Bozdağ'dan Feyzioğlu'na: Yeni Ahmet Necdet Sezer olmaya özenenler var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Danıştay’ın kuruluş yıldönümü programında eleştirdiği Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’yla ilgili, “Öyle anlaşılıyor ki, Sayın Başkan...

Bozdağ'dan Feyzioğlu'na: Yeni Ahmet Necdet Sezer olmaya özenenler var
10 Mayıs 2014 Cumartesi 21:23

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Danıştay’ın kuruluş yıldönümü programında eleştirdiği Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’yla ilgili, “Öyle anlaşılıyor ki, Sayın Başkan çatıya oynuyor. Yeni Ahmet Necdet Sezer olmaya özenenler var. Onlardan birisi de Sayın Başkan, çatıya da oynuyor ama çatının sağlam olmadığını ifade etmek isterim. O çatı, çürük temeller üzerinde duruyor, oradan düşmesini istemem.” dedi.

AK Parti’nin Afyon Kampı'nda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gazetecilerin bulunduğu çadırda bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Feyzioğlu’nu hedef alan Bozdağ, “Danıştay Başkanı güzel bir konuşma yaptı. Yargıya dönük eleştirileri yapan hem de dışa dönük eleştirileri belli bir çerçevede değerlendiren bir konuşma yaptı.” dedi.

Metin Feyzioğlu’nun konuşmasında Barolar Birliği’nin talepleri ya da avukatların sorunları dışında değinmediği neredeyse hiçbir konu kalmadığını vurgulayan Bozdağ, “Adeta bir siyasi parti genel başkanı edasıyla konuştu. Yargı görevi yapanların konuşmalarının belli bir çerçevede olması gerektiğini ifade ettik. Siyasi polemiklerle dolu, kendince hesaplı yapılmış bir konuşma. Belli ki Sayın Başkan’ın belli siyasal hedefleri var, Danıştay’ın törenini atlama taşı olarak görmüş olabilir. Barolar Birliği Başkanı siyasal bir konuşma yapmıştır.” diye kaydetti.

Feyzioğlu’nun yaklaşık 1 saati bulan konuşmasının uzun olduğuna dikkat çeken Bekir Bozdağ, “Bu bir sosyal nezaketsizliktir. Üslubun, usulen belli nezaket çerçevesinde olması beklenir. Herkesi rahatsız etmiştir. Bunun bir nezaketsizlik olduğunu burada ifade etmek isterim. Davetlilere saygısızlık olduğunu ifade etmek isterim.” diye konuştu. Türkiye’de bu güne kadar siyasi olarak kuşatmak isteyenin çok olduğunu, son zamanlarda kimi yargı mensuplarının eski hastalıkları yeniden hortlatmak istediklerini savunan Bozdağ, "Türkiye’nin geldiği noktada demokrasiye kimsenin balans ayarı vermeye haddi yoktur. Barolar Birliği Başkanı, eski vesayetçi zihniyetin buyurgan anlayışıyla, siyasete ve demokrasiye ayar verme edasıyla konuşmuştur. Yeni Türkiye’de buyurgan bir üslup ile konuşma devri bitmiştir, bunların devri kapanmıştır. Zaman içinde eminim, o da bunu öğrenecektir.” şeklinde konuştu.

Feyzioğlu’nun konuşmasında bir çok siyasi konuyu dile getirdiğini ve muhatapların bu cevap verme imkanlarının olmadığını dile getiren Adalet Bakanı, şöyle devam etti: "Bu da fevkalade yanlış bir durum. Ben beklerdim ki, avukatların, yargının içinde bulunduğu sorunları konuşsun. Siyasal hedefleri doğrultusunda bir değerlendirme yapmıştır. Yargıda, açıklama yarışı döneminin kapandığını düşünüyorduk. Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın açıklaması, Barolar Birliği’nin açıklaması ‘eski Türkiye yeniden mi hortluyor’ sorularını sordurmuştur. Eski Türkiye yoktur, yeni Türkiye vardır. Öyle anlaşılıyor ki, Sayın Başkan çatıya oynuyor. Sayın Sezer’in Cumhurbaşkanı olması süreci bazı insanları etkilemiş durumda. Yeni Ahmet Necdet Sezer olmaya özenenler var. Onlardan birisi de Sayın Başkan, çatıya da oynuyor ama çatının sağlam olmadığını ifade etmek isterim. O çatı çürük temeller üzerinde duruyor, oradan düşmesini istemem.”

Gazetecilerin, Başbakan’ın tepkisini abartılı bulanlar olduğunu hatırlatması üzerine ise Bozdağ, “Sayın Başbakan’ın yerine kendinizi siz koyun, ona göre bir tavır ve davranış belirleyin. Orada aslı olmayan pek çok şey aslı varmış gibi konuşuluyor. Başbakan’ın tepkisi haklı bir tepkidir. Yargı ile ilgili bir toplantıda yargı ve hukuk devleti çerçevesinde yapılması beklenir. Başbakanımızın tepkisi doğru bir tepkidir, bu konuşmanın üslubu ve süresi, haksızlığı, ele alınan konuların saptırılmış olması sabırları taşıran bir konuşma olmuştur. Yargı organlarının kuruluş yıldönümleri siyasi partilerin konuşma yeri haline gelirse, biz o yıldönümlerine gidip gitmeme hususunu ayrıca değerlendiririz. Biz orada yargı ile ilgili sorunları konuşmaya gidiyoruz. Maalesef bu toplantılar eski Türkiye’de olduğu gibi yeniden siyasal ve ideolojik duruşların yansıtıldığı toplantıya dönüyor. Barolar Birliği Başkanı avukatların menfaatleri için çalışmış olsa daha başarılı olur. CHP’nin Genel Başkanı mı konuşur, yoksa Barolar Birliği Başkanı mı konuşuyor bizim hep tereddütlerimiz oluyordu. Şimdi yine aynı. Biz karşımızda konuşanların kim adına konuştuklarını bilmek isteriz. Parti adına konuşuyorsa o zaman siyasetin içine girecek, biz de cevabını vereceğiz. Umarım bundan sonraki süreçlerde böylesi olumsuzluklar yaşanmaz” cevabını verdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×