CHP'li Oran, katılacağı programın iptaline tepki gösterdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, gazeteci Uğur Dündar ile birlikte, İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Ortaokulu’nda cumartesi günü katılacakları sempozyumun İlçe Milli Eğitim ve Çankaya Kaymakamlığı'nca iptal edildiğini duyurarak, bu duruma tepki.

CHP'li Oran, katılacağı programın iptaline tepki gösterdi
15 Nisan 2014 Salı 12:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, gazeteci Uğur Dündar ile birlikte, İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Ortaokulu’nda cumartesi günü katılacakları sempozyumun İlçe Milli Eğitim ve Çankaya Kaymakamlığı'nca iptal edildiğini duyurarak, bu duruma tepki gösterdi.
Umut Oran, İçişleri ve Milli Eğitim bakanlarının yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na iki ayrı soru önergesi sundu.
Oran, her iki bakana da şu soruları yöneltti:
İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Ortaokulu’nun 19 Nisan 2014 tarihinde düzenleyeceği ve benim de katılımcısı olduğum Bahar Sempozyumu neden iptal edildi? Bu iptal kararında, aynı sempozyuma benimle birlikte duayen gazeteci-yazar Uğur Dündar’ın katılacak olmasının da bir payı var mıdır?
Çankaya Kaymakamlığı’nın 14.2.2014 tarih ve 663074 sayılı onayıyla yapılması uygun bulunan sempozyumun, bu onaydan 34 gün sonra iptal edilmesi için alınan karar hangi mevzuatın hangi maddesine dayanılarak alınmıştır, bu mevzuatın tam adı nedir?Çankaya Kaymakamı Mehmet Ali Yıldırım’ın, Çankaya Milli Eğitim İlçe Müdür Vekili Mehmet Yılmaz’ın 20.3.2014 tarih ve 1190529 sayılı sempozyum iptali talebi yazısına aynı gün 44734767-09 sayılı yazıyla onay vermesinin gerekçesi nedir?

ANKARA VALİSİ VEYA İÇİŞLERİ-MEB Mİ TELKİNDE BULUNDU?

Çankaya Kaymakamı Mehmet Ali Yıldırım, sempozyum iptali kararını verirken, Ankara Valisi ve İçişleri-Milli Eğitim bakanlıkları bürokratlarıyla istişarede bulundu mu? Varsa buralardan konuyla ilgili olarak alınan görüş nedir?
Bu iptal uygulaması ve gerekçesi, Recep Tayyip Erdoğan’ın “Seçilmişleri atanmışlara kul etmeyeceğiz” sözüne aykırı değil midir?
Çankaya Kaymakamına sempozyumun iptali talimatını siz mi verdiniz?

AKP’LİNİN KATILACAĞI SEMPOZYUM İPTAL EDİLDİ Mİ?

Bir okulun düzenlediği sempozyuma, anamuhalefet partisi olan CHP’nin bir milletvekilini çağırmasına rağmen, çeşitli gerekçelerle daha sonra aynı etkinliğe çağrılan milletvekili yerine CHP’li bir başka milletvekilinin katılarak konuşma yapacak olmasının sakıncası nedir? Sempozyumun iptali için bu durum neden gerekçe yapılmıştır?
Benzeri biçimde kaymakamlığa bildirilen ve onay alınan etkinlikte belirtilen AKP’li yerine bir başka AKP milletvekilinin konuşacak olması nedeniyle aynı şekilde mülki amirce iptal edilen başka herhangi bir etkinlik var mıdır? Varsa bu etkinlik ne zaman nerede düzenlenecekti, kim için onay alındı, kimin katılacağı bildirildiği için iptal edildi?
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×