Balbay’ın tahliyesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesine ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Balbay’ın tahliyesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı
13 Aralık 2013 Cuma 11:08

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesine ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda tutuklanmayı haklı gösterecek somut olay, olgu ve bilgi mevcut olmadığı halde tutuklandığı iddiası yönünden 'açıkça dayanaktan yoksun olması'nın kabul edilemez olduğu bildirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda şu ifadeler yer aldı: "Tutuklanmayı haklı gösterecek somut olay, olgu ve bilgi mevcut olmadığı halde tutuklandığı iddiası yönünden 'açıkça dayanaktan yoksun olması', adil yargılanma hakkı ile ifade hürriyetinin ihlal edildiği iddiaları yönünden 'başvuru yollarının tüketilmemiş olması' nedenleriyle kabul edilemez olduğuna.
Seçilme hakkının ihlal edildiği ile tutukluluğun makul süreyi aştığı iddiaları yönünden kabul edilebilir olduğuna.
Tutukluluğun makul süreyi aştığı iddiasıyla ilgili olarak Anayasa’nın 67. maddesinin birinci fıkrasıyla bağlantılı olarak 19. maddesinin yedinci fıkrasının, seçilme hakkının ihlal edildiği iddiasıyla ilgili olarak Anayasa’nın 19. maddesinin yedinci fıkrasıyla bağlantılı olarak 67. maddesinin birinci fıkrasının ihlal edildiğine.
Başvurucuya 5 bin TL manevi tazminat ödenmesine oy birliği ile karar verildi." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×