CHP, Arınç'a, Twitter'ın kimin emriyle kapatıldığını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a, “Twitter kimin emriyle ve hangi gerekçeyle kapatılmıştır?” diye sordu.

CHP, Arınç'a, Twitter'ın kimin emriyle kapatıldığını sordu
21 Mart 2014 Cuma 11:33

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a, “Twitter kimin emriyle ve hangi gerekçeyle kapatılmıştır?” diye sordu.

TBMM Başkanlığı’na Bülent Arınç’ın yazılı cevaplaması talebiyle soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, “Basına yansıyan haberlere göre, 30 Mart’tan sonra internet yasasını değiştireceklerini söyleyen Recep Tayyip Erdoğan 'Youtube, Facebook kapatılabilir' ifadesini kullanmış ve 'İnternet yasasıyla ilgili yapabileceklerimizi yaptık. 30 Mart’tan sonra atacağımız yeni adımlar olacak. Bu konuda kararlılığımız var. Bu milleti Twitter Youtube’a, Facebook’a yedirmeyiz. Kapatılmaları da dahil...' demiştir. Bursa mitinginde de 'Twitter mivıtır hepsinin kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şunu der, hiç beni ilgilendirmiyor. Uluslararası komplolar bu işin içinde. Bu Twitterlar var ya mahkeme kararı çıktı, Twitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız' demiştir.” hatırlatmasında bulundu.

CHP’li Tanrıkulu, Arınç’a şu soruları yöneltti:
"Twitter Youtube ve Facebook’un kapatılacağı iddiası doğru mudur? Twitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız sözü ile neyi kastetmektedir?
Twitter kimin emriyle ve hangi gerekçeyle kapatılmıştır?
Doğru ve hızlı şekilde bilgi akışını sağlamak hükümetin görevleri arasında değil midir?
Sosyal Medyanın kapatılması düşünce, düşünceyi ifade ve haberleşme özgürlüğünü engellemek değil midir?

HÜKÜMET SOSYAL MEDYAYI KAPATMA YETKİSİNİ NEREDEN ALMAKTADIR?

Hükümet sosyal medyayı kapatma yetkisini nereden almaktadır?
30 Mart'tan sonra atılacak adımlar içerisinde uydu anteni kullanım ve satımını yasaklama bulunmakta mıdır?
Türkiye’nin özgürlükler bağlamında referans aldığı ülkeler Çin, İran ve Suudi Arabistan mıdır?
Sosyal medyanın kapatılması, düşünen, sorgulayan, hesap soran vatandaş profilinin ortadan kaldırılması amacını mı taşımaktadır?
Türkiye’de sosyal medyada ve meydanlarda demokratik hak arama yolları da yasaklanacak mıdır? Sosyal medyada yalnızca hükümetin istediği içerikler mi yayınlanacaktır?
Bu sitenin (twitter.com) hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın (TMK 10. Maddesi ile görevli) 20/03/214 tarih kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır. Bu karar uygulansın talimatını Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği iddiası doğru mudur?" CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×