Balbay: İç barışa varım

Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda dün tahliye olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Meclis'te yemin ettikten sonra, genel kurulda bütçe görüşmelerinde ilk konuşmasını yaptı.

Balbay: İç barışa varım
10 Aralık 2013 Salı 22:53

Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda dün tahliye olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Meclis'te yemin ettikten sonra, genel kurulda bütçe görüşmelerinde ilk konuşmasını yaptı. Ülkede iç barış açığı olduğunu öne süren Balbay, "İç barışa varım diyorum." diye konuştu.

"En kötü Meclis bile kapalı Meclis'ten iyidir." diyen Balbay, bütçe açığıyla ilgili görüşlerini paylaşacağını ifade etti. Türkiye’de özgürlük açığı bulunduğunu dile getiren Balbay, özgürlük açığının sadece birinin giderildiğini kaydetti. Diğer altısının ise henüz kapalı damarlar gibi gündemde durduğunu söyleyen Balbay, "Dileğim o milletvekillerinin Meclis çatısı altında görevlerini yerine getirmelidir." ifadelerini kullandı.

İkinci açığın ise hukuk açığı olduğunu dile getiren Balbay, hukuk açığının can güvenliğinden daha ciddi gündemde durduğunu söyledi. Yargılamalardaki adalet açığına dikkat çeken Balbay, "Öyle boyutlara ulaşmıştır ki, bugün cezaevlerinde adalet bekleyen binlerce insan 'iç hukuk yolları tümüyle tükendi mi?' diye sormaktadır." dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararın örnek teşkil etmesi temennisinde bulunan Balbay, ülkede iç barış açığı olduğunu öne sürerek "İç barışa varım diyorum. Bugün tartışılmakta olan 'barış' açılımının barıştan uzaklaşmak olduğunu görüyorum. Açılım aynı zamanda; uzaklaşma anlamına gelmektedir. İç barış açığının gerçekten bütün partilerin bu bağlamda bir araya gelerek ortak gerçekleştirecekleri ciddi bir konu olduğunu görüyorum. 80 ülke dolaştım pek çoğunda iç barış sorunları çok ciddiydi." şeklinde konuştu.

Demir parmakların yetersiz kaldığını Adalet Bakanın söylediğini ve yapılacakları sıraladığını anlatan Balbay, "Hiçbir hükümetin bu ülkeye kötülük yapacağını düşünmüyorum." ifadelerini kullandı. İç barış açığının yanında dış barış açığı olduğunu da dile getiren Balbay, "Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuşurken bazen ismindeki 'D' harfi düştü mü diye düşünüyorum." dedi. Bu söz üzerine Davutoğlu'nun güldüğü görüldü.

Kendisinin Yunus Medresesi'nden mezun olduğunu belirten Balbay, "Bir insanı incittiysen bu yaptığın icraat değildir." değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'de eğitim açığı da bulunduğunu vurgulayan Balbay, 300 bin öğretmen atanmayı beklerken eğitimin başka alanda tartışılmasına üzüldüğünü söyledi.

Balbay sözlerini şöyle tamamladı: "Hukuk ve hak arayan herkesle birlikte olacağım. Bu Meclis çatısı altında bulunan herkesin hukuk ve adalet sorumluluğu var. Cezaevinde bulunanların haklarını aramakta önemli bir ayağı ben olmak istiyorum." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×