Bozdağ: AYM'nin kararı Anayasa ihlalidir

Adalet Bakanı Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği 'hak ihlali' kararının Anayasa ilhali olduğunu söyledi

Bozdağ: AYM'nin kararı Anayasa ihlalidir
01 Mart 2016 Salı 11:26

Son Haberler Logo

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği 'hak ihlali' kararının Anayasa ilhali olduğunu söyledi. Bakan Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin kararını eleştiren konuşması için ise, "Cumhurbaşkanı demokratik bir hakkını kullanmıştır" dedi. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Mecliste gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin "CHP, Cumhurbaşkanı'nın Anayasa Mahkemesinin (AYM) verdiği kararla ilgili sözlerini geri alması halinde masaya döneceğini ifade etti. Ne diyorsunuz?" sorusuna Bozdağ, şu yanıtı verdi:

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun AYM'yi veya kararlarını eleştirmesi nasıl bir demokratik haksa, Sayın Cumhurbaşkanı da AYM'nin verdiği kararları eleştirmesi o kadar doğrudur, o kadar demokratik haktır. Bundan Sayın Kılıçdaroğlu niye alınganlık gösteriyor, onu anlamak mümkün değil. Yargıyla, yargı görevi yapanlarla, yargı kararlarıyla ilgili Sayın Kılıçdaroğlu'nun söyledikleri kayıtlardadır. Her gün söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanı, anayasa ve yasa ihlali olduğu açık olan bir karar hakkında anayasa ve Türkiye'nin taraf olduğu insan hakları sözleşmelerine göre hareket etmesi gereken mahkemenin anayasa ihlali yaptığına inandığını ve o nedenle böyle bir açıklama yaptığını zaten ifade etti. Yani, bunu herkes gibi Sayın Cumhurbaşkanı'nın söylemesi kadar doğal bir şey olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun böyle bir tepki göstermesini doğru bulmuyorum."

"BAŞKALARININ UYMAK ZORUNDA OLDUĞU BİR KARAR DEĞİL"

Bozdağ, "AYM'nin verdiği kararı, açık bir anayasa ihlali olarak mı görüyorsunuz?" sorusuna, konuyla ilgili bir açıklama yapacağını ifade etti.

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın 'uymuyorum' demesini nasıl okumak lazım?" sorusuna Bozdağ, "Bu karar Sayın Cumhurbaşkanımıza uygulanacak bir karar mı? Bu karar bireysel bir karar. Sadece başvuranları ilgilendiren bir karardır. Kamuoyunda başkalarının uymakla zorunlu olduğu bir karar değildir" karşılığını verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×