Bahçeli: İstiklal Savaşı uydurmasına takılanlar Çanakkale'yi iyi anlamalı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Bugün yalanı, talanı, soygunu örtbas edebilmek için yeni İstiklal Savaşı uydurmasının peşine takılan, pervasızca dillendiren bedbahtlara, Çanakkale’yi iyi anlamaları ve yorumlamalarını tavsi.

Bahçeli: İstiklal Savaşı uydurmasına takılanlar Çanakkale'yi iyi anlamalı
18 Mart 2014 Salı 16:23

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Bugün yalanı, talanı, soygunu örtbas edebilmek için yeni İstiklal Savaşı uydurmasının peşine takılan, pervasızca dillendiren bedbahtlara, Çanakkale’yi iyi anlamaları ve yorumlamalarını tavsiye ediyorum." dedi.

    18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıldönümü münasebetiyle mesaj yayınlayan Devlet Bahçeli, “Kim ne yaparsa yapsın, şehitlerimizin emaneti olan bu kutsal vatan ebediyete kadar yaşayacak, mensubu olduğumuz kutlu millet sonsuza kadar bir ve bütün halinde kalacaktır. Bu hakikati değiştirmeye ve bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.” dedi.

    Türk milletinin tarih sahnesine çıktığından itibaren aziz varlığını müdafaa ve muhafaza amacıyla olağanüstü mücadeleler sergilediğine dikkat çeken Bahçeli, bununla birlikte uzun asırlar boyunca en kesif saldırıları göğüslemiş, en vahşi niyet ve emelleri tesirsiz hale getirdiğini ifade etti.

    “ÇANAKKALE NAMUS VE ŞEREF SAVUNMASININ ADIDIR”

    Bahçeli, 99 yıl önce Çanakkale önlerinde yaşanan ve yazılan destanın bunlardan birisi, belki de en mühimi olarak milli hafızalarda eşsiz bir yer ettiğini belirterek şöyle devam etti: “Zalimler Çanakkale önlerinde durdurulmuş, sömürgeci güçler Çanakkale’den yükselen iman dalgasının altında kalmışlardır. Milli şuur ve heyecan kahramanlıkla birleşmiş ve Çanakkale’yi geçilmez, Türk milletini yenilmez yapmıştır. Şurası açıktır ki, Çanakkale; namus ve şeref savunmasının adıdır. Çanakkale; bağımsızlık ve var olma iradesinin tartışma götürmez adımıdır. Türk milleti topyekûn ayağa kalkmış, iffetine, istiklaline, istikbaline ve izzetine kast eden, dil uzatan, göz koyan kim varsa silip süpürmüştür. Emperyalist güçlerin teknolojik ve askeri üstünlükleri bir işe yaramamış, vatan ve millet sevgisi savaşın seyrini ve kaderini kökten değiştirmiştir. Bilhassa Eceabat’ta, Seddülbahir’de, Kilitbahir’de, Conkbayır’da, Anafartalar’da geleceğimizi tayin ve tescil eden kahramanlıklar, fedakârlıklar Çanakkale’yi etten bir kaleye çevirmiştir.”

    “ÇANAKKALE’Yİ ANLAMLI KILAN BİRLİKTE YAŞAMAYA DÖNÜK GÜÇLÜ KARARLILIK”

    Türk milletinin Çanakkale’de tarihi haklarına sahip çıkmış ve hepsinden önemlisi mütecaviz saldırılara boyun eğmeyeceğini, teslim olmayacağını, diz çökmeyeceğini can pahasına gösterdiği ve ispatladığını vurgulayan Bahçeli, “Bir hilal uğruna kefensiz toprağa giren yüzbinlerce asil millet evladı son yurdumuzu güvenceye almış ve gelecek nesillere değeri hiçbir şeyle ölçülemeyecek bir miras bırakmıştır. Çanakkale’de oluk oluk akan şehit kanı, üzerimizde hesap yapanların oyunlarını bozmuş, senaryolarını başlarına geçirmiş, heveslerini kursaklarında bırakmıştır. Çanakkale’de köken, mezhep, yöre, dil veya bir başka yapay farklılık dikkate alınmadan milletimizin her ferdi aynı ülkünün, aynı hedefin, aynı kararlılığın etrafında toplanmıştır. Çanakkale’yi anlamlı kılan, tarihe altın harflerle geçmesine vesile olan yegâne özelliklerden birisi de birlikte yaşamaya dönük güçlü kararlılığın neleri başarabileceğini göstermesi olmuştur.” şeklinde konuştu.

    “99 YIL ÖNCE ÇANAKKALE’DE YÜKSELEN MİLLİ RUH”

    MHP Genel Başkanı Bahçeli, “99 yıl önce Çanakkale’den yükselen milli ruh, tertemiz vicdan, bin yıllık kucaklaşma ve kaynaşma Türkiye Cumhuriyeti’nin de adeta önsözü olarak tarihe geçmiş, gelecek yılların stratejik dönüşümünü sağlamıştır. Kaybımız ne kadar fazla, acımız ve hüznümüz ne denli çok olsa da Çanakkale Zaferi bağımsız yaşama konusunda tavizsiz duruşumuzun en kat’i işaretidir. Kınalı kuzular vatan kurtarmış, isimsiz nice yiğitler hak ve hukukumuza leke sürdürmemiştir. Çanakkale’deki disiplin, inanmışlık, gözü peklik, mertlik, mermiye meydan okuyan cesaret gerçek manada milli mücadele yıllarına ilham vermiş ve rotasını çizmiştir. İstiklalimizin şifreleri Çanakkale’nin manevi ikliminde somutlaşmış ve verilen şanlı mücadelelerin içinde derinlik kazanmıştır.” diye konuştu.

    “HAKİKATİ DEĞİŞTİRMEYE VE BOZMAYA KİMSENİN GÜCE YETMEYECEKTİR”

    “Bugün yalanı, talanı, soygunu örtbas edebilmek için yeni istiklal savaşı uydurmasının peşine takılan, pervasızca dillendiren bedbahtlara tavsiyemiz Çanakkale’yi iyi anlamaları ve yorumlamalarıdır.” diyen Bahçeli, şunları söyledi: “Kim ne yaparsa yapsın, şehitlerimizin emaneti olan bu kutsal vatan ebediyete kadar yaşayacak, mensubu olduğumuz kutlu millet sonsuza kadar bir ve bütün halinde kalacaktır. Bu hakikati değiştirmeye ve bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu düşüncelerle 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99.Yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan ve millet uğruna hayatlarını kaybetmiş tüm şehitlerimize ve muhterem ecdadımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Hepsinin ruhu şad olsun." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×