CHP'den Başbakan’a: Polis müdürleri ve Zekeriya Öz niçin görevden alındı?

CHP, İstanbul'da düğmeye basılan ve bakan çocukları ile üst düzey bürokratlarla iş adamlarının da isminin karıştığı rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında 5 polis müdürü ile İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ün görevden alınma gerekçesini, Başbakan Recep.

CHP'den Başbakan’a: Polis müdürleri ve Zekeriya Öz niçin görevden alındı?
18 Aralık 2013 Çarşamba 16:28

CHP, İstanbul'da düğmeye basılan ve bakan çocukları ile üst düzey bürokratlarla iş adamlarının da isminin karıştığı rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında 5 polis müdürü ile İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ün görevden alınma gerekçesini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "3 Nisan 1994 tarihinde yapmış olduğunuz 'Yolsuzluğu yapan babam ve hatta oğlum bile olsa cezasını veririz. Cezayı verdikten sonra odamıza girer ağlarız' ifadesi kapsamında, soruşturmaya konu olan bakanların ve kamu görevlilerinin görevden alınması için herhangi bir girişim veya talimatta bulundunuz mu, bu talimatın sonucunda ne olmuştur?" dedi.

Umut Oran, 1,2 ton altınla Dubai'ye giden uçakla ilgili olarak iki bakana yönelttiği soru önergelerinin ardından, polis müdürleri ve Zekeriya Öz'ün durumunu da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye taşıdı. CHP İstanbul Milletvekili Oran'ın Başbakan Erdoğan'a yönelttiği sorular şöyle:

"SİZİN EMRİNİZLE Mİ MÜDÜRLER GÖREVDEN ALINDI?"

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapmakta olan Kaçakçılık, Asayiş, Terörle Mücadele, Mali Şube ve Organize Suçlarla Mücadele şube müdürleri, 18 Aralık 2013 tarihinde (bugün) görevlerinden alınmıştır. İçişleri Bakanı'na, Emniyet Genel Müdürü veya İstanbul Emniyet Müdürü'ne bu yönde bir talimatınız bulunmakta mıdır, şayet talimatı siz vermediyseniz bu talimat İçişleri Bakanı'ndan mı gitti?

"DOKUNULMAZLIK KAPSAMI DIŞINDA"

Şayet tarafınızca verilen bir talimat bulunmuyorsa yapılan işlemlerin 'adil yargılamayı etkileme' ve 'suç örgütü üyeliği' suçlarıyla soruşturulması halinde ağır cezayı gerektiren suçüstü hali olduğu için Anayasa'nın 83. maddesinde belirtilen yasama dokunulmazlığı kapsamı dışında kalacak olması ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle, şayet talimat ilgili bakan tarafından verilmişse, İçişleri Bakanı hakkında idari bir soruşturma başlatılmış mıdır?

"ADLİ YARGILAMA ETKİLİYOR MU"

İlgili bakanın İstanbul Emniyet Müdürü'ne yönelik böyle bir talimatı bulunmuyorsa işlemi yapanlar hakkında 'adil yargılamayı etkileme' suçu nedeniyle tarafınızca ilgili bakana adli ve idari bir soruşturma başlatması talimatı verilmiş midir?

"GÖREVDEN ALMANIN GEREKÇESİ NEDİR?"

Kamuoyunda yer alan bilgilere göre, hacmi 100 milyar Avro'yu bulan, 5 senedir takip edilen, bakanların, kamu görevlilerinin ve iş adamlarının rüşvet, kaçakçılık, kara para aklama gibi suçlarla itham edildiği bir soruşturma sürerken, emniyet şube müdürlerinin görevden alınmasına hangi sebeple gerek görülmüştür? İlgili görev yeri değişikliği kararının gerekçesi nedir?

"BABAM, OĞLUM BİLE OLSA CEZASINI VERİRİZ DEMİŞTİNİZ"

3 Nisan 1994 tarihinde yapmış olduğunuz; "Yolsuzluğu yapan babam ve hatta oğlum bile olsa cezasını veririz. Cezayı verdikten sonra odamıza girer ağlarız" ifadesi kapsamında, soruşturmaya konu olan bakanların ve kamu görevlilerinin görevden alınması için herhangi bir girişim veya talimatta bulundunuz mu, bu talimatın sonucunda ne olmuştur?

"BTK’YA EMİR VERDİNİZ Mİ"

- Anayasamızın 112. Maddesi'nde Başbakan'a, diğer bakanların iş ve işlemlerinin denetimi görevi verilmektedir. Bu kapsamda Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı'na bakanların da adının karıştığı rüşvet, kara para aklama, kaçakçılık gibi iddiaları araştırmak için herhangi bir talimat verdiniz mi, teftiş kurulu göreve ne zaman başlamıştır, yapmış olduğu incelemenin sonucu ne olmuştur?

"ADAY OLAN ADALET BAKANINI GÖREVDEN ALACAK MISINIZ"

Soruşturmaya adı karışan bakanlarla, halihazırda partinizin Hatay Büyükşehir belediye başkan adayı olarak kamuoyuna açıkladığınız Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in görevden alınması yönünde bir girişiminiz bulunacak mıdır? Hisselerinin yüzde 51'i kamuya ait olan Halkbank'a ilişkin iddialara yönelik olarak tarafınızca herhangi bir idari soruşturma başlatılmış mıdır, bu soruşturmanın başlangıç tarihi nedir ve nasıl sonuçlanmıştır?

"123 MİLYON DOLAR RÜŞVET ALAN BAKAN KİM?"

Kamuoyunda yer alan bilgilere göre, toplam 123 milyon dolar rüşvet alan 3 bakan kimdir? Bu iddia hakkında tarafınızca yapılan adli ve idari bir girişim bulunmakta mıdır?

"ZEKERİYA ÖZ HANGİ GEREKÇEYLE GÖREVDEN ALINDI?"

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu koordine eden İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz hangi sebeple görevden alınmıştır? Görevden alınması yönünde tarafınızca bir talimat verilmiş midir, bu talimatın sebebi nedir?"
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×