CHP'li Mahmut Tanal, dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, hakkında "Örgütlü olarak adliyede kargaşa çıkarıp polislerin sorgulanmasını engelleme" iddiası ile başlatılan soruşturma sebebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'ndan dokunulmazlığının...

CHP'li Mahmut Tanal, dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi
04 Ağustos 2014 Pazartesi 11:18

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, hakkında "Örgütlü olarak adliyede kargaşa çıkarıp polislerin sorgulanmasını engelleme" iddiası ile başlatılan soruşturma sebebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'ndan dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti. Tanal'ın bu talebi kabul edildiği takdirde, dokunulmazlığı kaldırılarak her vatandaş gibi ayrıcalıklı olmadan yargılanacak ve kendisini aklama hakkına sahip olacak.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bakan çocuklarının da adlarının karıştığı 17 Aralık 2013 'Rüşvet Operasyonu'nda görev aldığı iddia edilen ve Selam Tevhid operasyonunun hazırlığını yapan polislerin yargılanması sırasında TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi sıfatı ile 'Adil Yargılanma' yapılıp yapılmadığını ve gözaltındaki polislerin gözaltı koşullarının uluslararası sözleşmelere, T.C Anayasası’na ve Türk Ceza Kanunu’na uygun olup olmadığını denetlemek için girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Bu girişimleri neticesinde gözaltı koşullarının ve sürelerinin yasal standartlara aykırılık teşkil ettiğinin tespit edildiğini belirten Tanal, bunun yanı sıra polislerin sorguları sırasında Hakim İslam Çiçek’in odasında silahlı polislerin bulunduğu ve kendisini görünce "Kaç İsmail" dediği, kimliği belirlenemeyen bir şahsın ortaya çıktığını hatırlattı.

Bu gelişmeler doğrultusunda, CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyon Üyesi sıfatı ile hem polislerin yargılanması sırasında yaşanan hukuksuzlukları, insan hakkı ihlallerini tespit etmek hem de bunu kamuoyu ile paylaşmak görevini yerine getirdiğini anlatan Tanal, şöyle dedi: "Ancak hükümete yakın medya kuruluşlarından sızan haberlere göre polislerin soruşturmasını yürüten savcı, benimle birlikte milletvekilleri İdris Naim Şahin, İdris Bal, Hakan Şükür aleyhine 'örgütlü olarak adliyede kargaşa çıkarıp polislerin sorgulanmasını engelleme' iddiası ile soruşturma başlatıldı. Bu duruma tepki olarak bugün TBMM Başkanlığı’na dilekçe verdim. 'Her vatandaşın yargılandığı gibi aklanma hakkını kullanarak, ayrıcalıktan/dokunulmazlıktan yararlanmadan yargılanmak istemesi nedeni ile dokunulmazlığımın kaldırılması hususunda gereğinin yapılmasını' talep ettim."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×