türk vatandaşları ve yatırımcıları için tehdit oluşturuyor mu? THY, bugün ne yazık ki terör örgütüne destekle, silah kaçakçılığıyla anılmaktadır. THY'nin itibarına büyük darbe vuran bu son gelişmeyle nasıl başa çıkılacak, bu konuda THY'den henüz açıklama gelmedi. THY, bu meseleyi açıklığa kavuşturmalı, Türkiye'nin, THY vasıtasıyla Nijerya'daki farklı yasa dışı gruplara silah ya da mühimmat taşımasına ilişkin iddialar, en ufak bir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde temize çıkarılmalıdır. THY uçaklarına alınmayan bazı gazeteler var. Belli ki THY, uçaklarına yasadışı yollardan silah ve mühimmat alıyor. Bu gazeteler silahtan, mühimmattan daha mı tehlikeli?” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×