BDP'den BM'ye mektup: Kürt Yüksek Konseyi'ni Cenevre-2'ye davet edin

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile Eş Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a Cenevre-2 toplantısında Kürtlerin temsiliyet için mektup gönderdi.

BDP'den BM'ye mektup: Kürt Yüksek Konseyi'ni Cenevre-2'ye davet edin
10 Ocak 2014 Cuma 14:43

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile Eş Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a Cenevre-2 toplantısında Kürtlerin temsiliyet için mektup gönderdi. BDP’liler Moon’dan, Kürt Yüksek Konseyi'ni Suriyeli Kürtlerin önemli bir temsilcisi ve aynı zamanda Suriye'nin önemli ve güçlü bir demokratik muhalefeti olarak Cenevre-2 toplantısına davet etmesini istedi.
Mektubu, Ortadoğu’yu ve 22 Ocak’ta gerçekleşecek Cenevre-2 toplantısını derinden etkileyen Suriye’deki mevcut krize yönelik kaygıları ve önerilerini iletmek için yazdıklarını belirten BDP, “Suriye’deki muhalif gruplar arasında gelişen çok taraflı çatışmaların giderek artan bir istikrarsızlığa ve Suriye halkları arasında onarılması güç kutuplaşmalara neden olduğu iyi bilinmektedir. Şimdiye kadar Suriye’de, Arap, Kürt, Süryani, Dürzî, Alevi, Sünni, Hıristiyan ve daha bir çok kimlik kendisini özgürce ifade etme şansını elde edemedi. Baas Rejimi döneminde hiçbir fikir, kültür veya yaşam biçimi kendini geliştirme fırsatını yakalayamadı.
Arap Baharı, Suriye’nin daha demokratik bir ülke olması için bir şanstı. Birçok Suriyeli, yaşanacak bir değişim ile Suriye’de yaşayan herkese özgürlük sağlanacağına inandı. Suriye halkı isyana hazırken ve devrimi umut ederken, gerçekçi olmayan dış müdahaleler, Suriye demokrasisine yönelik devrimci ruha ciddi zararlar verdi.” düşüncesini aktardı.

“KÜRTLER KENDİ KURUMLARINI OLUŞTURDU”

“Yaygın bir şekilde dile getirildiği gibi devrim ‘çalınmıştır’’ diye devam eden mektupta, “Özellikle, bazı devletler tarafından desteklenen radikal ve köktenci gruplar, Suriye’nin meşru ve siyasi iradesini olumsuz bir doğrultuya sevk etmektedir. Başta El-Kaide bağlantılı gruplar olmak üzere, radikal grupların Suriye’de yaşanan derin krizde önemli bir sorumluluklarının olduğunu düşünmekteyiz. Bu nedenle sizden bu konudaki hassasiyetinizi ifade etmenizi ve hem Suriye’de hem de Ortadoğu genelinde yaşanan radikalizmi ve köktenciliği önlemek için eyleme geçmenizi talep etmekteyiz.
Suriye’nin her köşesinde çatışmalar giderek artarken, Rojava olarak bilinen Suriye’nin Kürt bölgesinde Kürt Yüksek Konseyi'nin desteği ile görece bir istikrar kazanılmıştır.
Kürt Yüksek Konseyi, Suriye’nin kuzeyini El-Kaide ve Baas rejimine karşı koruyan en büyük politik örgütlerden birisidir. Çok sınırlı uluslararası destek almalarına rağmen, Rojava halklarına hizmet etmek için Kürtler kendi kurumlarını oluşturdular. “ifadeleri yer aldı.

CENEVRE-2 DE ÜÇÜNCÜ TARAF KÜRTLER

BDP mektubu, “Bugün, Suriye’nin kuzeyinde özerklik ilan edildi ve geçici bir bölgesel hükümet kuruldu. Orada, Suriye halklarının iradesine dayalı, çoğulcu, demokratik ve seküler bir yönetim inşa edildi. Bu sistemin, Cizire, Kobani ve Afrin olmak üzere üç kantonda kurulacak yerel meclislerle işlerlik kazanması öngörülmektedir. Her kantonun, kendi resmi dilini seçme hakkı bulunmaktadır. Rojava Toplumsal Sözleşmesi'ne göre Kürtçe, Arapça ve Süryanice resmi dil olarak kabul edilmiştir.
24 Aralık 2013 tarihinde Irak Federal Kürdistan Bölgesinde, Batı Kürdistan Halk Meclisi (MGRK) ve Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) tarafından imzalanan Hewler (Erbil) anlaşmasına göre, Cenevre-2 toplantısına Kürtlerin üçüncü bir taraf olarak katılması kararlaştırıldı. Bugün, iki meclis tarafından imzalanan bu anlaşma Türkiye’de Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Sayın Mesud Barzani başkanlığındaki Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve bölgedeki diğer Kürt siyasi partiler tarafından tam olarak desteklenmektedir.” cümleleriyle devam etti.

DAVET İSTEDİ

Güvenlik meselesinin, sivil bir organ olan Kürt Yüksek Konseyine karşı doğrudan bir sorumluluğu bulunan Halk Savunma Birliklerinin kontrolü altında olduğunu dile getiren mektup, Bu ordu içerisinde Kürt, Arap ve Süryanilerden oluşan taburlar bulunmaktadır.
Suriye’nin doğru bir istikamete yönelebilmesi için Kürt Yüksek Konseyi'nin politika ve pratiklerinin büyük bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Demokratik ve Federal bir Suriye için, Rojava’da inşa edilen demokratik özerklik daha gerçekçi ve akla uygun bir model olarak değerlendirilebilir.
Kürt Yüksek Konseyi, Baas rejimi ile köktenci ve radikal gruplar karşısında “üçüncü bir yoldur”. Türkiye’de dördüncü büyük parti ve Kürtlerin büyük çoğunluğunun desteğini alan bir parti olarak Barış ve Demokrasi Partisi, Cenevre-2’de Rojava Kürtlerinin temsilcisi olarak Kürt Yüksek Konseyi'nin katılımını güçlü bir şekilde desteklemektedir.
Bu bakımdan, sizden Kürt Yüksek Konseyi'ni Suriyeli Kürtlerin önemli bir temsilcisi ve aynı zamanda Suriye'nin önemli ve güçlü bir demokratik muhalefeti olarak Cenevre-2 toplantısına davet etmenizi istemekteyiz. Bu yönde göstereceğiniz her çabanın Suriye’nin gelecekteki demokrasisine daha fazla katkı sunacağına ve bu yöndeki umutları büyüteceğine inanmaktayız.” diye sona erdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×