CHP, İçişleri Bakanlığı'nın AK Parti için hazırladığı belgeyi gündeme taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AK Parti Grup Başkanlığı’nın pazar günü istediği resmi belgenin İçişleri Bakanlığı tarafından aynı gün hazırlanıp elden teslim edilip edilmediğini Bakan Efkan Ala’ya sordu.

CHP, İçişleri Bakanlığı'nın AK Parti için hazırladığı belgeyi gündeme taşıdı
13 Ocak 2014 Pazartesi 13:38

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AK Parti Grup Başkanlığı’nın pazar günü istediği resmi belgenin İçişleri Bakanlığı tarafından aynı gün hazırlanıp elden teslim edilip edilmediğini Bakan Efkan Ala’ya sordu.

Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Umut Oran, "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısını tamamen değiştirerek AK Parti hükümetine bağımlı yargının temellerinin atıldığı yasa tasarısının görüşmeleri sırasında İçişleri Bakanlığı’nın özel uygulamayla AK Parti için belge hazırladığını" gündeme taşıdı. AK Parti Grup Başkanlığı’nın talebi üzerine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın, 'Yargıçlar Sendikası' olmadığına dair resmi bir yazıyı 12 Ocak 2014 Pazar günü hızla hazırlayarak AK Parti’ye gönderdiğini belirten Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, “Müsteşarınızın pazar günü resmi yazı hazırlaması mutad uygulama mıdır? AKP Grup Başkanlığı’nın resmi tatil günü olan 12 Ocak 2014 Pazar günü ulaşan talebini aynı gün mü yerine getirdiniz? Müsteşarınız, söz konusu yazıyı bizzat kendisi mi hazırlayarak AKP Grup Başkanvekillerine elden ulaştırmıştır?” diye sordu.

"HÜKÜMET YANLISI İSTİHBARAT SİTESİ YAYINLADI"

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “Hükümet yanlısı yayın politikasıyla bilinen ve Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan alındığı belli olan belge ve bilgileri paylaşmakla ünlenen bir web sitesinde dün gece (12 Ocak 2014) saat 22.29’da yayımlanan bir haberde, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın 12.1.2014 tarihinde 'Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Grup Başkanlığına' hitaben yazdığı yazıyla, 'Yargıçlar Sendikası' ile ilgili resmi belge hazırladığı" bilgisinin yer aldığını hatırlattı.

“AKP SİZDEN TAM OLARAK NE İSTEDİ?”

CHP’li Umut Oran’ın Bakan Ala’ya yönelttiği sorular şöyle: "İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu’nun Bakan adına imzaladığı '51355057-010-92' sayılı 'Bilgi' konulu 12.01.2014 tarihli yazısının birebir içeriği nedir? Müsteşarınızın imzaladığı ancak 'İlgi'sinde 'bila tarih ve sayılı yazınız' denilen AKP Grup Başkanlığı’nın sizden talebi tam olarak nedir, AKP’nin yazısının tarih ve sayısı kaçtır? AKP Grup Başkanlığı’nın 'bila tarih ve sayılı' söz konusu yazısı hangi tarih ve saatte bakanlık kayıtlarına ulaşmıştır? AKP’nin söz konusu yazısı faks, e-posta, kurye vb. hangi iletişim yöntemiyle bakanlığınıza intikal etmiştir? AKP Grup Başkanlığı’nın resmi tatil günü olan 12 Ocak 2014 Pazar günü ulaşan talebini aynı gün mü yerine getirdiniz?

Müsteşarınızın söz konusu yazısında atıf yaptığı 'Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alınan bilgi' nedir? Çalışma Bakanlığı’ndan hangi tarih ve saatte hangi tarih sayılı yazıyla bilgi talep ettiniz? Söz konusu bilgi talebi sözlü olduysa İçişleri’nden hangi yetkili Çalışma Bakanlığı’ndaki hangi yetkilinden ne zaman bilgi talebinde bulundu?

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın, tam da HSYK Kanun Tasarısı'nın TBMM Adalet Komisyonu’nda yüksek gerilim altında yaptığı görüşmeler sırasında tatil günü olan 12 Ocak 2014’te makama giderek söz konusu resmi yazıyı kaleme aldırtması mutad uygulama mıdır?

Müsteşarınız, söz konusu yazıyı bizzat kendisi mi hazırlayarak AKP Grup Başkanvekillerine elden ulaştırmıştır? Bu yazının içeriği, hazırlanması ve iletilmesinin her aşamasından bilgi sahibi misiniz, müsteşarınıza tüm bu işlemler için siz mi talimat verdiniz?

Müsteşarınız bu şekilde herhangi bir belge hazırlamadıysa söz konusu web sitesi hakkında 'sahte belge hazırlamak' suçundan suç duyurusunda bulunacak mısınız? Bu site hakkında adli mercilerde bugüne kadar herhangi bir girişimde bulundunuz mu?" CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×