BBP Genel Başkanı Destici: Operasyon nefret ve öç alma operasyonudur

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, yolsuzluk, darbe girişimleri ve KCK soruşturmalarında görev alan emniyet personelinin sahur vakti gözaltına alınmasını eleştirdi. Hükümet yetkililerinin ve imtiyazlı bir sınıfın...

BBP Genel Başkanı Destici: Operasyon nefret ve öç alma operasyonudur
22 Temmuz 2014 Salı 18:23

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, yolsuzluk, darbe girişimleri ve KCK soruşturmalarında görev alan emniyet personelinin sahur vakti gözaltına alınmasını eleştirdi. Hükümet yetkililerinin ve imtiyazlı bir sınıfın karışmış olduğu hukuksuz uygulamaları ortaya çıkaran emniyet mensuplarına yönelik operasyonun psikolojik olarak öç alma operasyonu olduğunu belirten Destici, emniyet mensuplarının kelepçelenmesini, "Bu onur kırıcı bir durum. Bir psikolojik operasyon yürütülüyor. Bir nefret, öç alma operasyonu psikoloji ile yürütülüyor." ifadeleriyle tepki gösterdi. Destici ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığında Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destek vermelerini eleştirmeleri üzerine, "Dün referandumda evet derken beni göklere çıkartanlar bugün bu kararımızla birlikte itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar." dedi.

BBP Lideri Destici, Türkiye gündemini sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını yöneten emniyet müdürleri ve amirlerine yönelik operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Operasyonu yapanların tatmin edici bir gerekçe gösteremediklerini belirten Destici, yapılan operasyonun nefret, öç alma ve hesap sormak yapıldığını belirtti. Destici, "Bunun oluşmasında 3 ana sebep var. Geçmişte görev yapan polis kardeşlerimizi bu iktidar göreve getirdi. Bu iktidarın talimatlarını yerine getirdiler. İktidar yap der, bürokrat yapar. Siyasi iradenin de burada bir sorumluluğu vardır. Bu polislere hesap soruluyorsa yasa dışı işleri yapanlara hesap sorulması lazım. Neden bu operasyonlar yapılıyor? Hükümet yöneticilerinin ya da Türkiye’nin bir takım imtiyazlı sınıfın içerisindeki insanların yapmış olduğu yasa dışı hadiseler var. Bunları polis ortaya çıkardı ve hukukun önüne koydu. Bunu da hükümet kabullenemedi. Burada da bir hesap sorma var. Siz nasıl hükümettekilerin ya da imtiyazlı kesiminin hukuksuzluklarını nasıl ortaya çıkartırsın. Bu bir gözdağı. Burada polisler herhalde kendileri bu işleri yapmadılar. Savcıların ve hakimlerin kararı ile yaptılar. Suçu sadece polislere atmak doğru değil." diye konuştu.

    Yasadışı hareketlerde bulunan kişilerin hukukun dışına çıkması halinde hesap sorulabileceğini ifade eden Destici, "Bu süreçler bir hesap sormaya ya da nefretle ve öç alma duygusuyla yapılmamalı. Burada kurunun yanında yaş yanmaması lazım. Bunun cadı avına dönüştürülmemesi lazım. Milletteki algı bunun bir cadı avına dönüştürüldüğü ve bir gözdağı niteliğinde." açıklamasında bulundu. Destici, emniyet müdürleri ve amirlerine kelepçe takılmasını ise, “Bu onur kırıcı bir durum. Bir psikolojik operasyon yürütülüyor. Bir nefret, öç alma operasyonu psikoloji ile yürütülüyor. Bu uygulanmanın yapılmasının sebebi bu." diye eleştirdi.

    Başbakan Erdoğan’ın BBP’nin cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklemesini eleştirmesinin demokrasiyle bağdaşmadığını ifade eden Destici, "BBP’nin vermiş olduğu kararı hazmedecek. Bu bir demokratik tercihin ortaya konmasıdır. Biz nasıl onların demokratik tercihine saygı duyuyorsak onlar da saygı duyacaklar. Öğrenecekler bunu. Demokrasiyi içlerine sindirecekler. BBP içerisinde bireysel olarak birkaç arkadaşımız bunu itiraz etmiş olabilir. O itirazlarını dillendiren birkaç kişi Tayyip Erdoğan’a oy verilsin demiyorlar. Tarafsız kalınsın diyorlar. BBP, omurgalı insanların ve siyaset yapanların partisidir. BBP ilkelerin partisidir. Şahısların partisi değildir. Bir fikrin ve misyonun adıdır. Bu sözü söylemeye kimsenin hakkı da yoktur. Haddi de yoktur. 22 yıllık siyasi hayatı, geçmişi ortadadır. Dün referandumda evet derken beni göklere çıkartanlar bugün bu kararımızla birlikte itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Bundan birkaç ay evvel, partilerine katılmamız konusunda ısrarcı olanlar bugün farklı karar verince bugün bu suçlamaları yöneltebiliyorlar. Bu bizim siyaset tarzımıza uymuyor. Biz ilkeli insanlarız. Kararımızın sonuna kadar arkasındayız. Bütün il başkanlarımız, Merkezi Karar Üyesi arkadaşlarımızın birkaç kişi hariç tamamı arkasında. Yüksek istişare kurulu üyemiz, kurucularımız, İlçe Başkanları, Muhsin Yazıcıoğlu ailesi bu kararın arkasın. BBP bu kararı arkasında. Gençlik örgütümüz de bu kararın arkasında. Birkaç kişinin yaptığı açıklama bizi bağlamaz.” açıklamasında bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×