CHP, Arınç’a Canikli’ye ait olduğu iddia edilen sözleri sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’ye ait olduğu iddia edilen 'Raporlar çok berbat.

CHP, Arınç’a Canikli’ye ait olduğu iddia edilen sözleri sordu
10 Mart 2014 Pazartesi 13:58

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’ye ait olduğu iddia edilen 'Raporlar çok berbat. Yani hükümeti ciddi anlamda...', 'Beyefendi talimat verdi', 'Şimdi var ya bu raporlar gelmiş olsaydı...', 'Tepeden tırnağa bu kanunu değiştirmemiz lazım', 'Eski sisteme geçmemiz lazım.' şeklindeki telefon konuşmalarını sordu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nun 2014 Yılı Bütçesi üzerindeki TBMM Genel Kurul konuşmasından, ‘Denetimden kaçıldığı, bazı harcamaların kamufle edildiği suçlamalarının hiçbir aslı astarı yok. Geçmiş dönemde gelip bu dönem gelmeyen hiçbir rapor yok. Hükümetimize yönelik bütün suçlamalar, içi boştur, anlamsızdır.’ cümlesini hatırlattı. Tanrıkulu; 9 Mart 2014 tarihinde internet ortamından kamuoyuna duyurulan telefon görüşmesinde AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin yaptığı iddia edilen 'İyi ki gelmedi. Çünkü raporlar çok berbat. Yani hükümeti ciddi anlamda...', 'Beyefendi talimat verdi', 'Şimdi var ya bu raporlar gelmiş olsaydı...', 'Hepsi bizim adamımız baktığınız zaman', 'Tepeden tırnağa bu kanunu değiştirmemiz lazım' ifadeleri ile yine Canikli'nin, 'Eski sisteme geçmemiz lazım. 2013 raporlarında müthiş şeyler varmış' konuşmasına da işaret etti.

CHP’li Tanrıkulu, Arınç'a şu soruları yöneltti:
"-AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin ‘Denetimden kaçıldığı, bazı harcamaların kamufle edildiği suçlamalarının hiçbir aslı astarı yok. Geçmiş dönemde gelip bu dönem gelmeyen hiçbir rapor yok. Hükümetimize yönelik bütün suçlamalar, içi boştur, anlamsızdır.’ dediği iddiası doğru mudur?
-'İyi ki gelmedi. Çünkü raporlar çok berbat. Yani hükümeti ciddi anlamda...', 'Beyefendi talimat verdi, şimdi var ya bu raporlar gelmiş olsaydı...', 'Hepsi bizim adamımız baktığınız zaman', 'Tepeden tırnağa bu kanunu değiştirmemiz lazım', 'Eski sisteme geçmemiz lazım. 2013 raporlarında müthiş şeyler varmış' ifadeleriyle iddia edilen bu konuşmalar doğru mudur?
-İddia doğru ise bu konuşmada 'Beyefendi talimat verdi' ifadesinde yer alan talimatı veren beyefendi kimdir?
-2012 yılı Sayıştay Raporları TBMM gönderilmiş midir? Gönderilmemiş ise bu raporların içeriği nedir? Gönderilmeyen Sayıştay Raporları hangi kuruma aittir?
-AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin Sayıştay Raporlarının TBMM’ye gönderilmemesi için faaliyetlerde bulunduğu iddiası doğru mudur?
-Kamu hissesi bulunan şirketlerin yeminli mali müşavirlik hizmetlerini alması konusunda ihale yapılması için çıkarılacak olan kanunun Nurettin Canikli tarafından engellendiği iddiası doğru mudur?” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×