CHP’den Haberal, Balbay ve Engin Alan için yasa teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Cemil Çiçek ile görüştükten sonra milletvekilini cezaevinden kurtaracak tek maddelik yasa teklifi verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yaptığı görüşme sonrasında...

CHP’den Haberal, Balbay ve Engin Alan için yasa teklifi
07 Mayıs 2014 Çarşamba 14:43

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Cemil Çiçek ile görüştükten sonra milletvekilini cezaevinden kurtaracak tek maddelik yasa teklifi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yaptığı görüşme sonrasında harekete geçerek CHP Milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile MHP Milletvekili Engin Alan’ı yakından ilgilendiren bir yasa teklifi hazırlayarak TBMM’ye sundu.

MHP’li Engin Alan’ı cezaevinden kurtaracak, Mehmet Haberal ile Mustafa Balbay’ı ise olası bir onama kararının ardından gündeme gelebilecek yeniden cezaevine dönme olasılıklarını 24. Dönem sonuna kadar ortadan kaldıracak yasa teklifi tek maddeden oluşuyor.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, verdiği önergelere karşı TBMM bürokratlarının çıkardığı güçlükleri anlatarak, çözüm bulmak amacıyla 24 Nisan’da Cemil Çiçek ile makamında baş başa bir görüşme yapmıştı. Cemil Çiçek’in görüşmede, kendisine daha önce bu konuda mektup da yazmış olan Umut Oran’a, “tutuklu milletvekili sorununun geçici çözümü için tek maddelik yasa değişikliği yeterli” demesi üzerine yasa teklifi hazırlığına başlandığı öğrenildi.

CEZA İNFAZI DÖNEM SONUNA ERTELENECEK

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nde Umut Oran'ın, CMK’nın 102. Maddesine 3. Fıkra olarak eklenmesini önerdiği düzenleme şöyle:

“(3) Tutuklu iken milletvekili seçilen bir kimsenin, milletvekili seçildiğini gösteren belgenin ilgili mahkemeye ibrazıyla tutukluluk hali son bulur. Seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla, Anayasa’nın 14. Maddesinde yer alan durumlarda soruşturma ve kovuşturma, tutuksuz olarak sürer. Yargılamanın sanığın milletvekili iken mahkumiyetle sonuçlanması halinde verilen cezanın infazı dönem sonunda milletvekili sıfatının sona ermesine bırakılır.”

Yasa teklifinin gerekçesinde demokratik ülkelerde iktidarın seçimlerle halk tarafından belirlendiğini, milletin de yasama gücü ve egemenlik kuvvetini de vekiller aracılığıyla kullandığını anımsatan Umut Oran, "Bizim Anayasamız da 7. Maddesinde ‘Yasama yetkisi Türk milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nindir. Bu yetki devredilemez’ hükmüne yer vererek bu ilkenin altını çizmektedir." dedi.

Oran, teklifinin gerekçesinde şu değerlendirmeleri yaptı: "Son 5 yıl içerisinde millet tarafından verilen bu mutlak görevin yerine getirilmesinin çeşitli yargı kararları ile eşitsiz ve adaletsiz olarak engellendiği görülmektedir. Hükümet üyeleri tarafından Türkiye’deki devlet kurumlarına karşı pusu ve kumpas kurmakla itham edilen, verdiği adaletsiz kararlar ve hukuka aykırı uygulamalar nedeniyle yapılan yasa değişikliği ile kapatılan TMK 10. Madde ile görevli mahkemelerde alınan kararlar nedeniyle, YSK tarafından seçime girme yeterliliği olduğu kabul edilen, anayasa ve kanunlar karşısında hiçbir adaylık engeli olmadığı tespit edilmiş bulunan milletvekilleri tutuklanmış, ağır koşullar altında haklarından ve özgürlüklerinden mahrum bırakılmıştır. Gelişen süreç içerisinde Anayasa Mahkemesi vermiş olduğu bazı kararlarla tutuklu yargılanmakta olan milletvekillerinin hak ihlalini tespit ederek, tahliyelerinin önünü açmıştır. Ancak bu kararlar da mahkemeler tarafından ayrımcı bir şekilde uygulanmış, bu kararların muhatabı olan ve hak ihlaline uğrayan herkes bu karardan yararlanamamıştır. Örneğin 12 Haziran 2011 yılında yapılan serbest seçimlerde milletvekili olarak seçilen Sayın Engin Alan hala tutukludur ve gerekçesiz tutukluluk hali devam etmektedir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×