CHP’li Tanrıkulu, Egemen Bağış’ı istifaya çağırdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı istifaya çağırdı.

CHP’li Tanrıkulu, Egemen Bağış’ı istifaya çağırdı
25 Aralık 2013 Çarşamba 12:58

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı istifaya çağırdı.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, “Hükümet üyelerinin doğrudan veya dolaylı olarak bulaştıkları yolsuzluk ve rüşvet iddiaları karşısında geç de olsa iki bakanın istifa etmeleri olumludur. Ancak herkesten önce yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ismi anılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın istifa etmesi gerekirdi. Zira Avrupa Birliği’nin temel konsensüslerinden biri de şeffaflık, hesap verebilirlik, hukuka saygı ve insan haklarına duyarlılıktır. AB gibi bir yapıyla Türkiye adına müzakere yürüten bir bakanın yolsuzluk ve rüşvetle anıldığı ve AB’nin temel ilkeleriyle alenen çelişen pozisyonu malum olduğu halde istifa etmemesi kendisi adına yüz kızartıcıdır.” dedi.

“AB, İSMİ YOLSUZLUK VE RÜŞVETLE ANILAN BİR KABİNE ÜYESİYLE MÜZAKERELERİ SÜRDÜREMEZ”

Öte yandan, Avrupa Birliği’nin de ismi yolsuzluk ve rüşvetle anılan ve hakkında ciddi iddialar bulunan bir kabine üyesiyle müzakereleri sürdürmemesi gerektiğini ifade eden Tanrıkılu, şöyle dedi: “Sayın Bağış, hiçbir kuşkuya yer kalmayacak biçimde aklanmadığı sürece Türkiye adına AB müzakerelerini sürdüremez. Dolayısıyla derhal istifa etmesi, bakanlığını yürüttüğü AB’nin temel ilkelerine de ne kadar riayet ettiğini, saygı gösterdiğini ortaya koyacaktır. Aksi takdirde ciddi bir itibar kaybı yaşamış bir bakanın AB’nin ilgili birimleri tarafından da ciddiye alınmayacağı açıktır.

Yolsuzluk ve rüşvetin arkasında birtakım komplolar aramak, komplo teorileri üretmek, bu erdem dışı davranışa kılıf uydurmaktır. Dolayısıyla ismi yolsuzluk ve rüşvete bulaşmış olan bakanların, başta da Sayın Egemen Bağış’ın, hiçbir komplo teorisinin arkasına saklanmadan erdemlice istifa etmeleri ve haklarındaki iddialar konusunda hesap vermeleri gerekmektedir.”

CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×