CHP’li Öz: Hükümet, çiftçiyi elektrikle tehdit ediyor

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararıyla birlikte, 2014 yılında sulama elektriği borcu olan üreticiler, bu borcu kapatmadıkları sürece artık tarımsal desteklemeden yararlanamayacağı söyledi.

CHP’li Öz: Hükümet, çiftçiyi elektrikle tehdit ediyor
12 Mart 2014 Çarşamba 11:13

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararıyla birlikte, 2014 yılında sulama elektriği borcu olan üreticiler, bu borcu kapatmadıkları sürece artık tarımsal desteklemeden yararlanamayacağı söyledi.

    Sakine Öz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yazılı cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde, elektrik borçlarında yapılandırma talep etti ve mahsul dönemi sonunda ürün satıldıktan sonra elektrik borçlarının toptan ödenmesine dönük eski düzenlemeye dönülmesi gerektiğini ifade etti.

    Elinde nakit bulunmayan üreticiye dönemlik değil, aylık sulama elektriği faturası yollayan özel dağıtım firmalarının ve üreticilerin yaşadığı sorunlara çözüm için, tahsilatta mahsulün satış döneminin esas alınması gerektiğini kaydeden Öz, kararın hukuka ve üreticilerin gerçeklerine tümüyle aykırı olduğunu belirtti, hükümetin, çiftçiyi elektrikle tehdit ettiğini dile getirdi.

    Milletvekili Öz, konunun yasal takipçisi olmayı sürdüreceğini ve elektrik dağıtım özelleştirmesinin ardından firmaları koruma derdine düşen hükümetin, çiftçiye bir kazık daha atarak, “elektrik borcun varsa tarımsal desteklemeyi durdururum” demesinin hukuken hiçbir geçerliliği olmadığını vurguladı.

    Öz, ayrıca, geçtiğimiz günlerde yayınlanan İbrahim Kalın ile işadamı Abdullah Tivnikli arasında geçen ses kaydındaki “elektrik dağıtım firmalarının alacaklarının devlet eliyle karşılanması” uygulamasının, bu Bakanlar Kurulu kararıyla yeni bir boyut aldığını savundu.

    ÇİFTÇİYE ELEKTRİK TEHDİDİ

    Vahim kararın, özel dağıtım firmalarının tahsilatını hızlandırmak uğruna, mevcut durumda zaten nakit bulma ve destekleme sorunu yaşayan üreticilere destekleme ödemesini yapmama yönünde bir devlet tehdidini de içerdiğine işaret eden Öz, Bakan Mehdi Eker’e “Türkiye genelinde ve Manisa’da, elektrik dağıtım özelleştirmesi öncesi ve sonrasında, sulama elektriği borcu nedeniyle elektriği kesilen abone sayısı nedir; toplam borç ne kadardır; ses kaydında adı geçen şirket örneğinde olduğu gibi, bu borcun tahsili konusunda devlet devreye girecek midir? Üreticimizin, tarımsal destekleme alabilmesi için sulama elektrik borcunu ödeme zorunluluğu arasında nasıl bir yasal ilişki vardır?” diye sordu.

    Öz başka bir soruyu da “Yeni Bakanlar Kurulu kararının dayanağı olan Tarım Kanununun 19. maddesi sadece “tarımsal destekleme” türlerini saymakla sınırlı iken, elektrik borcunu gerekçe göstererek üreticimizin tarımsal desteklemesini kesmek ya da bloke etmek hangi yasal ve hukuki gerekçeyle açıklanacaktır?” şeklinde yöneltti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×