Başkanlık Sistemine Mecburuz

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Konferans Salonu'nda düzenlenen Türkiye'de Hükümet Sistemi Tartışmaları ve Başkanlık Modeli Sempozyumu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkanlık Sistemine Mecburuz
30 Nisan 2015 Perşembe 13:36

Başkanlık sisteminin radikal bir adım ve köklü bir reform olarak tanımlayan Erdoğan,var olan iklimin sistem değişikliğine uygun olduğunu söyledi.

Türkiye'nin zengin bir siyasal tarihi olduğunu kaydeden Erdoğan, sistemin ideolojik değerlendirmeler üzerinden yürütülmeye çalışıldığını belirterek şöyle dedi;

"Buna rağmen başkanlık sistemi konusundaki tartışmaların, büyük ölçüde 150 yıllık yanlışların tekrarı olarak ifade edilebilecek sathi, ideolojik değerlendirmeler üzerinden yürütülmeye çalışıldığını görüyoruz. İlkeler ve veriler değil, kişiler üzerinden yürüyen bir başkanlık sistemi tartışmasından gerçekçi ve işlevsel sonuçların çıkması elbette mümkün olamaz."

Şekil Anglo-Sakson Ruh Fransız

Türkiye'deki demokrasinin şekil olarak anglo-sakson, ruh olarak fransız olduğunu kaydeden Erdoğan,

"Şu tespiti yapmamız gerekiyor, buna mecburuz. Türkiye'nin şekil olarak Anglo Sakson, ruh olarak Fransız kökenli bir demokrasisi bulunuyor. Bu da demokrasi ile cumhuriyetin birbirine karışmasına yol açıyor. Daha açık bir ifadeyle Türkiye'de bürokratik oligarşiye dayalı bir anlayışla sistem tahkim edilmeye çalışılırken, halkın demokrasi yoluyla bu sürece etkin katılımına yeterli önem verilmemiştir." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi 10 Ağustos 2014'de Çöktü

Güçler ayrılığı sisteminin başkanlık sisteminde daha sağlıklı bir şekilde işleyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı;

 "Biz sadece devletin temsilcisi bir cumhurbaşkanlığı değil, devlet ile birlikte milletin de temsilcisi olacak bir devlet başkanlığı istiyoruz. Rejimin muhafızı olarak tasarlanan ve milletin temsilcisi durumundaki hükümeti yola getirmekle vazifeli olarak konumlandırılan cumhurbaşkanlığı sistemi, 10 Ağustos 2014 tarihi itibariyle çöktü." dedi.

Başkanlık Sistemi Krallık, Padişahlık Değil

Başkanlık sistemi denince akıllara padişahlık gelenlere de seslenen Erdoğan,

'' Başkanlık sistemi denince akıllarına hemen padişahlık gelenlere şunu hatırlatmak isterim. Dünyadabaşkanlık sisteminin olduğu hiçbir ülkede monarşi yani krallık yokken, parlamenter sistemlerin pek çoğunda bunu görmek mümkündür. Bunu nereye koyacaksın? Aynı şekilde başkanlık sistemi denince hemen güçler ayrılığı konusunu gündeme getirenler de şu tespitime herhalde katılacaklardır. Parlamenter sistemde, yasama ve yürütme iç içe geçtiği için güçler ayrılığı üç değil, iki ayak üzerine oturur. Halbukibaşkanlık sisteminde yasama, yürütme ve yargı çok keskin hatlarla birbirinden ayrılmıştır. Güçler ayrılığı sistemi başkanlıkta çok daha sağlıklı ve etkin şekilde kurulabilir.'' dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×