CHP'li Oran'dan AKP'li Çelik ve Soylu'ya tepki: Açıklamazsanız baş yalancısınız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Çelik ve Süleyman Soylu’nun sözleri üzerine “Hodri meydan, kaset tezgahlarının failleri kimse açıklayın, açıklamazsanız, müfterisiniz, baş yalancısınız.

CHP'li Oran'dan AKP'li Çelik ve Soylu'ya tepki: Açıklamazsanız baş yalancısınız
23 Mart 2014 Pazar 16:28

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Çelik ve Süleyman Soylu’nun sözleri üzerine “Hodri meydan, kaset tezgahlarının failleri kimse açıklayın, açıklamazsanız, müfterisiniz, baş yalancısınız." diye tepki gösterdi.

Umut Oran yaptığı yazılı açıklamada, “Anlaşılan o ki seçime 7 gün kala AKP büyük panik yaşıyor ve her sözümüzü çarpıtmak için fırsat kolluyor. Korkunun ecele faydası yok, kağıttan şatonuz yıkılmak üzere.” ifadesini kullandı. Hüseyin Çelik’in, 12 yıldır uyguladıkları, üstadı oldukları siyasi şantaj suçlamasında bulunduğu ama bu işin ustasının kendileri olduğunu ve ellerine kimsenin su dökemeyeceğini ifade eden CHP’li Oran, şöyle devam etti: “İstihbaratçı emniyet müdürü, Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte siyası linç, şantaj davalarını nasıl kurguladıklarını daha bu hafta açıkladı. CHP açık, saydam, temiz siyaset yapar. Biz siyasi olarak farklı görüşü savunanları düşman değil rakip olarak görürüz, Erdoğan ve yardımcıları gibi 'ya bendensin ya onlardan', 'bunlar, şunlar, onlar', 'bitaraf olan bertaraf olur' demeyiz, her siyasi görüşe saygı duyuyoruz. AKP’ye oy veren dürüst, namuslu vatandaşlarımıza ‘harama karşıysanız, helalden yanaysanız, sandıkta vicdanınızın sesini kullanarak oy kullanın’ diyoruz. Sonuç olarak biz kimseyi düşman olarak görmüyoruz ama bir siyasi parti yurttaşlarının bireysel hak ve özgürlüklerini, demokrasinin nimetlerini düşman olarak görüyorsa ona karşı direnmek, 76 milyonun hakkını savunmak da CHP olarak bizim görevimizdir."

SÜLEYMAN SOYLU’YA ‘FIRILDAK’ BENZETMESİ

Umut Oran, Türk siyaset tarihine 1995’lerin 'Fırıldak' ünvanlı siyasetçisi kadar önemli iz bırakacak olan ve daha dün Erdoğan ve AKP hakkında ettiği koca koca lafları yutarak tıpış tıpış bu partiye giden Süleyman Soylu’ya cevap vermeye gerek dahi olmadığını söyledi.
Ancak kamuoyunu bilgilendirmek adına bir şeyler söylemek gerektiğine işaret eden Oran, şu ifadelere yer verdi: “30 Mart sonuçları ve Erdoğan’ın siyasi geleceği hakkında öngörülerde bulunmak için müneccim olmaya gerek yok, görünen köy kılavuz istemez. 12 milyonu Twitter olmak üzere toplamda 40 milyon sosyal medya kullanıcısı vatandaşımızı karşısına alma pahasına AKP ve Erdoğan niçin canhıraş biçimde yasak silahına sarıldılar? 40 milyon sosyal medya kullanıcısını karşısına almak bir siyasetçi için intihar demektir. Bunu göze alan siyasi kişiliğin sosyal medyaya yansımasından korktuğu çok büyük bir korkusu, günahı, defosu olması gerekir. 30 Mart’ta çıkacak sonuç ne olursa olsun 40 milyonu karşısına alan Erdoğan zaten yürütmenin başında kalamaz. Erdoğan’ın 17 Aralık sonrasındaki tavır ve hamleleri, koyduğu sert yasaklar, uyguladığı faşizmin dozunu giderek artırması, aklıselim herkeste aynı kanıyı uyandırıyor: Ey yürütmenin başı hem korkuyorsun hem titriyorsun hayırdır.”

“KASET TEZGAHLARININ FAİLLERİ KİMLERSE AÇIKLAYIN, HODRİ MEYDAN”

“Bugün geldiğimiz noktada ‘at iziyle it izinin’ birbirine karışmasına yol açan bizzat Erdoğan ve uyguladığı şantaj politikasıdır.” diyen Umut Oran, eleştirisini, “Bugün tapelerden, görüntü ve ses kayıtlarından yakınan yürütmenin başı, 2010 yılında ‘ne özeli, genel bu genel’ diyerek sarı öküzü teslim edip sürünün ilk kurbanını vermekle hatalar zincirini başlattı. 2011 seçimleri öncesinde MHP’ye karşı da bu kirli tezgah yürütüldü. Amiral gemisi gazetemizde 7 sütuna manşet olacak şekilde hani MİT’e talimat vermişti Erdoğan peki ne oldu? 4 yıl oldu kaset tezgahını kuranlar kimlerdir, bunu açıklayacak olan elindeki yüz binlerce kolluk görevlisi ve binlerce MİT ajanı olan iktidardır, yürütmenin başıdır. Ana muhalefet partisi nasıl soruşturma yürütecek de failleri bulup ortaya çıkaracak? Erdoğan ve şürekası işine gelmeyen konularda muhalefet temsilcisi gibi konuşmaktan artık vazgeçmelidir. Türkiye’nin bu hale gelmesinde 12 yıllık iktidar olarak bizzat sorumludurlar, kaçamazsınız. Bunlar yaşanırken hepiniz oradaydınız. Abdestinden şüphesi olmayanın namazından şüphesi olmaz. Hodri meydan, kaset tezgahlarının failleri kimse açıklayın, açıklamazsanız, müfterisiniz, baş yalancısınız.” diye tamamladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×